1 November 2024, 01:28 Житомир: °C
Наталія Чісліна
Активний громадський діяч

ЯК КИШЕНІ ПОВНІ, ТО Й ШТАНИ ТЕПЛІШІ...

 

ЯК КИШЕНІ ПОВНІ, ТО Й ШТАНИ ТЕПЛІШІ...

      Сміттєві війни, комунальні корупційні схеми й створення стихійних звалищ триватимуть в Житомирі, мабуть,безкінечно.

     До підняття цієї теми мене спонукала розмова з жителями одного з мікрорайонів міста — Мальованки, де нещодавно відбулися збори територіальної громади. Виявляється, що чи не найгострішою проблемою для населення Мальованки (впевнена, що і для інших мікрорайонів теж) є ліквідація стихійних сміттєзвалищ та своєчасне вивезення твердих побутових відходів.

    Питання чистоти та благоустрою нашого міста хвилювало і хвилює чи не кожного свідомого жителя Житомира.Однак, на перший погляд,таке просте питання як налагодження системи вивезення відходів та обслуговування контейнерних майданчиків,вирішити не так то й просто. 

     Як свідчить досвід європейських країн, щоб поліпшити якість послуг з утилізації сміття й запобігти корупції, у них проводять тендери з вибору компанії-оператора й усебічно сприяють співпраці між муніципалітетами у цій галузі. Якщо тендери є відкритими, а громади активними в оптимізації своїх витрат на перевезення й утилізацію сміття, вдається реально запобігати утворенню стихійних сміттєзвалищ, а до управління звалищем допускаються ті компанії-оператори, які спроможні якісно й вчасно здійснювати пересипання, ущільнення сміттєвих пластів та інші процедури, від яких залежить те, як сміттєвий полігон чи звалище впливає на довкілля.

    Але Житомиру, ой, як далеко ще до Європи.Адже тут діють корупційні схеми, за якими відбувається вибір компаній-операторів з перевезення й утилізації сміття. Як наслідок — неринкова й некваліфікована система поводження з ТПВ призвела в місті до того, що сьогодні полігон не відповідає нормам екологічної безпеки.

    Можливо, налагодити систему, яка би працювала на благо рідного міста було б набагато простіше, якби за кермом не стояли “генерали смітників”(почула цей вислів на тих же зборах територіальних громад) в особі начальника житлового господарства Півоварової С.І., яка в своєму кріслі зуміла втриматися, незалежно від зміни влади,і яка в першу чергу думає про наповнення власної кишені, щоб потім “посприяти” компанії-перевізнику у перемозі в тендері та надати більш ласий шматок території на обслуговування.

   Виникає питання, чому декілька останніх років перевагу на ринку займало підприємство ТОВ “ГрінКо-Житомир”, яке по виконанню своїх функціональних обовязків було далеко не найкращим у нашому місті? Чому цьогоріч після проведення конкурсу “ Про визначення  виконавців послуг  з вивезення побутових відходів та вторинної сировини, що утворилася в результаті роздільного збирання побутових відходів на території м. Житомира, на конкурсних засадах» ( рішення від 18.06.2014 № 695 Житомирської міської ради) теж велика частина обслуговування ринку закріплена за майже невідомою раніше у місті компанією-перевізником ТОВ “Екопоінт-Житомир” (як виявилося — начебто ДП ТОВ “Грінко-Житомир”), яка здійснює вивіз відходів з міста тими ж автомобілями-сміттєвозами,на яких працювало підприємство “Грінко-Житомир” (які не відповідають встановленим нормам), і за тим же принципом, тобто: збій графіку вивозу, неприбирання сміттєвих майданчиків, порушення Закону “Про тишу”(в якому передбачено вивезення відходів з 8.00 до 22.00 год) тощо.

   Чи могла дана компанія “Екопоінт” встигнути зарекомендувати себе з позитивної сторони? Ні. Чи, можливо, більш пухким був конверт перед проведенням тендеру? Як на мене, то корупцією тут пахне дуже сильно.

    Піднімемо друге питання: відомо, в Житомирі впроваджена система роздільного збору відходів, але вона так і не працює на повну: лишень жовті контейнери-сітки, розставлені на сміттєвих майданчиках, свідчать про те , що начебто якась робота проводиться. Хоча контейнери для роздільного збору (біля мого будинку, наприклад) заповнені наполовину тими ж побутовими відходами.

       Найбільш активно виконує програму роздільного збору відходів ВЖРЕП №4 (керівник Тичина В.А), але йому якраз влада назустріч не дуже йде.

     Окрема мова йтиме про стихійні сміттєзвалища. А саме таке, що знаходиться в районі Мальованки по вул. Чкалова,2. Жителів цього мікрорайону цікавить питання, коли врешті-решт обслуговування населення буде проводитись на належному рівні. Адже постійно тліючі відходи мають не лише неприємний запах, а й завдають великої шкоди, як людям, так і навколишньому природному середовищу (не забуваймо, що поруч з цим сміттєзвалищем знаходиться Хлібозавод №3). На скільки мені відомо, питання про ліквідацію данного сміттєзвалища піднімалося неодноразово, але конкретна відповідь так і померла не народившись...

    Після проведення конкурсу про який зазначалося вище, за цією територією закріплений новий перевізник ТОВ “Екопоінт-Житомир”(до цього територію обслуговувало підприємство КАТП-0628, що працювало на Мальованці без проведення конкурсу на місці ТОВ “Світ-Еко”, яке перестало обслуговувати ринок ТПВ Житомира),який так і не почав виконувати свої функціональні обов'язки на обслуговуючій території (зі слів жителів — вони просто “купаються” в смітті, адже відходи, особливо з провулків, де запроваджена не контейнерна, а пакетна система вивозу, відходи не вивозяться по декілька місяців) . Тому стихійні сміттєзвалища на Мальованці можуть збільшитися. Хоча Півоварова С.І. Ще під час червневого брифінгу заявляла, що в договорі, укладеному з перевізником — надавачем послуг буде зазначено й пункт, про прибирання стихійних сміттєзвалищ на закріпленій території.

      Отже, якщо Житомир суттєво не змінить не тільки всю систему збирання, переробки та утилізації ТВП, спираючись на довгострокову стратегію ( в якій якість послуг та екологічна логіка будуть домінантними), а й керівних корупціонерів, то досить скоро не лише Мальованка, а й усе місто, потоне у власному смітті (це вже на собі випробували жителі вул. Андріївської декілька років тому).Хто нестиме відповідальність? Невже відповідальність буде на совісті пані Півоварової ?.. Хоча, яка там совість, адже, коли “кишені повні, то й штани тепліші...”