2 червня 2020, 06:45 Житомир: °C
Юрій Жуковський
Член партіі "Демократичний Альянс" Голова ГО "Асоціація Громадських Контролерів"

Бізнес у кризу через уроки 90-их

 Коли країна відчуває переддефолтний стан та знаходиться в складній економічній ситуації, хочеться звернути увагу на можливості, які відкриваються в таких умовах для бізнесу.

Вся економічна система будується на фінансових відносинах суб’єктів. Рівень величини суб’єкта класифікується як малий, середні та великий. Мова піде про бізнес, а саме – малий бізнес у кризу.

Почнемо здалеку. ВВП - показник, що характеризує стан виробництва.

Валовий внутрішній продукт (ВВП) — один із найважливіших показників розвитку економіки, який характеризує кінцевий результат виробничої діяльності економічних одиниць-резидентів у сфері матеріального і нематеріального виробництва. Вимірюється вартістю товарів та послуг, виготовлених цими одиницями для кінцевого використання.

А тепер уявіть собі нашу країну і згадайте хоча б одного українського виробника. Наприклад, виробника прального порошку. Важко?

Ми країна, яка почала свою «малу» економіку з «чолноків» - людей, які перепродували московську ковбасу, турецькі светри «Boys» та польські праски. Це все в Союзі називали словом «спекуляція», а після Союзу - бізнесом. Це був імпорт у нових ринкових умовах. Час початку нашої імпортозалежності.

Поки населення розвивало сегмент торгівлі (імпорт) то "братки з 90-х" почали грати в гру під назвою «ваучери» і систематично знищувати залишки промислових потужностей.  Заводи йшли на метал, тому що це був простіший спосіб збагатитись, аніж розвивати цей завод, знаходячи ринки збуту та завойовуючи свій сегмент. Потім цей шлях збагачення призупинили, і якась частина підприємств все-таки дожила до наших днів. Багато малих підприємств спіткала доля банкрутства, тому що люди були не готові до переходу від державної планової до ринкової економіки, в якій треба приймати рішення і нести відповідальність.

Це все складові, які збільшували імпорт та зменшували власне виробництво. Ми навчились перепродувати, але розучились виробляти. Багато галузей так і не змогли стати двигунами економіки. До того ж політика держави була націлена на великий бізнес, тому що він «персонально»  був у законодавчій та виконавчій владі. Малий та середній бізнес лишався як мінімум непомічений і як максимум - фіскально затиснутий.

Але це те, що було. Мова піде про малий бізнес сьогодні, в кризу.

У період, коли через валютний курс імпорт став дорожчим, ми маємо можливість розпочати нарощувати власне виробництво. Об’єднавши філософію взаємовигоди покупця та вітчизняного виробника, ми можемо вирівняти економіку.

Умови прості, для виробників - якісне задоволення потреб покупців, а для покупців – це вибір між вітчизняними виробниками. І сьогодні цей процес уже розпочався.

Гарним прикладом є вітчизняний бренд взуття «PatriBoots».  Про розвиток цього бізнесу розповідає від Олександр Кравцов, засновник бренду «PatriBoots»:


«Влітку я допомагав одному з добровольчих батальйонів броньованою технікою - ми бронювали камаз "Танюша". Мій нинішній партнер по бізнесу був першим, хто відгукнувся і дав декілька тисяч гривень на цей проект.Далі мій партнер - Магді - спитав мене: "А що я можу ще зробити для фронту?". Я тоді ще точно не знав, який у нього бізнес, і відповів теж запитанням: "А що ти вмієш робити найкраще?". Відповідь Магді була: «Шити взуття».«Ну то давай пошиємо найкращі у світі берці!» - таким було наше рішення і так розпочався цей проект.

До слова, Магді - мій університетський товариш, іранець, який приїхав на навчання на фізфак університету Тараса Шевченка. Одружився з українкою і став «іранобандерівцем».

Він займався жіночим шкіряним взуттям 10 років. У рамках цього проекту ми відкрили на виробництві чоловічу лінію.

Проект під пілотною назвою CatsapKiller стартував у вересні 2014 року. За зиму ми пошили 2500 пар берців, які отримали прекрасні відгуки бійців з різних гарячих точок. Ми і зараз намагаємося вдосконалити наші берці.

«ПатріБотами» (PatriBoots) ми стали десь у грудні 2014-го, коли вирішили дати більш "добру" назву нашому проекту. Ну і на перспективу. Після нового року не втрималися і додали лінійку патріотичного цивільного взуття. Це дуже сподобалося волонтерам і нашим Fb-друзям. Зараз черга за взуттям, як за електромобілями Тесла.

До речі, доставка взуття у нас на електрокарі Nissan Leaf.

  На сьогодні компанією «PatriBoots» зацікавились французи та канадці. Це доводить те, що у нас є можливість в цих умовах нарощувати конкурентоспроможності власного виробництва малого та середнього бізнесу та виходити на міжнародні ринки».


Коментарі та прогнози щодо перспектив розвитку малого бізнесу під час кризи від економіста Олексія Геращенка та Олександра Кравцова читайте у наступній статті “Бізнес в кризу. Мотивація”.