4 липня 2020, 02:32 Житомир: °C
Анастасія Нікітіна
Лікар, гінеколог-репродуктолог, лікар УЗД діагностики, завідувач філією медичного центру "Мати та дитина", м. Житомир

ПРО ВІТАМІН D ЗАМОВЛЯЄМО СЛОВО

Акушери-гінекологи завжди дивляться на будь-яку проблему (чи майже будь-яку) крізь призму жіночого здоров'я. Безумовно, усі вітаміни повинні бути присутні у раціоні вагітної жінки у достатній кількості. Однак, нестача вітаміну D підвищує ризик прееклампсії, гестаційного цукрового діабету, передчасних пологів, народження маловагих дітей , розвиток у дітей рахіту і скелетних порушень.

Нормою для майбутньої мами вважається дозування від 800 до 1200 МЕ на добу. Тому, для профілактики дефіциту я рекомендую його вживати додатково.

На жаль, мультивітамінні комплекси не містять необхідної кількості «сонячного» вітаміну. Тому, навіть при прийомі полівітамінів, лікар-гінеколог може призначити прийом вітаміну D.

Однак, без медичного спостереження і контролю рівня вітаміну D в крові заборонено призначати високі дози вітаміну D (більше 10 000 МО на добу) на тривалий період (від 6 місяців). Цей вітамін здатний накопичуватися у жировій тканині, створюючи передумови для розвитку потенційної токсичності.

Однак, розвиток токсичних проявів вітаміну D є дуже рідкісним явищем і пов'язаний лише з ненавмисним прийомом всередину дуже високого дозування вітаміну, що в сотні і тисячі разів перевищує максимально допустимі норми протягом тривалого часу.

Інструкції до препаратів вітаміну D в нашій країні містять серйозні обмеження щодо застосування під час вагітності в дозах понад 600-1000 МЕ в добу. Більші дози вітаміну D довгий час вважали тератогенними. Однак до теперішнього часу жодного випадку тератогенного дії препаратів вітаміну D у людини не зареєстровано.

Вітамін D дійсно здатний проникати через плаценту, але концентрації його у плода завжди істотно нижче, ніж в крові матері.

Ви будете здивовані, але серйозний дефіцит вітаміну D зустрічається досить часто. Майже 30% вагітних білих жінок в європейських країнах мають вкрай його низький рівень, у вагітних іншої етнічної приналежності важкий дефіцит спостерігали у 59-84% вагітних.

Коли потрібні великі дози вітаміну D?

У першому і другому триместрах у плода закладається і формується велика частина органів і систем організму, в скелеті відбувається закладка матриксу колагену. У третьому триместрі починається кальцифікація скелету, що значно підвищує потребу в кальції. Якщо допомога не приходить вчасно, до кінця третього триместру дефіцит вітаміну D може «вистрілити» важкими ускладненнями: зниженням мінеральної щільності кісткової тканини у матері аж до розвитку остеопорозу, гестаційного діабету, прееклампсією, збільшуючи і без того чимале число оперативних розроджень.

Якщо вагітна з вираженим D-дефіцитом братиме дозування менше 800 МЕ на добу, ніякого профілактичного ефекту не буде. Нам не вдасться запобігти ні гестозу, ні передчасним пологам, ні розвитку діабету.

Саме тому, на думку зарубіжних дослідників і вітчизняних експертів, під час вагітності практично для всіх доцільний прийом 4000-5000 МО вітаміну D на добу. Тільки так можна запобігти несприятливим наслідкам.

Хто в зоні ризику?

Вагітні жінки з темною шкірою, ожирінням, гестаційним цукровим діабетом, мінімальним знаходженням на сонці – все це збільшує ризик і я б рекомендувала пройти здати додатково аналіз на вміст вітаміну D в крові. Цікаво, що в молозиві і грудному молоці вміст вітаміну D невеликий - близько 16 МО / л. Саме тому немовлята, що знаходяться на грудному вигодовуванні, мають високий ризик рахіту. Якщо малюкові поставили діагноз «рахіт», значить у матері абсолютно точно є дефіцит вітаміну D, і це вимагає корекції. Однак, призначати самим собі високі дози вітаміну D теж не варто. Профілактичне призначення може зробити акушер-гінеколог, а ось лікування дефіциту вітаміну D має проводитися під контролем лікаря-ендокринолога. Спеціаліст проведе поглиблене обстеження і підбере дозування індивідуально.

Будьте здорові!