12 лютого 2017 року у Житомирі із валідатора на тролейбусному маршруті №7 було видано перший у місті квиток за допомогою автоматизованої системи оплати за проїзд. Два роки тому впровадження цієї системи стало першим етапом на шляху до впровадження єдиного Е-квитка. Нині важко знайти людину, котра не чула про валідатори у транспорті Житомира. На якому етапі зараз впровадження електронного квитка, розповідає директор КП «Житомиртранспорт» Іван Фурлет. За його словами, на сьогодні вдалось завершити два етапи транспортної реформи: перший – забезпечення кондукторів мобільними валідаторами і проведення усіх транзакцій через ці пристрої, другий – це встановлення стаціонарних валідаторів в транспортних засобах для того, щоб пасажири могли самостійно за допомогою електронних проїзних квитків оплачувати свій проїзд. Такі картки зараз можна поповнювати у 13 стаціонарних точках по місту, а також за допомогою терміналів самообслуговування та через Інтернет.
«Зараз ми на реалізації третього етапу - це вже коли всі пасажири в транспорті мають або валідувати свій електронний квиток, або платити за проїзд готівкою. Ключова чи найбільша частина людей, які в нас поки що були поза обліком і не користувалися електронним квитком, це пільгові категорії громадян. І от зараз це, на жаль, затягнуте. Не з нашої вини, а наших партнерів. Бажання зекономити, в тому числі і кошти платників податків, повело нас до того, що ми шукали партнерства з державним банком – «Ощадбанком». І слава про те, що він трошки повільно працює, підтверджуються. Але станом на сьогодні ми вже маємо перші надруковані 3000 карток, які фізично знаходяться в місті Житомирі. Зараз доналагоджуємо процедуру обміну, усі ці внутрішні процедури обміну інформацією, і я сподіваюсь, що в найближчий тиждень або два ми зможемо сказати «Ура! Перша картка персоналізована. Вона вже може валідуватись у нас в транспорті», - розповідає директор КП «Житомиртранспорт» Іван Фурлет.
Наразі вже майже 30 000 осіб, які мають право на пільги, подали необхідні документи, щоб отримати такі карти. У муніципалітеті розраховують на ще близько 20 000 заявок. Разом із тим, під час перемовин із державним банком, мова йде і про випуск карток житомирянина для непільгових категорій громадян.
«Якщо зараз ми хочемо диференціювати на двоставковий тариф, коли безготівковий розрахунок і готівка в транспорті, то в перспективі ми хочемо розділити на триставковий тариф, коли це буде безготівковий розрахунок не персоналізований, безготівковий розрахунок персоналізований, тобто, за «Карткою житомирянина», і готівка. Відповідно ті, хто зареєстровані в Житомирі та сплачують податки, для них це буде дешевший тариф, щоб якось стимулювати. Гості міста – за прикладом усіх цивілізованих країн: ті хто користується раз чи два – вони платять максимальну ціну. Але знову ж таки, якою має бути ця різниця, який це буде потік – це вже питання статистичних даних, які потрібно отримати в процесі реалізації цього проекту. Але банк говорить, що він зацікавлений в тому, щоб випускати ці карти якомога ширшому колу людей», - каже Іван Фурлет.
Разом із тим, вже зовсім скоро для проїзду в транспорті не потрібно буде друкувати паперовий квиток, оскільки вся необхідна інформація про поїздки міститься на карті.
«Для того, щоб економити і на часі валідації, і для того, щоб зекономити на папері, ми прийдемо до того, що не потрібно буде друкувати квиток. Тобто, людина прикладає картку, на картку записується час і місце останньої поїздки і коли заходить контролер, або навіть зараз кондуктор, він може перевірити, у меню є опція «Перевірити оплату». Прикладається карта, і там написано: номер транспортного засобу такий, маршрут такий, час оплати такий. Поки що ми не запустили можливість валідації без друку квитка. У нас зараз є певні технічні нюанси щодо прийняття рішення. Воно мало бути з нового року і пов’язуватись разом із рішенням про тарифи, запускатись разом із рішенням про зміну правил перевезень, функціонування автоматизованої системи оплати проїзду. Це бюрократичні рішення, і там якраз описано про те, що це можна реалізувати», - каже керівник КП «Житомиртранспорт»
Наразі в середньому близько 17% відсотків пасажирів комунального транспорту використовують електронні проїзні або безконтактні банківські карти, щоб оплатити свій проїзд. Кожен п’ятий пасажир тролейбуса або комунального автобуса – це не так і багато, але такий невисокий відсоток Іван Фурлет пояснює тим, що житомиряни поки не зацікавлені у безготівкових розрахунках.
«У людей немає стимулу переходити на безготівкові операції. При двоставковому тарифі, при більшій вартості готівкового проїзду і меншій вартості безготівкового люди мотивовані використовувати безготівкові платежі. І це той крок, до якого ми, я сподіваюсь, дійдемо при наступному прийнятті рішення щодо встановлення вартості тарифів. Тобто, оперувати безготівковими транзакціями дешевше і очевидно, що ця операція має бути дешевшою. Це контрольоване, ці гроші надходять раніше, ніж готівка, не треба витрачати кошти на збір виручки і так далі, буде служба контролю. Наша мета - довести до 90% безготівкових платежів в транспорті», - підсумовує Іван Фурлет.
Нагадаємо, наприкінці минулого року в Житомирі провели громадське обговорення проекту про е-квиток та збирались винести це питання на виконком.
Як повідомляв Житомир.info, у червні 2018 року в КП «Житомиртранс» розповіли про розширення мережі точок продажу електронного квитка на зупинках та анонсували можливість поповнення е-квитка через мережу терміналів самообслуговування та Інтернет.