Під час проведення земляних робіт в Іванківцях Бердичівського району було знайдено велику кількість боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни, а також людські решти. Їх витягнули ковшем разом із землею з глибини приблизно півтора метра, - позповідають журналісти телеканалу "ВІК".
Подія зацікавила усіх мешканців села. Оглядаючи знайдене, вони зробили припущення, що кістки належать воїну радянської армії, який загинув під час оборони Іванківців.
«Коли ми ще були дітьми, то спостерігали, що в одному місці нашого городу дуже гарно родить пшениця або картопля. Ми питали у прабабусі, чому так. А вона казала, що на цьому місці було вбито багато солдат і тут їх захоронили. А чи їх відтоді перепоховували, я не знаю», - розповіла мешканка с. Іванківці Алла Кузьмич.
«Думаю, це був наш солдат, який, напевно, охороняв залізну дорогу, яка проходить поруч. Будемо викликати МНС-ників та охороняти це місце, бо нібито, у траншеї є невикористані боєприпаси. А потім будемо думати про захоронення останків. Це не перша така знахідка. Минулого роки ми у самому центрі села знайшли захоронення», - розказав Микола Шеретун, сільський голова с. Іванківці.
Щойно з землею вигорнули такі знахідки, роботи на цій місцевості припинили та повідомили про подію міліціонерів, МНС-ників тощо. У траншеї лишились лежати дві осколочні гранати, також було видно край металевої скриньки. Місцину вирішили охороняти до приїзду піротехнічної групи з Житомира, адже була імовірність знаходження у землі ще й вибухонебезпечних предметів.
Наступного ранку до Іванківців прибули представники Житомирської обласної громадської організації «Історико-патріотичного об’єдання «Пошук», яка діє з 1988-го року. За цей час, розповідають пошуковці, вони знайшли у лісах та на полях області більше 15-ти тисяч решток воїнів та цивільних осіб. Минулого року було виявлено 29 останків людей, в 11-ти випадках вдалось встановити їхні імена.
Дещо розкопавши траншею, дослідники дістали на-гора ще безліч знахідок воєнних часів: рештки протигазу, упаковки з набоями, фляги, ложку, монети. Окремо розклали гору людських кісток і черепи. Загальна кількість виявлених у досліджуваному місці решток становила 7 осіб. Серед них однозначно був командир, кажуть пошуковці. На це вказують знайдений бінокль, револьвер, годинник, пояс тощо.
«На нашу думку, це військовослужбовці, які загинули від вибухів снарядів і були захороненні бойовими товаришами в липні 1941 року. Були знайдені люверси – кути від плащ-палаток. Медальйоні не були знайдені, що вказує на те, що їх могли зняти бойові товариші», - розповів Андрій Савчук, секретар ЖОГО «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук»:
Під час наступу німців радянські воїни нашвидкуруч присипали землею тіла загиблих побратимів в окопі або воронці від вибуху. Жодних розпізнавальних знаків на місці поховання не ставили.
«Можливо, це не єдине захоронення на даній території. Адже в 1941 році на околицях Бердичева буди жорстокі бої. Час плине і не завжди з доступних нам документів ми можемо дізнатися точне місце бою. Також за 70 років територія села розрослась і на місці окопів зараз городи, де копати ніхто не дозволить. Та і очевидців, які б могли підказати, теж немає уже в серед живих», - розказав Андрій Савчук.
Загинули воїни, як припускають дослідники, під час оборони села від німців, що наступали збоку розташованої поряд залізниці, у перших числах липня 41-го. Серед знайдених предметів не було медальйонів або інших особистих речей, які б допомогли встановити особистість людей. Щоправда, на одній із фляг був напис, що попередньо читається як прізвище Мамедов. Але ця річ, кажуть пошуковці, могла і не належати конкретному воїну. Тож, швидше за все, імена захисників так і залишаться невідомими.
Усі знайдені речі планують передати музею, а останки воїнів, після того, як їх обстежать експерти, буде перепоховано за християнськими звичаями та із військовими почестями у братській могилі в Іванківцях.



Житомир.info за матеріалами телеканалу "ВІК"




















