Місто

95% жінок з раком молочної залози одужують, якщо звертаються до лікаря на ранній стадії

20 October 2017, 11:45

 Щорічно рак молочної залози діагностується у 16 тисяч жінок. Попри те, що цей вид раку дуже добре піддається лікуванню, процент смертності залишається досить високим. Статистика стверджує, що 95% жінок мають шанс на повне одужання, якщо хворобу виявити на ранніх стадіях та провести оперативне лікування.

Управління охорони здоров’я Житомирської міськради протягом жовтня-листопада проводитиме інформаційно-роз’яснювальну кампанію, щоб підвищити обізнаність жінок про рак молочної залози та запобігти високій смертності. 

Тому, дуже важливо проходити постійне самообстеження та регулярне обстеження у сімейного лікаря, хірурга, гінеколога або мамолога.

«Насправді, ніхто не застрахований від раку. Немає ніяких 100 % передумов для його виникнення. Єдине, що постійно може робити жінка – регулярно робити пальпацію, самообстеження та регулярно відвідувати свого гінеколога. Діагностика на ранній стадії – це вже значне збільшення шансу на перемогу. Особливо це стосується жінок після 35-40 років», - зазначає лікар-гінеколог Анастасія Нікітіна.

За словами лікаря, найпершою ознакою того, що вам терміново потрібно прийти на обстеження до спеціаліста, це:

- будь-які утворення – м’які, тверді, великі чи маленькі,

- щільні вузли в районі молочної залози або навколо неї,

- подразнення чи висип невідомого походження, не пов’язані з алергічними проявами,

- набряки грудей,

- больові відчуття перед місячними або незалежно від них, при натисканні на груди, на соски, виділення із сосків,

- асиметрія молочних залоз.

Велика частина всіх змін грудей ніяк не пов'язана з раком. І все ж краще про них повідомити вашого лікаря.

Лікар може призначити обстеження - УЗД, мамографію, МРТ або біопсію.

«Діагностика раку не закінчується на виявленні пухлини. Її наявність - це ще не найважливіший фактор протікання захворювання. Для правильного вирішення набагато важливіше зрозуміти динаміку зростання пухлини, її агресивність, визначити наявність або відсутність метастазів. Щоб отримати повну картинку, потрібно пройти аналіз крові, комп'ютерну томографію, мамографію або УЗД другий молочної залози, сканування кісткової тканини, прицільну пункційну біопсію або трипан-біопсію. Також можуть бути призначені додаткові аналізи чи обстеження на розсуд лікаря», - говорить Анастасія Нікітіна.

На жаль, при пізній діагностиці, великому розмірі новоутворення або ж великій кількості метастазів, доведеться видалити всю молочну залозу, а також всі навколишні її лімфатичні вузли. Мастектомія (так називається ця операція) є крайнім методом лікування, проте, часто без неї просто неможливо обійтися. У запущеному випадку, коли з'являється ризик переходу захворювання на другу молочну залозу, лікарі рекомендує пацієнтці видалити відразу обидві груди.

Після операції буде призначена променева терапія. Вона дозволить переконатися, що в організмі не залишиться ракових клітин, навіть якщо під час хірургічного втручання не вдалося повністю їх усунути. З цією ж метою можуть застосовувати хіміотерапію. Іноді її проводять ще до операції, тим самим зменшуючи пухлину, а відповідно, і обсяг видаляється тканини.

Також існують неоперабельні пухлини, які неможливо повністю видалити з молочної залози. В цьому випадку залишається лише спостерігати за їх ростом і розвитком, намагаючись максимально зменшити згубний вплив на організм. Цього можна домогтися за допомогою гормональної або таргетної терапії.

«Найчастіше рак грудей діагностують у пацієнток, які народили першу дитину після 30 років, або ж взагалі не народжували до цього віку, які не годували груддю. Також збільшується ризик захворювання після 50 років у всіх жінок без винятку. Рак грудей не передається у спадок, проте, якщо у вашій родині хтось переніс подібну недугу, то ваші шанси, на жаль, також збільшуються. До того ж, рак молочної залози - одна із ТОП-10 причин смертності жінок в Україні. На жаль, статистика говорить про те, що в Європі його діагностують частіше, проте і шанси на вдале лікування у них вище по причині ранньої діагностики. У нас все навпаки», - продовжує лікар-гінеколог.

Крім вікових та спадкових факторів причинами раку грудей можуть бути:

  • Травма молочної залози;
  • Застосування гормональних препаратів;
  • ожиріння;
  • куріння;
  • зловживання алкогольними напоями;
  • ранній початок менструації;
  • пізній початок менопаузи;
  • неправильно підібрана некомфортна білизна;
  • нездоровий спосіб життя;
  • небалансоване нераціональне харчування;
  • вплив на організм радіації.

«У будь-якому випадку, не потрібно панікувати, а пройти обстеження і чим швидше ви це зробите, тим вищі шанси на повне одужання. Я звертаюся до всіх жінок – ви у себе одна, бережіть себе та піклуйтеся про своє жіноче здоров’я. Це найкраще, що ви можете зробити для себе, своїх дітей та своєї родини», - завершує Анастасія Нікітіна. 

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі