Місто

​Самобутні пивні традиції Чехії та 9 сортів відмінного пінного в житомирській броварні Шульц v.2.0

30 September 2021, 10:30

У кожної країни є свої особливості, кожна народність має власні «фішки», які вирізняють її з сотень інших культур. Що одразу поринає у ваших думках при згадці про Чехію – так, цю країну просто неможливо уявити без її пивних традицій.

Пиво для чехів - не просто хмільний напій, яким уже сотні років смакує уся країна, це історія Чехії, її самобутня культура, доторкнутися до якої відтепер можна і в україно-чеському закладі - Броварні Шульц v.2.0, що знаходиться в середмісті Житомира. Саме тут створюється напій з тисячолітньою історією, саме тут відбувається увесь процес зародження хмільного - від поєднання усіх інгредієнтів, дотримання визначених термінів та технологічних процесів бродіння, і до правильної подачі до кранів та до вашого столу.

У пивоварінні дрібниць не буває, тут усе має значення. Про це та про пивні чеські традиції, культуру споживання пива, а також про хмільні напої, які пропонує броварня, Житомир.info розповів чеський пивовар Даніель Ваша, який відтепер варить справжнє чеське пиво в броварні «Шульц» на Перемоги, 1 в Житомирі.

Жодне святкування в Чехії не обходиться без пива, ба більше – уся чеська кухня досить важка для пересічного споживача, але справа в тім, що традиційні чеські страви зроблені саме під пиво, яке допомагає впоратися з надмірними порціями м’яса, кнедлів та різноманітних пряних соусів.

«Чехія знаходиться на третьому місці в світі за споживанням алкоголю, втім за кількістю хворих на алкоголізм – на 12. Чехи п’ють багато пива, але люди не п’яніють. У Чехії взагалі не заведено бути п’яним. Якщо я помітив, що мій товариш захмелів, я відправлю його додому. У Чехії корчми, де подають пиво, на кожному кроці. Це заклад, де надвечір збираються люди різних культур і національностей для спілкування, тут усі рівні, тут не прийнято «понтуватися», вихвалятися своїм достатком. Пиво є своєрідним засобом спілкування, а яке може бути спілкування після випитої упродовж години пляшки-другої міцного алкоголю? Бійкою або ж нудотою, поговорити точно не буде вже з ким. Ось чому саме пиво – є складовою культурного застілля в Чехії, воно допомагає розслабитись, відволіктися від повсякденних турбот, відпустити проблеми. Ніхто й не подумає затіяти бійку, бо пиво наче каже – краще випий ще один кухоль, відпусти від себе негаразди і все налагодиться», - розповідає чеський бровар.

Пивні традиції чехів настільки міцні, що за сотні років їх нікому не вдалося викорінити: ні церкві, ні радянській владі. Закривали корчми, відправляли в тюрми броварів, але люди продовжували збиратися у підпільних закладах. Врешті відступили, зрозумівши, що чехи будуть варити і пити пиво, бо воно тече в генах цілих поколінь.

«У Чехії не прийнято пити на вулиці, чехи не звикли пити пиво наодинці вдома, бо там не вистачає атмосфери, друзів, спілкування. Корчма – це не вишуканий ресторан, а старе приміщення, прокурене десятки років поспіль, старі меблі, але на цих стільцях сидів мій дід, батько, а тепер це моє місце, отримане в спадок», - ділиться Даніель Ваша.

Він варить справжнє чеське живе пиво у житомирській броварні, а ще намагається привити культуру споживання цього напою українцям, зокрема навчає традиційному «пивному поцілунку».

«Увечері приходиш до корчми, тобі пропонують вільне місце і ти вливаєшся в життя міста, куди тебе занесла доля. За столом завжди знайдеться хтось хто буде старшим, не за віком, а за авторитетом. Він запрошує усіх – давайте цілуватися. Що таке пивний поцілунок? Це коли за столом усі дружно труться кружками з пивом, при цьому усі мають дивитися один одному у вічі-це свідчення дружелюбності і відкритості. А потім кожен гучно стукає своєю кружкою по столу. Це підтверджує дружбу за столом і ви вже свій. Ніхто за сотні років не зміг відвадити чехів від цієї віковічної традиції, як не намагалися. Цих традицій ви, як турист, не побачите в празькій пивнусі, а лише в звичайній провінційній корчмі, куди ходять місцеві жителі. Звісно, традиції і цю культуру в українське повсякдення складно перенести, однак починаємо з маленького – ненав’язливо навчаємо відвідувачів культурі пивного дружнього поцілунку. Ми ж не просто пивний бар, ми тут чеський осередок, де намагаємося познайомити українців з автентичними чеськими традиціями, кухнею і звісно пивною культурою. Щоб люди зрозуміли, що кайф – це смачно поїсти, випити пива, поспілкуватися», - розповідає чеський пивовар.

Даніель Ваша має за плечима понад 10 років навчання пивоварінню та близько сорока п’яти років практичного досвіду в цій сфері, втім найціннішим вважає для себе – знання і примудрості кількох поколінь своїх предків-броварів.

«Усе, чого я навчився в предків, намагаюся своєму пиву передати через себе, через своїх хлопців на пивоварні, яких я навчаю вже 10 років. Хоча вони вже багато чого вміють, але все ж іноді доводиться поправляти. Я навчався 12 років, я пиво 45 років роблю. Я виріс на пивзаводі, а ще маю п’ять поколінь предків, які готували пиво. Мені пощастило, що вони вели робочі щоденники, у яких детально описували усі процеси та власні експерименти. Тепер ці щоденники - перекладені та відцифровані- знаходяться у моєму комп’ютері. І це справжній скарб для пивовара, який дуже часто стає мені в нагоді», - каже Даніель.

Яке пиво пропонує Шульц v.2.0?

У Броварні Шульц v.2.0, яка відновила свою роботу зовсім нещодавно, вже на повну кипить робота. Аби задовольнити смаки і вподобання клієнтів, тут планують налагодити виробництво 9 сортів пінного напою, більшість з яких уже є на кранах.

«Кріг – бельгійського типу, темне «П’яна вишня», медовий Лагер, уже готуємося до зими і варимо імбирний Лагер, зелене кропивне пиво з високим вмістом хлорофілу та заліза, а ще авторське пшеничне пиво– лідер продажів, виготовлене за рецептом мого дідуся. Зараз таке пиво вариться лише в Житомирі. Загалом повна лінійка хмільних напоїв броварні Шульц складатиметься з 9 сортів пива», - розповідає про асортимент Даніель Ваша.

Найпопулярнішим напоєм в броварні «Шульц» є світле «Pilsner» - класичне чеське пиво з притаманною гірчинкою. Виготовляють його на основі хмелю з Жатецької області в Чехії, а подають в заморожених кружках.

«Pilsner» - це пиво лагерного типу, складність його у тому, що йому потрібна абсолютна чистота виробництва, дотримання усіх технічних процесів, холод і тривала витримка. Усе це на 100% маємо в «Шульці». Це енергозатратний процес, тому напій не дешевого сегменту. На барі «Pilsner» робиться 10 хвилин, а то і довше, має неймовірну пінку, бурштинову прозорість, а післясмак – з ніжною гірчинкою. Таке пиво ми робимо тут – в Житомирі», - розповідає Даніель Ваша.

«Родзинкою» ж броварні сміливо можна назвати Пшеничне пиво «Жнива радості» - нефільтроване пиво типу Вайсбир, має гарний відтінок та тонкі нотки кориці і гвоздики. Подають його з долькою лимону. Пиво готується за авторською рецептурою Даніеля, завоювало багато нагород та нині таке пиво можна знайти лише в броварні «Шульц».

Пиво Кріг – напій бельгійського типу, готується з додаванням вишні та черешні. Його рецептуру Даніель Ваша підбирав самостійно, на вивчення технології та власні експерименти пішло кілька років. І відтепер у броварні «Шульц» вам запропонують пиво максимально схоже на оригінальний напій, родом з Бельгії.

«Бельгійці, які були в нас, підтвердили, що наш Кріг однаковий з бельгійським, різниця лише в ціні –у Бельгії бокал коштує біля 10 євро», - розповів пивовар.

Серед особливих видів пива у «Шульці» варто спробувати міцне темне пиво «П’яна вишня» - має насичений червоний колір, а завдяки терпкому солодкуватому смаку та вишневому аромату зовсім не відчувається вміст алкоголю.

Лінійку пивних напоїв Броварні «Шульц» доповнить традиційний Лагер, класичне Темне пиво з використанням карамельного та паленого солоду, Медове пиво з додаванням меду з місцевої пасіки, Кропивне пиво з корисним для здоров’я вмістом та вже зовсім скоро очікуйте на пряний Імбирний Лагер, який неодмінно зігріватиме в прохолодні зимові вечори.

Є в броварні і безалкогольні напої власного виробництва, наприклад, квас – виготовляють його на основі зернових і зброджують на пивних дріжджах.


Для отримання такого різнобарв’я смаків броварня «Шульц» використовує перевірені роками складові, які закуповує як в Україні, так і за кордоном.

«Солод ми беремо в місті Канів - там роблять добрий солод для деяких сортів, співпрацюємо роками. Також купуємо солод з Чернігова у міжнародної фірми, яка гарантує якість. Окрім того, використовуємо солод з Словакії для світлого пива, він дорожчий за вітчизняний, але світліший і дає особливий смак. Солоду потрен чорнозем і відповідні кліматичні умови, чорноземи в Україні є, а от клімат трохи інакший від Моравій в Чехії чи Житній острів у Словакії. Солод для окремих темних пив ми купуємо в Німеччині – це є мистецтво зробити солод, а ще вище мистецтво – це зробити кольорові солода. Хміль росте в Україні і зокрема на Житомирщині, але жатецький хміль, який росте в Чехії для автентичного «Pilsner», лагерного пива – краще. І ціна тут не має жодного значення, адже хочемо робити те, що треба. Дріжджі ми не можемо самостійно робити, бо для цього необхідна дорога лабораторія, тому купуємо дорогі французькі пивні дріжджі, вони себе дуже добре зарекомендували, їх використовує половина України на класичних пивах», - розповів Даніель Ваша і поділився одним із секретів вдалого пивоваріння – пиво любить, аби з ним розмовляли, а ще - обожнює класичну музику.

«Коли приходжу на пивоварню рано-вранці, коли нікого ще немає, а в чані бродить пиво, ось ця пінка рухається і ніби розмовляє з тобою, змінюється картинка. Ніби пиво чує тебе і ти з ним розмовляєш, я цьому навчив своїх хлопців – розмовляти з пивом, це не жарт – це дійсно працює. Щось не виходить, погода погана – цим дріжджам теж погано, я маю з ними поговорити, передати свою любов. А ще ми вмикаємо йому класичну музику і вібрації передаються пиву. Іноді воно чекає такої турботи. І це чудово. Ти живеш цим напоєм і ти розумієш, що робиш гарну справу».

Ось з такою турботою на любов’ю готується традиційне чеське пиво в броварні «Шульц v.2.0» на Перемоги, 1 в Житомирі, аби за деякий час пригостити своїх відвідувачів бокалом відмінного хмільного напою: карамельно-прозорого, з високою пінкою, п’янким ароматом та терпкуватим на смак.

Про автентичні чеські страви, адаптовані під українські смаки, які пропонують в україно-чеському ресторані - Шульц v.2.0 в Житомирі, читайте тут.

А тут інтерв’ю з чеським пивоваром Даніелем Вашею про історію відкриття броварні «Шульц».

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Шульц броварня пивоварня пиво  
Матеріали по темі