Місто

У житомирському ліцеї №22 встановили металодетектор: для чого та чи порушує це права дітей

12 May 2025, 17:09

У житомирському ліцеї № 22 встановили металодетектор, аби виявляти заборонені предмети. Він запрацює вже цього тижня.

Про це журналістам Житомир.info 12 травня розповіла директорка навчального закладу.

«Безпека – це основне правило, яке сьогодні має бути пріоритетом будь-якого закладу освіти, безпосередньо й нашого. Коли нам запропонували стати учасниками проєкту з безпеки, це спільний проєкт між Міністерством освіти науки України та МВС, ми звісно погодилися. В п'ятницю (ред. 9 травня) нам його встановили, і сподіваємося, що на цьому тижні він буде підключений та розпочне роботу», – каже директорка ліцею № 22 Наталія Міненко.

Через металодетектор будуть проходити усі, хто завітає до навчального закладу, зокрема й учні.

«Хочеться завірити батьків у тому, щоб вони не хвилювалися. Ми маємо всі документи – медичні, санітарні та документи про безпеку. Металошукач є абсолютно безпечним, він реагує лише на великі предмети – ножі, вогнепальну зброю. Проходячи через такий детектор ми будемо впевнені, що всі діти знаходяться в безпеці. Будуть проходити не лише діти, а й працівники, люди, які будуть приходити в справах до нашого ліцею. Ми будемо створювати абсолютно безпечну територію. Учні будуть просто проходити ланцюжком через металодетектор. В нас є поліцейський (ред. офіцер СОБ) та черговий працівник охорони, вони будуть на місті та спостерігатимуть», – сказала Наталія Міненко.

Такі нововведення запроваджують задля безпеки дітей, – кажуть у департаменті освіти Житомирської міської ради.

«Для того, щоб запобігти ситуаціям, коли в заклад приносяться балончики, а металодетектор на них реагує. Також металеві предмети, які викликають цікавість у дітей, а їх не повинно бути в школах, такі предмети також виявляє металодетектор. Профілактична робота на словах ведеться, але й потрібно ще й контролювати. Я не буду згадувати конкретно про заклади, але можу чітко сказати, що такі ситуації були. Ми відразу звертаємося до поліції, відповідно вони розбираються з цим», – каже перша заступниця директора департаменту освіти Житомирської міської ради Світлана Ковтуненко.

Наразі металодетектор є лише у ліцеї № 22, чи будуть їх встановлювати в інших навчальних закладах – невідомо.

«На всю Україну таких рамок прийшло близько 20, одну запропонували для Житомира. Зрозуміло, що ми хочемо спробувати, як це буде працювати в умовах однієї школи поки що. Вибирали між школами та зупинилися на ліцеї № 22. Це залежало від кількості учнів, кількості змін та від того де можна встановити. Нам запропонували, ми поставили, побачимо, як це буде працювати в школах», – говорить Світлана Ковтуненко.

Чи порушує права дітей обов'язкове проходження через металодетектор, ми запитали в представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області Юрій Погодицький.

«Тут є постанова Кабінету Міністрів, яку повинні виконувати навчальні заклади з метою забезпечення безпеки дітей під час навчального закладу. Ми повинні звернути увагу на те, що ця позиція повинна бути погоджена з батьками, тобто повинен бути дозвіл батьків відповідно до ст. 55 Закону України «Про освіту». Також все повинно бути документовано, тобто з приводу встановлення повинен бути наказ директора або рішення педради, де буде зазначено, що він встановлюється. Враховуючи, що металодетектор має випромінювання і воно більше ніж дозволено, то він має бути сертифікований. У разі надходження скарг до Уповноваженого Верховної Ради України, управління освіти, то з боку представництва буде відповідна реакція», – пояснює представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області Юрій Погодицький.

Нагадаємо, в січні 2025 року Міністерство освіти і науки погодило перелік закладів загальної середньої освіти для участі в реалізації експериментального проєкту щодо посилення безпеки освітнього середовища, у Житомирській області обрали 23 навчальних закладах, серед яких 13 – ліцеї Житомира.

У березні кількість учасників експериментального проєкту у Житомирській області збільшили до 31 – додали 2 ліцеї Овруцької міської громади та 6 гімназій Звягельської міської громади.

Як повідомляв Житомир.info, в грудні 2023 року міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповідав, що найближчим часом МВС та Міносвіти за дорученням президента та рішенням Уряду реалізують масштабний проєкт з безпечного освітнього середовища, який охопить понад 10 тисяч навчальних закладів.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: безпека ліцей МОН освіта ліцей №22 металодетектор департамент освіти Ковтуненко Погодицький 
Матеріали по темі