Суспільство

На Житомирщині готуються відзначити 100-річчя з дня народження Олега Ольжича

1 February 2007, 17:45

Розпорядженням  голови Житомирської обласної державної адміністрації для відзначення в області році 100-річчя від дня народження учасника українського визвольного руху, визначного громадсько-політичного діяча, вченого, поета і публіциста Олега створено оргкомітет.

До складу оргкомітету увійшли заступники голови ОДА та облради, керівники окремих управлінь, ЗМІ, навчальних закладів.

План обласних заходів з підготовки та відзначення в області 100-річчя від дня народження Олега Ольжича уже затверджено, а головам райдержадміністрацій та міським головам запропоновано озробити та затвердити відповідні заходи на місцях.

Як повідомляє http://www.ukrslovo.kiev.ua, О. Ольжич, справжнє ім’я і прізвище якого Олег Кандиба, — син відомого поета Олександра Олеся, народився 8 (за н.ст. — 21) липня 1907 року в Житомирі. Незабаром родина Кандиб перебралася до Києва, де у Пущі-Водиці він ходив до школи. 1923 року з огляду на загрозу репресій Олег із матір’ю виїхав на еміграцію. 1924 року вступає до Карлового університету в Празі, спеціалізується в історії, зокрема археології, працює в археологічному відділі Чеського Національного музею, бере участь у археологічних розкопках у Чехословаччині, Галичині, Югославії, Австрії, співпрацює з Гарвардським університетом (США). 1929 року захистив докторську дисертацію, отримавши ступінь доктора археології, здобув світове визнання дослідженнями пам’яток Трипільської культури. З початку 30-х років здобуває визнання поетичний талант О.Ольжича, його поезії широко публікуються в періодиці, з часом вийшли дві збірки —«Рінь» (1935) та «Вежі» (1940).

У 30-х роках у житті О. Ольжича стався докорінний перелом, замість «прозорих озер науки» і «пінних каскад поезій» він присвячує себе українській національній визвольній боротьбі, вступає у лави ОУН, очолює Культурну референтуру Організації, стає членом Проводу Українських Націоналістів.

У час короткого існування держави Карпатська Україна у 1939 р. О.Ольжич, як заступник Голови Проводу ОУН, перебуває в гущі подій, є одним із керівників оборони молодої української держави.

З початком німецько-радянської війни О. Ольжич у складі похідних груп прибуває в Україну (Львів, Житомир і, нарешті, «золотоверхий» Київ) із завданням закласти підвалини відновлення української державности. Однак німецькі окупанти не дозволили утворити українську державу.

Як заступник Голови Проводу ОУН, О.Ольжич керує розбудовою мережі ОУН, організовує адміністративне, громадське та політичне життя, зокрема Українську Національну Раду у Києві, бере участь у створенні газети «Українське Слово».

Українські націоналісти становили для німців явну загрозу, наказом з Берліна почався шалений наступ на всі прояви організованого українського життя. У грудні 1941 року заборонено «Українське Слово», співробітників заарештовано і незабаром страчено. Репресії щодо націоналістів, і взагалі свідомих українців, прокотилися Києвом та всією Україною. О. Ольжич був змушений перейти в підпілля, він нелегально відвідує різні міста, після арешту Голови Проводу Українських Націоналістів А.Мельника фактично виконує обов’язки Голови ПУН, продовжуючи керувати ОУН на українських землях. У травні 1944 року його заарештовано у Львові і відправлено до концтабору Заксенхаузен, де закатовано на смерть. Страшні тортури не зломили О. Ольжича, він помер нескореним, відійшовши у вічність 9 червня 1944 року.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі