23 вересня 2019, 14:36 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Депутат Черняхівської районної ради

Історичний календар Черняхівщини 27 - 31 липня.

 27. 07. 1922. – в с. Ксаверівка, в садибі в садибі багатія пана Борківського, який в революційний період втік у Польщу, під невисокою яблунею зібрались 15 демобілізованих червоноармійців шести національностей і вирішили створити спільне сільскогосподаоське товариство – комуну її керівником обрали Карла Івановича Каллера. Спочтку це було незавидне господарство, яке розпочало свою господарську діяльність з 1 січня 1923 р. Отримавши по акту 83 десятини землі, 6 напівзруйнованих будівель, 2 коней, віз, борони, старенький плуг.

27. 07. 1950. – у с. Вільську було відкрито дитячі ясла організовані правлінням артілі  «Перемога», головою  артілі в той час був Василь Донець. Завідою закладом було призначено Надію Вишнівську. (джерело: «Колгоспник Черняхівщини №  62 (2942) 30 липня 1950 р.)

28. 07. 1630. – Юрій Немирич оселився в одному з портових готелів Нідерландів. В Голандію він прибув з ціллю продовження навчання в Лейденському університеті.

28. 07. 1925.  -  колонія Андріївка виділена в німецьку національну сільську раду (Андрієво-Німецька). Із 28. 09. 1925 р. на решті території утворена Андрієво-Українська сільська рада. Вже пізніше, 11. 08. 1954 р. обидві сільради об'єднані в одну Андріївську.

29. 07. 1953. – станом на це число багато колгоспів та артілей району дочасно завершили виконання річного плану хлібозаготівель:  ім Фрунзе, с. Іванків (голова - Дятел), ім. Леніна, Сліпчиці (голова - Рябощук), ім. Сталіна, Бежів (голова - Бежевець), ім. Маленкова, Крученець (голова -Гладиш), ім. Шевченка, Новопіль (голова - Климчук).

30. 07. 1863. – зафіксовано факт сплати грошового оброку поміщикові, що складав 2196 карбованців в рік за володіння землею в кількості 1767 десятин. На кожний двір приходилось в середньому 10 десятин 1360 сажнів землі.

30. 07. 1950. –  за дострокове виконання плану хлібозаготівель бюро РК КП(б)У і виконком райради депутатів трудящих виніс на дошку пошани: бежівський колгосп ім. Сталіна (голова - Дідківський, секретар комсомольської організації - Г. Дідківська)), який достроково 27 липня виконав річний план хлібозаготівель, клітищанський колгосп ім. Петровського (голова - Янчевський, секретар парторганізації - Довбиш, голова сільради -  Гончаренко), який достроково 28 липня виконав річний план хлібозаготівель,  та горбаський колгосп ім. Шевчнка (голова - Євпак, секретар парторганізації - Пивовар) який теж достроково, 29 липня виконав план хлібозаготівель.

31. 07. 1951. – нового успіху досягли транспортники високо – українського колгоспу 1 – Травня. Водій Адам Галагуз вантажним автомобілем ГАЗ А-А за добу зробив 12 рейсів на відстані 12 км і вивіз 174 т. зерна.

У липні-серпні загони Соколовського, Колесниченка, Палієнка громлять ворога на Новоград-Волинщині. На їх сторону переходять деяки червоноармійські частини. "8 июля, - згадував М. Сегал, - армия из 3000 организованных крестьян из окрестных деревень, вооруженных палками, напали на "ревком", уничтожив при этом 115 большевиков». Захопивши місто на місяць, повстанці організували "трудові ради", а також скликали повітовий селянський з'їзд для впорядкування життя у повіті.

                        Матеріал підготував історик-краєзнавець Юрій Малашевич