23 January 2022, 04:21 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Історичний календар Черняхівщини 1 - 7 жовтня

(Джерела дослідив та систематизував історик-краєзнавець Юрій Малашевич)

 

1 жовтня 1630 року – Юрій Немирич розпочав навчання в Лейденському Університеті, що в той час знаходився в Нідерландах.

1 жовтня 1930 року - в Черняхові офіційно розпочато архівну справу.

1 жовтрня 1941 року – в Черняхівському районі окупаційна нацистська влада провела свій перепис населення. Метою заходу було визначення точної кількості чоловіків та жінок особливо віком 17 -18 років, віросповідання, національного складу та фактичної кількості працездатного населення. Згідно цього перепису станом на 1 жовтня 1941 року в районі проживало 41354 чол., українців – 35538 ( 85,9%), німців – 3233(7,8%), чехів 1206(2,9%), поляків 1094(2,7%), всіх решта менше 1%.

1 жовтня 1950 року – пройшли збори представниць прекрасної статі с. Високо-Українського для висування кандидатки на другу Всесоюзну конференцію прихильників миру. Загалом, як повідомляє газета «Колгоспник Черняхівщини» зібралось понад 400 жінок. Делегатом одностайно була висунута ланкова Надія Заглада.

2 жовтня 1954 року -  колектив працівників промкомбінату районної споживчої спілки взяв зобов’язання виконати виробничий план на 150%. В цей час майже всі робітники промкомбінату перевиконували норми виробітку. Найкращих успіхів досягли в той час майстри взуттєвого цеху: Мельничук, і Роземберг.  Як повідомляла в той час районка вони щоденно виконували виробничі завдання на 2010-217%. Системно перевиконував свої виробничі завдання майстер швейного цеху Осадчук.

3 жовтня 1954 року –  відбулась чергова сесія Черняхівської районної ради депутатів трудящих за участю голів колгоспів, завідуючих ферм та зооспеціалістів. Сесія заслухала та обговорила доповідь голови райвиконкому т. Ткачова «Про виконання плану розвитку громадського тваринництва, підвищення його продуктивності та підготовку до зимівлі худоби в колгоспах району». Було наголошено на тому, що в поточному році було повністю виконано план розвитку громадського тваринництва по всіх видах. Проте були господарства в яких стан підготовки до зими був загрозливий.  Це : артіль імені Сталіна с. Бежів ( голова Бежевець, зоотехнік МТС №1 Булкот), імені Сталіна с. Андріїв – Український ( голова - Мельниченко, зоотехнік МТС №2 Заєць),  та «Жовтнеь» с. Вільськ (голова Туркевич, зоотехнік МТС №2 Матвійчук). Також ганебною була знайдена робота працівників МТС №1 та 2. Зокрема незадовільною визнано роботу по механізації тваринницьких ферм.

5 жовтня 1866 року  -  у відповідності до  аграрної реформи в Російській імперії почався відкуп землі селянами в поміщиці Аровчинської в межах сіл: Андріївка та Рудня Стиртенська.

5 жовтня 1943 року – в бою за утримання рубежу оборони в с. Ротичі, що на Київщині загинув наш земляк, уродженець с. Щеніїв Поліщук Йосип Митрофанович.

7 жовтня 1593 року -  в актах інвентаризації маєтків родини Тишкевичів-Логойських вперше згадується с. Селець.

В жовтні 1655 року Юрій Немирич прибуває до Варшави  і виступає посередником в переговорах між шведським кололем Карлом Густавом та гетьманом України Богданом Хмельницьким, зрештою Немирич переходить на сторону шведів в їх боротьбі з Польщею для того щоб шведський король, як він обіцяв допоміг социніанам.

В жовтні 1923 р. розпочав роботу райсільбуд, роботою якого керувала рада в складі 9 чоловік.

В жовтні 1931 року було здійснено замах на секретаря партосередку більшовицької партії товариша Дмитрієва та організовано підпал майна Верболозького колгоспу.

Районна газета «Комунар Черняхівщини» повідомляє про те , що в жовтні 1931 року головою Черняхівської селищної ради був  Антель ( ім’я по-батькові не вказується).

В жовтні 1953 р. в торгівлі Черняхівського району спостерігались дефіцити на такі товари: радіоприймачі, велосипеди, книги.  Не справлялись з цими проблемами: культамаг МСТ (зав Кутельман), Ще гірші справи були в сільських споживчіх товариствах. Керівники  Високо-Української, Бежівської та Вільської сільпо заповнили свої крамниці неходовими товарами, щоб купити лампу, гас, чи цигарки селянам доводилось їхати в Черняхів чи Жиомир. Деяки завідуючі магазинів грубо ставляться до покупців: завкрамниці будматеріалів Бойко, продовець Суха, (директор раймагу Троценко, зав Ракович) працівник раймагу Бурдюг некоректно поводиться з клієнтами. Ганебний стиль роботи був започаткований такими «організаторами» торгівлі як Степанюк і Бугайчук. Спостерігалась низька якість громадського харчування в чайній райспоживспілки (зав Поліщук), офіціанткою працювала Ольга Яремчук та буфетниця Людмила Іщенко. Зав закусочною був Ландман. Не налагодив належного рівня своєї роботи і райхарчкомбінат (директор Кліх) Дане підприємство у вересні – жовтні не виконало плану випуску булочних виробів. Керівниками райспоживспілки та МСТ були відповідно тоді Степанюк та Бугайчук. Замість того, щоб займатись ремонтом пекарні вони займались влаштуванням квартири на території харчкомбінату для голови МСТ Бугайчука. Не приділяв належної уваги проблемам і секретар парторганізації  райспоживспілки Климчук. (Результат роботи рейдової бригади газети «Колгоспник Черняхівщини»: депутат райради М. Котенко, секретар редакції районної газети Л. Тарасюк, зав бібліотекою РК КПУ К. Слюсар)