25 January 2022, 21:51 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Історичний календар Черняхівщини 11 – 18 листопада

(Джерела дослідив та систематизував історик-краєзнавець Юрій Малашевич)

 

В листопаді 1657 року - Юрій Немирич приймає пропозицію новобраного гетьмана Івана Виговського і стає генеральним писарем. Тоді ж Виговський повернув Немиричу його колишні володіння конфісковані ще під час укладання Зборівської угоди, зокрема Черняхівську волость.

На початку листопада 1920 року загін Марусі Соколовської перебував неподалік Козятина намагаючись прорватись через фронт на з'єднання з Армією УНР. Українсько-польський фронт із більшовиками проходив зовсім поруч і зупинився на лінії Уланів – Хмільник – Дяківці – Багринівці. Після того як 10 листопада 1920 року вороги  перейшли в наступ на всій лінії українсько-більшовицького фронту і армія УНР почала відступати, швидко віддаляючись від відділу Соколовської. Повстанці продовжили свою боротьбу перебуваючи вже в тилу Червоної армії.

14 листопада 1920 року -  у містечку Вахнівці (нині село на Вінничині) гайдамаки Марусі вщент розтрощили один із загонів 24-ї Залізної дивізії.

У листопаді 1929 року селяни с. Троковичі вирішила об'єднатися в колективне господарство який назвали іменем більшовицького лідера -  В.І. Леніна і був створений на базі розкуркуленого тоді успішного господарника Прокопчука.

В листопаді 1936 року в Черняхові почала працювати Черняхівська швейна артіль по ремонту взуття.

11 листопада 1943 року - розпочато звільнення Черняхова від нацистів силами 121 та 141 стрілецької та 75 гвардійської дивізії 1-го Українського фронту.

11 листопада 1960 року – в Черняхові пройшла міжрайонна нарада по сортовипробуванню сільськогосподарських культур. В роботі наради прийняли участь агрономи колгоспів Черняхівського Червоноармійського та Вол-Волинського районів. Йшлося про успішний досвід вирощування в нашому районі нових сортів злаків: озима пшениця «Білоцерківська – 198», жито «Житомирське», овес «Надійний», просо «Веселоподолянське -38»

12 листопада 1943 року -  121 стрілецька дивізія вперше  визволила Черняхів від окупантів, тоді ж 141 дивізія вигнала гітлерівців з  Сельця.

13 листопада 1928 року - утворено сільську раду в с. Андріївка.

14 листопада 1908 року - в с. Новополі 5 успішних господарників: Сидор Продоус, Сидор Клинчук, Устин Чумак, Кирило Цимбалюк та Трохим Черниш, уклавши договір поруки у Волинському відділенні Селянського Земельного Банку утворили спільне сільгосп товариство. Для початку діяльності отримали у банку безвідсоткову довгострокову позику у сумі 8000 рублів терміном на 66, 5 років та придбали у міщанки Анастасії Петрановської 52 десятин 1389 саженів землі за 11 тис. рублів.

14 листопада 1937 року  –  в Черняхові народилась народна артистка УРСР Антоніна Паламарчук.

15 листопада 1943 року - розпочалась контр-наступальна операція Вермахту, що зачепила наш район, який перед цим тимчасово контролювала Червона армія. В результаті цієї операції Радянські війська були майже оточені.

З 15 листопада 1953 року -  в системі споживчої кооперації району, яку очолював Степанюк почали проходити звітно-виборні збори. Відповідно заходи пройшли в 18 селах району.На зборах гостро критикували голову Вільської ССТ Стасюка та інших керівників.

16 листопада 1953 року - на районну дошку пошани було занесено: Івана Ящука - комбайнера МТС2, Ганну Панчук - свинарку артілі імені  Молотова, Надію Хабчук - свинарку колгоспу імені 1 Травня, Максима Огородника  – бригадира артілі імені 1 Травня, Омельяна Дідківського - ланкового бежівського колгоспу імені Сталіна, Кузьму Щиглюка - бригадира та Фросину Поліщук - ланкову черняхівської артілі імені Ворошилова.

16 листопада 2010 року - на першій сесії новообраної Черняхівської районної ради 6 скликання Наталю Рибак обрано її головою, заступником став Володимир Троценко.

17 листопада 1960 року - наша районна газета повідомила про життя піонерів у Черняхівському дитячому будинку, який в той час був розташований в с. Новосілки. Піонеризобов’язались виконати 2-річну програму «Піонери-Батьківщині» присвячену 40-річчному ювілеюстворення «Всесоюзної піонерської організації». Планувалось зібрати та здати державі 20 тон металобрухту для будівництва нафтопроводу «Волга – Центральна Європа». За іронією долі 20 листопада 1962 року дитячий будинок було ліквідовано.

17 листопада 1960 року – відбулась районна конференція «Товариства сприяння поширенню політичних та наукових знань» на якій його головою було переобрано В. Копачинського.

18 листопада 1930 року - при Житомирському інституті Соцвиху було організовано Черняхівський райнний робфак.

18 листопада 1943 року  –  противник,  частинами 208 піхотної і 8-ї танкової дивізії вранці перейшов у наступ, завдаючи головного удару на ділянці  705-го стрілецького полку в напрямку с. Вишпіль з південного заходу і другий удар – на ділянці 574-го стрілецького полку в напрямку сіл Оліївки та Трокович з півдня.

У листопаді 1986 року відбулось скандальне засідання бюро райкому КПУ. На засіданні йшлося про ситуацію з пограбуванням колгоспу «Комунар». В ніч з 13 на 14 жовтня 1986 року з приміщення бухгалтерії господарства було викрадено металевий сейф із зарплатою колгоспників на суму понад 50 тис. крб. (сьогодні це понад 100 тис. дол. США). Викрадачів впіймали, а гроші повернуто завдяки чому люди їх вчасно змогли отримати. Постановою бюро голову В. Поліванчука виключили з партії, а В. Матвійчуку, члену КПРС, керуючому Черняхівським відділенням Держбанку СРСР оголошено догану.

Звітував також голова колгоспу імені 40-річчя Жовтня В. Предко, роботу якого постановою бюро було визнано недостатньою Було рекомендовано якісно використовувати господарський потенціал та ефективно застосовувати методи стимулювання.