17 жовтня 2021, 00:54 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Громади повинні мати право відкликати керівників поліції, а кожному старості потрібно дати по поліцейському.

 За глибокою політичною кризою, шокуючими е-деклараціями вітчизняної політеліти, стрімким валом соціальних проблем й драматизмом російсько-української війни на сході, у суспільному затінку опинилось одне дуже важливе питання – об’єднання територіальних громад (ОТГ). Між тим, ця задекларована владою реформа наразі невиправдано обділена увагою багатьох наших співвітчизників, позаяк вже незабаром (перші місцеві вибори у 143 об’єднаних територіальних громадах відбудуться 18 грудня) саме вона може стати одним із ключових елементів майбутнього найчисельнішого прошарку українців – тобто нас з вами. Яким воно буде після проведення цієї реформи? Що таке ОТГ і чому нинішня влада так зацікавлена у здійсненні адміністративно-територіального реформування? Які небезпеки у зв’язку з цим чатують на місцеві громади? Як потрібно діяти, аби не стати жертвою реформи, котра свого часу, за президентства Ющенка, «наказала довго жити»?

Теоретично децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Проте насправді – це перенесення відповідальності шляхом фінансового навантаження на місцеві громади через скорочення установ освіти та медицини. Тобто за ідейними балачками про так звані реформи стоять зовсім інші наміри центральної влади, а саме – «розігнати» сільські ради, а кошти централізувати в столиці.

В об’єднаних територіальних громадах невдовзі можуть з’явитися дільничні поліцейські. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства ще на початку року звернулося до Національної поліції з пропозицією розглянути при формуванні системи можливість створення представництв дільничних поліцейських в ОТГ.

А тому, якщо вже говорити про функціонування та діяльність правоохоронних органів в об*єднаних територіальних громадах то в цьому аспекті необхідно підкреслити про те, що конче необхідно посилити підзвітність органів місцевого самоврядування перед місцевими громадами. Громадяни мають отримати право відкликати депутатів місцевих рад, суддів місцевих судів та право висловити недовіру голові виконавчого комітету, землевпоряднику і місцевому керівникові поліції шляхом референдуму.

Національна поліція у розвитку поліцейських станцій в регіонах могла б спиратися на перспективні плани створення спроможних територіальних громад в областях, а також на формування в існуючих об’єднаних громадах старостинських округів.

 «Це було б зручніше і громадам, і поліції, а головне – зрозуміліше і краще для людей. Бо, мабуть, кожен хоче відчувати себе захищеним, знати, що в його громаді є постійні, надійні поліцейські. Як на мене, ідеальна модель, це коли поруч з кожним старостою в об’єднаній громаді працює дільничний офіцер поліції.

Представникам Національної поліції потрібно буде щоб держава надала підтримку у визначенні тих об’єднаних громад, які вже зараз готові сприяти створенню поліцейських станцій на своїх територіях.

Для цього спільно з вами маємо надати громадам мінімальні вимоги до створення поліцейських станцій. Місцева влада повинна розуміти, яке конкретно сприяння треба надати в організації таких станцій: приміщення, обладнання тощо.

Деякі зі 144 вже створених в регіонах поліцейських станцій працюють в об’єднаних громадах, але загалом формувалися вони без прив’язки до процесу об’єднання.

Зрозуміло, що ці умови коригуватимуться кожного разу з врахуванням можливостей і особливостей громад. Вже є досвід коли, наприклад, крім приміщення і оснащення, громади забезпечували поліцейських транспортом і паливом.