25 January 2022, 21:53 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

"Почетный свидетель або шановний наш Віктор Федорович..."

Святошинський районний суд допитав колишнього президента Віктора Януковича у провадженні про розстріли на Майдані в Києві 20 лютого 2014 року. У справі п’яти «беркутівців» Олександра Маринченка, Сергія Тамтури, Олега Янишевського, Павла Аброськіна і Сергія Зінченка екс-президент проходить у якості свідка. Під час допиту Віктор Янукович знаходився у Ростовському суді в Росії та з’єднувався з Україною за допомогою Skype-зв’язку.

Під час допиту Віктор Янукович на багато запитань не міг дати однозначної відповіді, оскільки, за його словами, не пам’ятав певних подій. Це, зокрема, стосувалося хронології розстрілів на Майдані, спілкування екс-президента із колишнім міністром Віталієм Захарченком та керівником служби безпеки Павлом Лебедєвим, а також із керівництвом Росії Володимиром Путіним та В’ячеславом Сурковом. Натомість, Янукович зміг описати свою втечу із Києва до Донецька та Криму, а також навести зміст розмов, які траплялися по дорозі. На прес-конференції після допиту у відповіді українській журналістці він зазначив, що має прекрасну пам’ять і забуває речі, які не мають для нього значення.

Під час допиту Янукович попросив пробачення у родин загиблих на Майдані активістів та наголосив, що суд має брати до уваги також сторону загиблих на Майдані правоохоронців. Янукович запевнив, що шукав мирного розв’язання конфлікту, однак, за його словами, винуватцями провокацій були «радикали». Він також декілька разів згадав про обстріл його кортежу 21 лютого. На запитання про логіку звернення до Володимира Путіна про залучення військ Російської Федерації, Віктор Янукович заявив, що це «філософське питання».

Судовий процес навколо Януковича нагадує боротьбу дракона з драконом, де в будь-якому випадку ми отримуємо нового дракона

Віктор Янукович під час відео-допиту. 28 листопада 2016 року

Справжнє зло ховається в нас самих. Система повертається завжди, коли ми не готові володіти своєю власною долею. Система адаптується до нових умов, будь-яка відкладена або незавершена справа завжди веде до реанімації цієї самої системи, до реваншу, до більш «м'якого» рабства.

Тисячу разів мав рацію Євгеній Шварц, стверджуючи у своїй геніальній п'єсі «Дракон», що, втративши одного тирана, люди із задоволенням ідуть під владу іншого.

Допит Віктора Януковича мало що прояснив. Вражаюча забудькуватість колишнього президента не здивувала. У його сховищах пам'яті не знайшлося місця спогадам про ключові події тих трагічних днів, коли на Майдані вбивали українських громадян. Вивітрилися епізоди про факти телефонних переговорів з силовиками і північно-східними сусідами. Склалося враження, що Янукович всі новини дізнавався з інтернету і при огляді преси. Забув Янукович і про свої судимості.

Розлад пам'яті колишнього президента не пов'язаний з відсутністю здорового денного сну або нерегулярного прослуховування класичних музичних творів. Швидше за все, Янукович намагався виконувати установки тих людей, які контролюють екс-президента на російській території.

Янукович - заручник, якого росіяни використовують на свій розсуд. При цьому він залишається досить важким матеріалом для роботи. Будь-яке його використання в прямому ефірі несе в собі певні ризики, тому йому про всяк випадок пам'ять і вимкнули.

Можна довго гадати, чому ляльководи знову ввели в гру вже відіграну фігуру. Яку комбінацію придумали в Кремлі? Поки достеменно невідомо, яка роль у чужій грі відведена двічі несудимому Віктору Федоровичу.

Склалося враження, що обвинувачення не змогло видавити забудькуватого свідка із зони комфорту. Сторони уникали невигідних тем, які стосувалися переговорів опозиції з владою в ті трагічні дні. Можливо, представникам опозиції не хотілося, щоб їх звинуватили у зайвому пристосовництві і угодовстві, тим більше що тепер більшість із них -серйозні державні мужі, яким невідомий страх і саме припущення, що вони могли торгуватися з Януковичем, - кидає тінь на цих мужніх людей .

Важливою процесуальною деталью допиту стало зверення головуючого до свідка, - "ШАНОВНИЙ ВІКТОР ФЕДОРОВИЧ".

Не знаю, чи задоволені Януковичем його господарі, але українській стороні є чим пишатися. У перерві судового засідання генеральний прокурор Юрій Луценко поговорив з порожнечею, поділившись (через три роки після Майдану), своїми страшними підозрами про те, що Янукович - зрадник. Чого доброго скоро заявлять про те, що режим Януковича був злочинним і антиукраїнським. Так можна договоритисяй до того, що «Опозиційний блок» буде оголошений прокремлівським, а діяльність Віктора Медведчука порахують не зовсім корисною для держави. Так ми можемо дійти й до того, що Леонід Кучма буде допитаний як свідок у справі Георгія Гонгадзе. Хоча навіть у цьому статусі колишній президент боїться прийти до суду. Та й нинішня влада, судячи із заяв колишнього голови Апеляційного суду Києва Антона Чернушенко, цього не хоче.Не знаю, наскільки уважно переглядає пресу Віктор Федорович сьогодні, але деякі події в Україні не можуть його не радувати. Щоправда, багато колишніх соратників шкодують про те, що він виявився безвольним боягузом і вбив занадто мало людей.

Юрій Луценко

Огляд преси дозволить Віктору Януковичу дізнатися, що не всі його онуки були піддані люстрації. Наприклад, блок БПП прихистив багато колишніх соратників екс-президента. Яскравий приклад тому - надія Партії регіонів Олексій Гончаренко, який боровся за російську мову з фашистами і був проти нав'язування одеситам чужого західного діалекту. Тепер колишній регіонал Гончаренко заступник голови фракції, яка носить ім'я чинного президента, і цей талановитий молодий чоловік урочисто вручає сухарі іншому регіоналу Миколі Скорику, який перебуває в партії з фальшивою назвою «Опозиційний блок».

Ми спостерігаємо не боротьбу лицаря і дракона. Йде боротьба дракона з драконом, де у будь-якому випадку ми отримуємо нового дракона. На телевізійних ефірах сперечаються між собою голови, що ростуть з одного тулуба.

Безглуздий образ відставленого дракона може ввести в оману. Одинокий, старіючий чоловік змушений через «радикалів» бігти зі своєї країни, але яке оманливе це враження. В камеру вдивляється людина, яка три роки тому мала практично необмежені владні повноваження. Не допомогло. Чи варто брати приклад з ростовського гастролера нинішній владі?

Взагалі в країні, де переміг Майдану відбувається багато цікавих речей, від е-декларацій наших депутатів і чиновників почервонів би сам Пшонка, але до вчорашнього судового засідання це жодного стосунку не має.

Якщо повернутися до засідання, то воно пройшло в позитивному ключі. Суд-побратим з Ростовської області забезпечив на високому рівні стійкий зв'язок, вся Україна мала можливість подивитися на четвертого президента по телевізору, адвокати були коректні, а судді безпристрасні. Що ж стосується свідка Януковича, то не було на телемості людини, яка б прагнула ясності і справедливості більше, ніж високопоставлений утікач.+

Все ж одне зауваження є - Януковичу не повісили стрічку «Почесний свідок», але все передбачити неможливо.