25 January 2022, 22:04 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Головинська ОТГ: украдена мрія та втрачені можливості ! (Економічний аналіз)

         Створення об’єднаних територіальних громад (надалі - ОТГ) дасть поштовх до їх повноцінного розвитку. Оскільки ми всі є членами територіальних громад реформа торкнеться кожного з нас. Головне завдання створення ОТГ - децентралізація, яка приведе до змін системи влади в країні. Децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Так, аби якомога більше повноважень мали ті органи, що ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найбільш успішно.

Окрім державної фінансової підтримки у вигляді субвенції на формування інфраструктури їх територій, громади отримують право розпоряджатися наступними податками та зборами: 60% податку на дохід фізичних осіб; 25% екологічний податок ;100% податку на прибуток; 25% рентна плати за користування надрами; плата за землю (земельний податок).

Зміни покликані поліпшити життя у громаді і в країні в цілому, щоб керівник громади не жебракував, задовольняючись благодійними пожертвами від місцевих “феодалів”. Тому можна сказати, що саме ця реформа є “реформою нашого самоврятування”. Маємо самі господарювати на власній землі без перешкод від хабарників та чинуш-бюрократів.

Проте в цьому процесі економічна ефективність ОТГ значною мірою буде залежати від вміння голови управляти. Запорука цього – професійний досвід керівника, що грунтується на його знаннях.

Розглянемо втрачені можливості створення Головинської об'єднаної територіальної громади у Черняхівському районі. Мене, як депутата районної ради, заступника голови депутатської групи “Батьківщина” у Черняхівській районній раді та просто небайдужу людину, яка свого часу працювала на Головинському родовищі, не може не турбувати ситуація яка склалося навколо цього об экта.

А тому бажаю поділитися деякими розрахунками, можливостей, а пріорі, мабуть найперспективнішої ОТГ Черняхівщини.

Відповідно за відсутності будь-яких дозвільних документів, використовуючи приватне майно ПАТ «Головинський граніт», без якого неможливо працювати на кар’єрі, зараз здійснюється  незаконна господарська діяльність з видобування, переробки і продажу корисних копалин загальнодержавного значення. При цьому результати господарської діяльності не відображаються в фінансовій звітності, не сплачуються податки, працівники офіційно не оформлені, а заробітки видаються в «конвертах». Місцеві можновладці з тих чи інших причин відсторонились від цього та роблять вигляд що нічого не відбувається.

Про господарську діяльність Ф.І. Горбаня як в.о. ДП "Головинський кар'єр' можна  безпосередньо судити за обсягами спожитої електричної енергії «непрацюючого» ДП «Головинський кар’єр»:  січень – 146425 кВт; лютий – 83134 кВт; березень – 75153 кВт., квітень – 70716 кВт.

Спробую покласти вище вказані показники та отримати можливі надходження до бюджету чи  розмір вкраденої мрії Головинського ОТГ. З практичного досвіду роботи цього родовища корисних копалин, для видобування 1 м3 блока витрачається близько  445 кВт електроенергії, середня вартість блоку складає 4200 грн. В вхідні дані розрахунку також буде покладено відомості за 2016 рік надані ПАТ «Головинський граніт», щодо: кількості працівників гірничого цеху, їх середньомісячний заробіток та можливий розмір орендної плати за умови підписання в літку 2016 року головою Черняхівської РДА П.М. Ігнатенко додаткової угоди про продовження оренди землі  під родовищем корисних копалин.

Маємо наступну картину по видобутку корисних копалин на Головинському родовищі та імовірних доходів так званих «державних старателів» за січень-квітень 2017 року.Фото Юрия Малашевича.

Звісно розрахунки приблизні, проте мають своє економічне обґрунтування і можуть бути покращенні  у майбутньому.

Відповідноза умови законного ведення господарської діяльності на Головинському родовищі тільки за січень-квітень 2017 року можливі надходження до бюджету умовної Головинської ОТГ склали б 1422,8тис. грн.,в тому числі по місяцям: Січень-  367,7 тис. грн., Лютий-353,3 тис.грн., Березень-351,3 тис.грн., Квітень - 350,5 тис. грн. Фото Юрия Малашевича.Фото Юрия Малашевича.

 

 Отже, як ми бачимо, подані  розрахунки та результати обчислень не дають економічних підстав сподіватись щодо достатнього наповнення місцевого бюджету та потенційної фінасової спроможності Головинської ОТГ за наявних умов. Будуть інші реалії, можна буде говорити про щось реальне.