17 жовтня 2021, 01:12 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Сторінками історії Черняхівщини: 20 – 31 травня

У травні 1904 року  друзі та учні Миколи Павловича Дашкевича відмітили 30-річчя його професорської діяльності. На честь цієї дати було упорядковано збірник статей з літератури та історії. Та цензура вилучила з його статті окремих “неблагодійних” авторів і збірник вийшов друком лише в 1906 році. 1907 року Миколу Дашкевича обрано дійсним членом” Петербурзької Академії наук. Однак тяжка хвороба серця не дала вченому здійснити всі задуми. За його життя не було видано 3-томної “Історії Південної Русі”, великої монографії про творчість М. Лєрмонтова.

У травні 1923 року – у с. Андріїві-Українському і Андріїві-Німецькому було зареєстровано громаду (ЕПО), де зазначено: «в Андріїві укр. 195 дворів, в них 1053 їдців з загальною площею землі 997,02 га. Андріїво – німецьке – 116 дворів, в них 618 їдців та 827, 10 га землі».

Наприкінці травня 1941 року - Юліан Мовчан направляється  на практику в одну з львівських клінік.

У травні 1944 року - помер від ран  Герой Радянського Союзу, уродженець с. Троковичі  Михайло Ілліч Бакалов.

У травні 1630 року - молодий Юрій Немирич відправляється до Нідерландів з ціллю продовження навчання в Лейденському університеті

У травні 1659 року - незважаючи на всі зусилля присутнього у Варшаві Юрія Немирича, Сейм Речі Посполитої більшістю голосів відмовляється від ратифікації ключових пунктів Гадяцького договору, зокрема й автономії Великого князівства Руського.

У травні 1937 року - заробітна платня слюсарів на головинській фабриці (кар’єрі) сягала 400 - 450 радянських карбованця, бригадирів 600 – 700 крб., каменотеси отримували 500 – 700 крб. в місяць. За умов перевиконання плану не менше ніж на 150%. А уже в жовтні  1937 року стахановець Павлюк перевиконавши план заробив 1000 карбованців.  

20 травня 1877 року – Рада Імператорського Київського Університету Святого Володимира остаточно погодилась затвердити  кандидатуру М. Дашкевича на посаді доцента факультету історії загальної літератури вищого навчального закладу.

21  травня 1953 року – розпочалось соціалістичного змагання двох бригад колгоспу імені Леніна с. Трокович, бригадирами яких були: Григорій Охримчук та Трохим Коротун.

22 травня 1953 року – за підсумками екзаменів в школах району виявлені значні недоліки в підготовці учнів та якості навчально-виховної роботи, так  у Високо-Українській середній школі (директор Горкуша) в 10 класі з 46 учнів 6 було недопущено до екзаменів, а в Очеретянській семирічній школі письмову роботу з математики жоден учень не виконав на «5».

23 травня 1953 року – завершилось змагання двох колгоспів: артілі імені Ворошилова м. Черняхова  та артілі імені Сталіна с. В. Горбаша. Першість здобули черняхівці ( голова правління Слободенюк).

24 травня 1933 року – у Черняхівському районі під час Голодомору було проведено репресивні заходи щодо противників колективізації в с. Головино засуджено заступника сільського голови Трохима  Корнійчука, членів сільради: Гната Корнійчука, Івана Корнійчука Андрія Данилюка, та Павла Безземельного. Під час судового засідання виїзної сесії облсуду членів сільради засуджено до позбавлення волі терміном на два роки. Судові дії були також виконані щодо Щеніївської, Бабичівської, Щербинської сільрад та їх голів, покарано також низку керівників колгоспів району.

25 травня 1953 року – черняхівський книжковий магазин поповнився новими книгами серед  них: «Короткий філософський словник», «Дев’ятий вал» І.  Еренбурга, «Стара фортеця» В. Беляєва та ін..

26 травня 2014 року - у Черняхові відбувся спортивний турнір із рибальства серед дорослих, присвячений відкриттю сезону, який організувала й провела Черняхівська районна громадська організація «Україна – це МИ». Перше місце в цих змаганнях виборов Валерій Шевляков. На гачок його вудки попалося риби загальною вагою 1 кілограм 880 грамів. На другому місці – Сергій Несененко, який наловив майже кілограм риби, а точніше – 915 грамів. На третьому місці – Віктор Заїка, улов якого склав 890 грамів.

З 27 травня по 4 червня 1973 рр. – в парку відпочинку м. Житомира працювала виставка технічної творчості учнів Головинського  СПТУ – 2

28 травня 1953 року – для кращого обслуговування колгоспників які працювали на весняно-польових роботах, завідуючий відділом магазину№1 Черняхівського МСТ Гейфман виїжджав з товарами торгувати прямо в поле.  Заголом було продано товарів на суму понад 5 тис. карбованців.

29 травня 1953 року – лектор обласного лекційного бюро, доцент Житомирського сільськогосподарського інституту Гупало в селах Черняхівського району прочитав лекцію «Про походження життя на землі»

30 травня 1945 року – Черняхівською районною комісією в складі: секретаря РК КП(б)У Данькова М. П., голови райради Нестерчука В., начальника райвідділу НКВС Попона, зав. райвідділом освіти Ткача та секретаря виконкому Бовсунівської сільської раді було складено акт про не. що за час тимчасової окупації району, за даними свідків:

розстріляно – 835 чоловік;

повішено – 1 людина;

померло від знущань і допитів – 13 чол.; загинуло від бомб і снарядів – 31 чол.;

загинуло військовополонених 68 чол.;

вигнано в німецьке рабство (за словами) – 834 чол.;

вигнано в німецьке рабство за списками 1811 чол.;

притягалось до арештів і допитів – 108 чол.

31 травня 1951 року – Головинський кар’єр отримав серйозне замовлення від Московського Державного університету. На виготовлення складних полірованих деталей.

31 травня 2011 року -  стартував перший тур районного чемпіонату з міні-футболу на кубок сайту “Моя Черняхівщина”.  Змагання між командами проходили  на штучному покритті стадіону “Колос”.

В травні 1952 року в Черняхівському районі інтенсифікувався спортивний колгоспний рух. У 19 колгоспах нашого району створенні фізкультурні колективи добровільного товариства «Колгоспник» загальним числом понад 3400 чоловік.

З травня 1964 по березень 1971 року райспоживспілку очолював Володимир Васильович Ватага.

Джерела дослідив та результати систематизував Юрій МАЛАШЕВИЧ