25 January 2022, 22:31 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Історичий календар: 1 вересня в історії Черняхівщини

 У вересні 1620 року - малолітній Юрій Немирич розпочинає навчання в Раківській аріянській школі (Академії).

На початку вересня 1649 року - трагічно загинув юний одинадцятирічний син Юрія Немирича Томас

У вересні 1649 року - після поразки під Зборовом Юрій Немирич прибуває до Варшави, де зустрічається з королем Яном Казимиром ІІ з метою клопотання перед польським королем щодо позитивного вирішення питання долі социніян. Зустріч була невдалою, король відкинув пропозиції і прохання Немирича.

У вересні 1919 року – соколовці розбивають угорський полк 58-ї "совєтської" армії, у цей час зхоплену та важко поранену Олександру (Марусю) Соколовську більшовики катують та замучують до смерті.

У вересні 1937 року - молодий Юліан Мовчан став студентом Другого Харківського медичного інституту. Чотири роки успішно провчився Юліян Мовчан на психоневрологічному факультеті цього закладу.

Тогочасний дідич Новополя, відомий річпосполитський магнат та острозький ординат князь Януш-Олександр Санґушко (1712-1775) видав 1 вересня 1766 року у своїй резиденції у Дубно фундушеву грамоту. Про вагомість наданого документу свідчить той факт, що пізніше його текст було засвідчено в житомирському ґродському суді вже 1780 року (завдяки чому він і був опублікований), було також зацитовано під час візитації місцевої церкви 1784 року, а також він згадувався у новопільському церковному літописі кінця 19 століття. 1 вересня 1766 року князем Янушем-Олександром Санґушком фундаційного привілею новозаснованій місцевій церковній парофії. Попри те, що текст цього  документа був опублікований ще далекого 1871 року у відомому історичному виданні «Архив Юго-ЗападнойРоссии», цей факт  залишився невідомим в історичному літописі Новополя.

1 вересня 1910 року – в с Браженка селі Фасівської волості Житомирського повіту Київської губернії було відкрито однокласне початкове  сільське училище (або як його ще називали однокласне народне училище Міністерства народної освіти Російської імперії), де 3 вчителі навчало 58 дітей. З них 54 хлопчики і 4 дівчинки. Приміщення школи збереглося до нашого часу. Першим завідуючим школою був Станіслав Васильович Антоненко

Станом на 1 вересня 1929 року - в Черняхівському районі офіційно зареєстровано 13 господарств з усуспільненою формою власності (сюди включено ТСОЗи, комуни артілі, колгоспи)

1 вересня 1950 року - за зразкове і якісне проведення сівби озимих бюро РК КП(б)У і виконком райради депутатів трудящих виніс на дошку пошани Вільській колгосп «Жовтень» (голова - Прокопчук, секретар парторганізації -Котенко), який 30 серпня 1950 р. дочасно завершив і повністю виконав план.

З 1 вересня по 25 жовтня 1950 року - Черняхівська МРЗК «Шкірсировина проводила інвентаризацію неотоварених квитанцій на шкіряну сировину і вовну, шо була здана раніше агентам, пунктам, зборщикам, конторам «Заготшкірсировини». Особи, які мали неотоварені квитанції купували належні їм товари в конторі «Заготшкірсировини», або замінювали свої квитанції на спеціальні ордери.

У вересні 1952 року на засіданні районної ради депутатів трудящих було вирішено додатково відкрити восьмий клас при середній вечірній школі, в зв’язку з тим, що до восьмого класу вечірньої школи робітничої молоді подано до 50-ти заяв громадян, які працюють на виробництві. Нововідкритий клас був розрахований на контингент в 23 учні.

З 1 вересня 1958 року - почала діяти в даному приміщенні Черняхівська восьмирічна школа (нині Черняхівська ЗОШ 1-3 ст.), як експериментальна. На вересень школа була лише збудована, але не оштукатурена, неготове опалення. Все-таки зиму вчителі та учні зустріли в новому приміщенні.

1 вересня 1987 року – на урочистостях, що були присвяченні «Дню знань» у Головинському профтехучилищі з рук начальника обласного управління профтехосвіти Л. Л. Цивінського, який того дня привітав учнівський та інженерно-педагогічний колектив,  за перше місце у соціалістичному змаганні у 1986 – 1987 навчальному році серед профтехучилищ області, навчальний заклад було нагороджено  перехідним Червоним прапором Житомирського облвиконкому, облпрофради та обласного управління профтехосвіти. Директор училища Федір Максимович Терещук отримав Диплом ВЦРПС Радянського Союзу – за третє місце у змаганні серед профтехучилищ СРСР. Л. Л. Цивінський того дня також вручив знак «Відмінник»  профтехосвіти СРСР майстру виробничого навчання В. Л. Вакульчуку. 28 чоловік тоді були нагородженні орденами та медалями Союзу РСР, серед яких Герой Соціалістичної Праці О. А. Вербич. У складі колективу два заслужених працівники профтехосвіти, УРСР, заслужений учитель УРСР, відмінник народної освіти республіки і п’ять відмінників профтехосвіти СРСР. Ленінський урок  провела учителька К. Г. Ящук. Керівництво району у  той день  представляв другий секретар райкому КПУ Віктор Гуменюк. («Н. Ж.»  № 109 (8317) 11 вересня 1987 р.)

1 вересня 1989 року -  відкрито Зороківську середню школу в с. Зорокові Черняхівського району.

1 вересня 2013 року - “Даніко” та “Нива-Експо” вибороли треті місця в обласному конкурсі «Кращий підприємець 2013 року». Урочисте нагородження лауреатів обласного конкурсу «Кращий підприємець 2013 року» традиційно відбулося напередодні професійного свята підприємців, 29 серпня, в залі облдержтелерадіокомпанії. Переможців визначили в 14 номінаціях: «Малий бізнес. Кращий керівник року», «Середній бізнес. Кращий керівник року», «Кращий аграрій Житомирщини», «Інвестор року», «Малий бізнес у промисловості», «За інновації в малому та середньому бізнесі» та інших. Черняхівці посіли треті місця у двох номінаціях. У номінації «Інвестор року» – товариство з обмеженою відповідальністю «Даніко» (генеральний директор – Олег Козлов). У номінації «Виробник найякіснішої продукції» ІІІ місце посіло товариство з обмеженою відповідальністю «Нива – Експо» (директор  – Андрій Руденький).