25 January 2022, 21:48 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Від 5 до 10 за нarassment: секс-кримінал по-українські

Зараз в Україні згвалтуванням визнають діяння, яке супроводжувалося фізичним насильством, погрозами і безпорадним стан жертви. Але вже 11 січня 2019 року у цьому контексті відбудуться суттєві зміни. Жертві буде досить тільки сказати, що вона не давала своєї згоди на секс, і обвинувачений може потрапити за грати.

Рік тому парламентарії підтримали законопроект 2227-VIII, який змінює трактування згвалтування. Його прийняли для протидії дискримінації жінок і запобігання гендерно-обумовлених випадків насильства.

Як тепер каратимуть за згвалтування:

Витоки покарання за зґвалтування на території України йдуть ще з часів Київської Русі. Називалося воно тоді "пошібаніі". Ярослав Мудрий встановив за цей злочин "штраф" від однієї срібної гривні до п'яти золотих - все залежало від соціального статусу злочинця. За згвалтування нижчих верств покарання часто на практиці не було зовсім. Потім була поширена практика примусу до одруження на жертві.

Зараз для пред'явлення звинувачень в згвалтуванні прокурори повинні надати ознаки застосування насильства. Жертвам насильства доводиться витримувати допити про деталі їх зовнішнього вигляду і причини "тета-тета" з насильником, щоб довести, що вони не обмовляють.

Тепер у справах про зґвалтування зміниться набір доказів - до них додається ще один аспект. У законі прописали, що злочин - це "проникнення в тіло партнера без її вільної згоди". По суті, законодавство привели до концепції "активного згоди".

Відповідно до неї, простої відповіді "ні" перед статевим актом недостатньо, адже "немає" не можна сказати, коли жертва без свідомості або дуже п'яна, або ж якщо вона в підлеглому положенні. Також від відмови може залежати робота людини, його доля. Тепер потрібно сказати чітке "так". А варто промовчати перед близькістю - і це вже буде незгода.

Важливо, що тепер згвалтування інкримінується, навіть якщо з боку обвинуваченого не було фізичного насильства по відношенню до жертви. А жертва не зобов'язана доводити, що чинила опір сексуальному насильству. Прихильники змін вважають, що таким чином жертву не вийде зробити винною.

Юристи вказують на деякі інші особливості змін в законодавство:

У законі прописано, яке конкретно проникнення можна називати зґвалтуванням (вагінальне, оральне, анальний). Якщо жінка не проникала в чоловіка, а такий варіант згвалтування можливий, то в такому діяння не буде складу злочину.

Таким чином. В основному зміни стосуються чоловіків. Також цікаво, що в законі чоловічий статевий орган віднесли до категорії "предметів", якими користується насильник.

Автори ініціативи вважають, що свідоцтво про шлюб - це недостатня підстава для сексу за згодою. За їх словами, згвалтування в шлюбі юридично нічим не відрізняється від згвалтування незнайомого суб'єкта на вулиці.

Психологи відзначають, що насильство в сім'ї відбувається дуже часто, і такі жінки бояться звертатися в поліцію, адже побоюються подальшого насильства з боку чоловіка. Їх стримує загальний побут, діти, страх змін. Також вони часто не визнаються самим собі в тому, що стали жертвами. Вони вважають, що зобов'язані чоловікові, і їх власну думку ролі не грає.

Таким чином, закон може допомогти жертвам домашнього насильства. Але він може і зіграти злий жарт з подружжям, які відчують на собі новий спосіб помсти або шантажу.

Деякі громадяни зможуть користуватися новим законом, переслідуючи власні корисливі цілі. Крім того, якщо за "проникнення в тіло" можуть посадити до в'язниці на термін до п'яти років, то за примус дружини до сексу потрапити за грати можна на більший термін.

Цікаво, що згвалтування щодо чоловіка або колишнього чоловіка карається істотніше, ніж інше - від 5 до 10 років. А у подружжя часто при розлученні виникають майнові, житлові суперечки. Виникають питання, де і з ким буде проживати дитина, як в житті дитини буде брати участь колишній чоловік, а інструмент надуманого зґвалтування якраз і може використовуватися як елемент тиску, з метою схилити колишнього чоловіка до прийняття ним рішень всупереч його волі і всупереч його інтересам.

Те, що відсутність незгоди - це теж незгоду, може привести до правового колапсу.

Хіба це ефективний метод в боротьбі з дискримінацією? Чи не стануть прийняті зміни дискримінацією, але в цьому випадку, дискримінацією чоловіків? Зміни до Кримінального кодексу в статті 152, можуть стати предметом маніпуляції, шантажу з метою отримання майнових, матеріальних або інших вигод. Коли за фактом дій людини відкривається кримінальна справа, нормальний порядок його життя, як правило, ламається. Будуть проводитися допити, очна ставка, експертизи, і людина буде жити тільки тим, щоб довести, що він не винен, хоча, по суті, він і не зробив нічого протиправного.

Заяви можуть писатися системно щодо однієї людини, щоб навмисно перешкодити виконанню професійних обов'язків, наприклад, високого чиновника, в такий спосіб можна атакувати як публічних, так і звичайних людей. І люди будуть змушені відбиватися. У підсумку, час, нерви витрачені, ділова репутація, ділові зв'язки зіпсовані ".

В Україні закон №2227 взяли під реалізацію положень Конвенції Ради Європи. В принципі, те, що періодично визначення тих чи інших

злочинних діянь коригується - це нормально. З іншого боку, юристи вважають запропоновані в Україні нововведення досить спірними.

Як задокументувати згоду на секс:

Якщо партнери підтверджують згоду усно, якщо ймовірність, що один з них може спочатку погодитися, а потім сказати, що не говорив "так". Як же тоді можна ідентифікувати і довести згоду? У змінах до законодавства це не прописано.

З одного боку, можна отримати письмову згоду, тобто підписати секс-контракт. В такому випадку, повинен бути свідок, понятий, який це зафіксує. Але у юристів є сумніви щодо ефективності розписки. Навіть нотаріально завірена розписка доводить згоду, адже її могли писати під примусом.

Виникає багато питань про те, наскільки прийняті зміни можуть бути ефективним. Першим і абсолютно логічним є запитання: як довести факт згоди або відсутність згоди на вступ в інтимну близькість? І як конкретно має виглядати така згода? Можна написати розписку про згоду, але наскільки істотним і вагомим доказом це буде - невідомо, адже її могли писати під примусом. Саме такий може бути позиція "жертви" насильства. Можливими доказами можуть бути і фото та відеозаписи, інші, крім розписки, документи.

В цілому я сомненіваюсь, чи допоможе запис згоди на диктофон відстоювати свої права. Її можуть не прийняти в суді, так як вона теж може бути отримана незаконно. Наприклад, перед записом жертві погрожували, а потім на відео вона сказала, що все добре.

Кілька років тому в світлі прийняття європейськими країнами схожих законів стали з'являтися додатки для телефонів по типу We-Consent ( "Ми згодні"). Вони всі працюють за схожою схемою. Спершу камера телефону знімає короткий ролик, в якому партнери озвучують імена і дають згоду. Потім додаток оголошує щось на кшталт "Підтверджено, веселіться!" Цікаво, що такий додаток Good2Go Apple зняв з продажу через всього дев'ять днів після запуску.

Відео зберігають протягом семи років, і до нього можуть мати доступ тільки правоохоронні органи за наявності судового ордера. Під новий український закон наші громадяни зараз теж масово завантажують подібні додатки.

У всіх перерахованих вище варіантах реєстрації згоди одна загальна проблема. Думка людини може помінятися. Наприклад, перед статевим актом він каже "так", але в процесі вже говорить "ні". Пізній відмова - це теж відмова. Таким чином, ні контракт, ні диктофонний запис, ні додаток не можуть встановити повноцінну згоду людини.

"Не обов'язково спеціально говорити" так "або використовувати додаток. Участь в сексі - це і є згода "- кажуть автори схожого шведського закону.

Під питанням, чи можна в такому випадку зробити відеозапис, на якій буде видно, що в процесі сексу чоловік був далеко не проти, і таким чином убезпечити себе від помилкових звинувачень? Це питання під сумнівом, адже відеозапис може виявитися ще й статтею за виготовлення і отримання порнографії. З іншого боку, мета записи - не викликати аудиторію, так що запис статевого акту може і спрацювати.

Цікаво, що під питанням встановлення згоди виявляється тільки приватний секс. Якщо мова йде про публічне, то незалежні свідки або камери спостереження можуть показати, що жертва була не проти.

УкÑаÑнÑÑм загÑожÑваÑиме в'ÑзниÑÑ Ð·Ð° ÑÐµÐºÑ Ð±ÐµÐ· згоди

Як довести вину гвалтівника:

Якщо не можна довести невинність, то виходить, де-факто винні всі обвинувачені, і під загрозою в'язниці може опинитися будь-хто? На юридичному сленгу це малефікація (завжди апріорна криміналізація). Насправді, складно довести і провину обвинуваченого. Як жертва говорить, що згоди не давала, так і обвинувачений може заявити, що його отримав.

Ніхто не відміняв презумпцію невинуватості, яка закріплена в Конституції України. Підозрюваний не зобов'язаний доводити свою невинність, він має право відмовитися від показань.

Доводити відсутність факту згоди доведеться звинуваченням. А для цього необхідно буде довести і негативні наслідки для потерпілого. І знову жертва зіткнеться з медичною експертизою на тілесні ушкодження та психологічної експертизою. Кожен випадок суд зобов'язаний розглянути окремо, оцінити унікальні факти і винести рішення.

"Якщо немає явних ознак згвалтування, побоїв, інших доказів, а в справі будуть лише протилежні за змістом свідчення чоловіка і жінки, такі виробництва будуть закриватися по недостатності доказів, або ж, по відсутності складу або події злочину.

Свою правоту важливо відстоювати, стверджує юристи:

"Якщо уявити ситуацію, що все було з обопільної згоди, а на вас написали явно надумане заяву, необхідно написати заяву про завідомо неправдиве повідомлення про злочин від цієї жінки. Уже в відношенні неї будуть проводитися слідчі дії, її будуть допитувати і встановлювати істину в рамках вже іншого, окремого кримінальної справи. І якщо ваша колишня партнерка або кохана збрехала, вона буде нести кримінальну відповідальність ", - розповідають юристи.

Експерти в один голос стверджують, що таким чином нічого від колишньої процедури не зміниться, і сплеску засуджень за новими статтями не буде.

Чи допоможуть нові зміни захищати жертв сексуальних злочинів, або ж з'явиться більше місця шантажу і будуть відбуватися несправедливі засудження? Судова практика покаже це зовсім скоро. У будь-якому випадку, головне - знати свої права і відстоювати їх.