23 January 2022, 04:18 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

Чорна мітка для Зеленського. Хто схилить президента на свій бік: Байден чи олігархи?!

19 січня 2021 року. Рівно за день до інавгурації Джозефа Байдена, член його команди, майбутній глава держдепу Ентоні Блінкен виступили перед Конгресом з промовою про плани адміністрації Байдена на міжнародній арені. З усієї промови, на київських пагорбах, чітко чують наступне: адміністрація Байдена підтримує надання Україні летального зброї для протистояння російської агресії.

На Банковій ці слова вітають і тут подають як важливе досягнення нової української дипломатії. Глава Офісу Президента Єрмак і сам президент Зеленський демонструють усім, що дивилися інавгурацію Байдена з тимчасової повіреної Сполучених Штатів в Україні Крістіною Квін. А посол України в США Володимир Єльченко рапортує, що вже домовляється про майбутню зустріч Володимира Зеленського з Джо Байденом.

Лише за пару днів провідні видання Сполучених Штатів Америки видали десятки матеріалів на тему запровадження адміністрацією Джо Байдена санкцій щодо українського олігарха Ігоря Коломойського та членів його родини.

The Washington Post розкритикував реакцію Офісу президента на санкції проти олігарха. Зазначили, що в офіційній заяві жодного разу не згадали прізвище бізнесмена.

Bloomberg: Байден атакував мільярдера, щоб сигналізувати Україні про корупцію.

Financial Times: США ввели санкції проти українського олігарха Ігоря Коломойського за корупцію.

The New York Times: США ввели санкції проти ключового українського олігарха.

Українська влада за добу спромоглася лише на одну реакцію. Зокрема, ввечері 5 березня в Офісі президента заявили, що “Україна повинна подолати систему, у якій домінують олігархи”. Тож держава вдячна кожному партнеру, зокрема США, за підтримку на шляху деолігархізації.

При цьому імені олігарха Коломойського в заяві не згадують, як і запроваджені проти нього санкції.

Нагадаємо, що Сполучені Штати Америки заявили, що запроваджують візові санкції проти українського олігарха Ігоря Коломойського та членів його родини. Санкції проти Коломойського запроваджені “через причетність до значної корупції”.

Тому нинішні санкції пов'язані з декількома процесами:

- загальний курс США і ЄС на "деолігархізаціяю" в Україні. Проблеми і атаки зараз переживають практично всі представники особливо великого бизнесса. Проблема наших олігархів в тому, що вони занадто впливові в політиці і економіці і місце в майбутньому їх повинні зайняти ТНК;

- невдалі спроби домовитися між групою "Приват" і урядом США, крайньою точкою яких став, рівно місяць тому, позов американського підрозділу "Приват" - компанії "Оптима" до уряду США в порядку захисту інвестицій на 35 млн. дол .;

- спроба вибити з під В. Зеленського одну з внутрішніх точок опори, якої в США вважають Коломойського і Ко.

Але тут питання бути чи не бути для інших олігархів.

Після введених санкцій проти Віктора Медведчука і Тараса Козака під санкції потрапив Ігор Коломойський. Однак, якщо санкції проти Медведчука і Козака - були рішенням української влади, то санкції проти Коломойського ввели США.

Потрапивши під персональні американські санкції співвласник групи "Приват" тепер ризикує розгубити і свій політичний вплив. Однак, схоже, олігарх очікував якоїсь атаки на себе і тому почав перегрупування сил в парламенті.

Однак тепер ключове значення для його майбутнього матимуть відносини з президентом України Зеленським. Чи почнуть влади слідом за американськими санкціями кримінальне переслідування олігарха всередині України? Зараз, за словами експертів, ситуація виглядає так, що президент спробує використати ситуацію не для знищення олігарха і його бізнесу, а для його "приручення", щоб він і його група впливу в Раді виконували всі накази Банкової.

Хто може бути наступним, кого українська або західна влада спробує "деолігархізувати"?

Як зазначив держсекретар США Ентоні Блінкен після введення санкцій проти Коломойського, що дії Президента Володимира Зеленського говорять самі за себе: за менш ніж два роки каденції він зробив для деолігархізації в рази більше, ніж будь-хто з попередніх президентів, без пафосних гасел та популізму. США відзначили, що боротьба з олігархами лежить не тільки в площині кримінальної відповідальності. Це також створення умов в Україні, при яких бізнес розвиватися в прозорій, конкурентному середовищі, а великі фінансові групи не зможуть домінувати на ринку, впливати на медіа та політичні рішення. Кожне справедливе рішення в цьому напрямку допоможе Україні стати сильним і по-справжньому незалежною державою.

За словами керівник Центру "Третій сектор" Андрія Золотарьова, санкції проти Коломойського - тільки початок. У 2021 року боротьба заокеанського "чужого" з українським олігархічним "хижаком" перейде в завершальну фазу. Першим у цьому списку виявився Ігор Коломойський. Наступним може бути Олександр Ярославський за підтримку Китаю в угоді по "Мотор Січ". Згадають про Фірташа. В кінці минулого року "чорну мітку" у вигляді фільму-журналістського розслідування "Спадкоємець" надіслали і Ринату Ахметову.

Чи варто боятися Ахметову і Фірташу

Незадовго до введення санкцій проти Коломойського про деолігархізації заговорила прес-секретар Зеленського Юлія Мендель. Вона написала колонку для Atlantic Council в якій згадала і про Ігоря Коломойського, і про Дмитра Фірташа. Позиція Мендель не може розходитися з позицією Зеленського, тому напружитися найближчим часом потрібно не тільки Коломойському.

Політолог Андрій Золотарьов розповів Vesti.ua, що США планує в найближчі кілька років демонтувати українську олігархічну систему. Сутичка вже почалася і Коломойський став лише першим потерпілим.

"США дали сигнал, що нададуть потужну підтримку в боротьбі з олігархами. Коломойський став першим в цьому списку, тому що у Вашингтоні його вважають браконьєром і бєспрєдєльщиком. Далі можуть взятися за Дмитра Фірташа. Занепокоїтися повинен Ринат Ахметов, не дарма фільм "Спадкоємець" вийшов в лояльному США ЗМІ. Візьмуться і за Олександра Ярославського, який став фігурантом угоди з купівлі "Мотор Січ" громадянами Китаю ", - говорить Золотарьов.

Про небезпеку для Фірташа каже і політолог Володимир Фесенко. До Фірташа можуть виникнути питання щодо його хімічним бізнесу в Криму. У Ріната Ахметова же нібито всі підприємства на непідконтрольних територіях вже "відтіснили".

Ключова роль у цій боротьбі належить Володимиру Зеленському. Джо Байден і його адміністрація чекають від президента України системних дій.

"Від Зеленського чекають законодавчого оформлення деолігархізації. Це, наприклад, введення податку на виведений капітал. Чекають роботи силової системи, судову реформу. Його будуть всіляко стимулювати ", - сказав Золотарьов.

Доречі всі помітитили такж як дав задню давній соратник Коломойського , лідер "За майбутнє" Ігор Палиця. Токсичність олігарха таки дається в знаки.

Це рішення США фактично і тест для В. Зеленського - неформальні сигнали він отримав уже раніше по Коломойському, але не реагував. Зараз же це рішення ставить українського Президента перед непростим вибором:

- підтримати США і взяти участь в протистоянні з "Приватом" - ввести санкції - з серйозними ризиками і збитками в цьому процесі (фінансові та медіа-активи І. Коломйского можуть завдати серйозної шкоди інтересам влади);

- нічого не робити (підтримати І. Коломойського) і зміцнити кончина про себе в США як "ставленика олігархів", втратити пріоритет в американській підтримці (політичної насамперед) з ризиками тієї ж дестабілізації.

Що вибере В. Зеленський? Швидше за перший варіант, але не обов'язково.

Поки санкції досить слабкі (заборона на в'їзд), але, ймовірно, що за ними підуть і більш жорсткі заходи.

До речі, так, І. Коломойського як українського громадянина України не може видати іншим державам, АЛЕ як громадянина Кіпру або Ізраїлю цілком. Тим більше що і прецеденти позбавлення політиків громадянства через другого паспорта є (запитайте у Артеменко).

Дії Заходу по відношенню до України більше стосуються самого президента, оскільки є прямими попередженнями для нього щодо неприпустимості подальшого відтяування деоліхаргізації країни.

Президент України Володимир Зеленський нервує через те, що досі так і не відбулася його телефонна розмова з американським колегою Джо Байденом. Байден вже розмовляв з Путіним і з президентами 30 країн. Крім України. Ну не хоче він визнавати Зеленського... Курт Волкер ще в середині лютого просив Байдена зателефонувати Зеленському.

Як стало відомо на капітолійських пагорбах готують цілу комплексну стратегічну програму по Україні. Реалізуватись вона має за час каденції Байдена-Зеленського, чи прийме виклик Київ і чи витримає тиск, важко сказати. Ймовірно, зустріч двох керманичів за океаном будуть відкладати допоки стратегія не буде повністю напрацьована.

Американське видання The Washington Post вважає, що адміністрація нового президента США Джо Байдена відкладає його телефонну розмову з Володимиром Зеленським, очікуючи від президента України більших зусиль у боротьбі з корупцією, низки реформ і підтримки кримінальних звинувачень проти олігарха Ігоря Коломойського.

Джерело: редакційний матеріал The Washington Post

Дослівно: "Нова адміністрація США намагається спонукати Зеленського боротися з повальною корупцією в його власній країні, що життєво важливо для стабілізації її економіки та збереження її хиткої незалежності від Росії". Переповідає видання "Українська правда". Коротше менше слів більше справ.

"Зеленському переживати через відсутність дзвінка з Вашингтона загалом не варто. За інформацією ZN.UA, американці просто хочуть ґрунтовно підійти до першої розмови: вони готують комплексну стратегію щодо України. Коли її можна буде запропонувати, тоді й відбудеться розмова. Також Білий дім нібито навіть готовий надати нашій країні статус основного союзника поза НАТО. Але поки що стратегія розробляється, всі жорсткі претензії до Києва Вашингтон передає через МВФ та послів "Великої сімки", - пише автор cвого матеріалу Володимир Кравченко.

Перед президентом стоїть серйозний виклик і кардинальний вибір. Америка подала йому карколомний сигнал. Чи остаточно ставти маріонеткою дяді Сема, чи пробувати ще балансувати між течіями, коли простору для маневру вже немає дуже складно.

Можливо в ОП більше сподіваються, що з українськими олігархами розберуться глобалісти і особисто Байден, а президент в цей час відсидиться в тіні, думаю, що цього в нього якраз таки не вийде.

Бажання включати репресивний механізм проти Коломойського у Зеленського, судячи з усього, немає. Цим і може скористатися Порошенко, який цілком в змозі почати пресингувати Офіс президента, звинувачуючи його в змові з колишнім власником "Приватбанку". Чи вдасться зелені команді всадити Медведчука і Порошенка в один нонущий човен скованих одной цеп'ю і связаних одной целью, а головне в короткий термін перконливо довести це нашим виборцям і зокрема дяді Сему покаже час, хоча як на мене санкції проти Медведчука (закриття каналв тощо) - це більше демонстративна піар-гра на публіку та випуск димової завіси, а ніж серйозні наміри, позаяк за державну зраду передбачається серйозне ув'язнення...


ЗЕ вперто переводить стрілки і свідомо плутає карти всім ключовим гравцям розкручуючи іншу тему:

Чи допоможе Офісу Зеленського технологія політичного маневру громовідводу в образі Медведчука, як цапа відбувайла і втягування в дует з Медведчуком Порошенка я сумніваюсь. Якщо Зе в подальшому буде рухатись у Вашінгтонському форватері тоді ображенні олігархи, а це вже не важливо, проросійські вони, чи про українські. Ображенні олігархи виштовнуті в бік Росії, борячись за свої активи та капітали, за своє виживання та самозбереження стануть противниками американських маріонеток в Україні.

Для виходу із цієї непростої ситуаії, будучі затиснутими між ковадлом і молотом, для розрядки та перезавантаження, використовуючі електоральну інерційність і залишки підтримки, влада може піти на неочікуване - на дочасні парламенсткі вибори вже восени цього року. (Підозрюю, що таємним партнером в цій грі вже вибрана Ю. Тимошенко і ВО Батьківщина, для якої СН свідомо залишила електоральний центр, а самі зрушуються в правий центр витиісняючи звідти ЄС). По всьому видно, що артпідготовка вже почалась. Олександр Володимирович, як великий патріот-державник очолить список СН в надії на пост глави уряду чи парламенту, таким чином знецінить президенські вибори та знівелює інститут президента застовбивши за собою реальне керівництво щонайменше ще на 5 років. Звичайно йому потім необхідно буде залишити посаду президента і країну будуть очікувати дочасні президенські вибори, але то буде інше кіно і особливо нікому тоді вже не цікаве. Це моя особиста думка.

Чорна мітка вручена і золотої середини тут мабуть не буде.


Електронна адреса: yuriy.malashevich78@ukr.net

тел (вайбер) 0982257110

офіційна публічна сторінка у фейсбуці: https://www.facebook.com/YuriMalashevich

акаунт у фб: https://www.facebook.com/Malashevich.Yuriy/

офіційний телеграм-канал https://t.me/YuriyMalashevich