26 January 2022, 00:54 Житомир: °C
Юрій Малашевич
Громадський діяч

В цей день 1917 року під час Лютневої революції Петроград опинився в руках повсталих робітників і солдатів.

9 березня 1917 року почалася загальний страйк в серці Російської імперії - Петрограді. Вона привела до перевороту, в результаті знищив величезну монархічну країну. Лютий (за «старим стилем» ще не березень) 1917 року гримнув так голосно, що затьмарив собою навіть фронтову канонаду Першої світової війни. При цьому багатьом з спостерігачів здавалося, що справа призведе терпить військові невдачі з німцями країну до деякого оздоровлення. Але все пішло зовсім не так - обличчя країни змінився до невпізнання і далеко не в кращу для положення на фронтах сторону.

Изображение

заряд хаосу

Жодна імперія не падає просто так. Не просто так зруйнувалася і Російська імперія. Вона мала цілий пласт глибинних проблем і протиріч. Першим був земельне питання - в глобальному сенсі саме він розбестив армію і революціонізував солдатів. Адже велика частина останніх складалася з призовників-селян - кадрова імператорська армія згинула в полум'я битв Великої війни. Селян звільнили ще в 1860-і, але без землі - за видані ділянки вони повинні були розплачуватися десятки років. Та й «нарізали» їм гіршу землю.

Поміщики нікуди не поділися - просто вони стали здавати гектари в оренду, а то і зовсім наймати наймитів з вчорашніх кріпаків за дрібний прайс. Результатом була люта ненависть з боку селянства, що вилилася в погроми садиб в 1905 році. А потім, як грянула велика війна, це селянство закликали в окопи. Звичайно, на якийсь час їх відвернули від старих проблем патріотизм і азарт війни. Але роки важких невдач поховали ці благородні почуття, і до 1917 року армія була готова вибухнути, як тільки де-небудь чіркне сірник.

Іншим питанням був робітник. Жити в умовах дикого капіталізму було боляче, неприємно і недовго. Робітники ненавиділи фабриканта не менш, ніж селяни - пана. Розповіді про шикарно жили дореволюційних трудяг відносяться до невеликої прошарку кваліфікованих робітників. Більша ж частина існувала в бараках, працювала багато і важко. І мала, на відміну від селян, навіть більше дратівливих факторів - Петроград, як і будь-яка столиця, був заповнений кутя багатіями куди більше, ніж сільська місцевість.

Завершувала список глобальних проблем нестійкість політичної обстановки. Занадто багато було бажаючих половити рибку в каламутній воді. Суспільство було переповнене противниками царської влади. Від численних, легальних і підпільних революційних організацій і партій лівого спрямування до фрондирующих міністрів, генералів і тих же фабрикантів, які хотіли замінити ідеалістичного Миколи на більш «прогресивного», що не плекають самодержавних ідей, царя. Поєднання цих трьох глобальних проблем і зіткнулося в лютому (відтепер і всюди - по «старому» стилю) 1917 року з рядом обставин і випадковостей. Результатом стало падіння імперії.

Демонстрації переходять в бунт

Спусковим гачком стала проблема з постачанням столиці (Петрограда) хлібом. Залізниці були не гумові, ешелони відчайдушно потрібні фронту. Транспортна система працювала на повну потужність. Коли в лютому 1917-го вдарили несподівано міцні морози, вона не витримала - і справа була не тільки в снігових заметах, а й в виходили з ладу від морозів локомотивах. І в підсумку люди масово вийшли на вулиці.

Останньою надією залишалася армія - увійди до міста повноцінні, спаяні дисципліною частини і почни вони стріляти всерйоз, все закінчилося б в лічені години. Але з по-справжньому надійними частинами була серйозна проблема. З дисципліни жорстко бив недолік офіцерів - кращі були на фронтах. Там же вони й гинули, звільняючи дорогу людям з народу, а не з військових корпорацій. На ділі це означало, що новоявлені офіцери часто не знали, не вміли і не хотіли наводити в своїх частинах жорсткий порядок і дисципліну. І коли гримнули бунти, багато офіцерів було побито, вбиті або просто приєднувалися до вийшли з-під контролю солдатам.

Підсумки лютневої революції

Причини Лютневої революції

Бунтувала навіть гвардія - в Волинському полку, наприклад, застрелили намагався навести порядок капітана, похапали рушниці і кинулися на вулиці.

Изображение

«А як цю хвилю осідлати?»

Вважати Лютневий переворот вмілим змовою «професійних революціонерів» при цьому не доводиться. Хоча б тому, що для них прогриміли події виявилися цілковитою несподіванкою. Думка, що заповітна хвиля, що змиває царизм, відвідає Росію прямо зараз, під час війни, чи не приходила майже нікому з професійних революціонерів. Проте, коли бурхливі юрби фактично ліквідували стару законність і повипускали з в'язниць ув'язнених (в тому числі і «політичних») - революціонери стали знову сильні і числом, і духом. І, звичайно ж, тут же кинулися організовувати штаби.

Спроби кудись спрямовувати повсталі маси робилися з перемінним успіхом. У штабах не було виразної командної структури, не було заступників. Можна було цілодобово працювати без перерви, погоджувати, наказувати, приймати рішення - і, пробігши подрімати буквально на кілька годин, виявити на своєму місці нової людини. І все починалося спочатку. Спочатку в розпорядженні революційних штабів не було навіть нормальної карти Петрограда - і спроби планувати вуличну війну здійснювалися за телефонним довідником, де хоч якась карта була.

Накази і мандати писалися на перших-ліпших «красивих» бланках і закріплювалися першими попалися «красивими» печатками - все одно левова частина виконавців не вміла читати. Вони, як зізнавалися мемуаристи, не особливо-то і виконувалися - але ті, що виконувалися, повністю окупали проведену роботу. Вдалося, наприклад, взяти під охорону кілька винних складів - і таким чином уникнути ситуації, коли революція б «захлинулася в горілці».

двовладдя

В результаті вулиця в Петрограді перемогла - і з лякаючою швидкістю повторювала те ж саме в великих містах по всій імперії. Цар не знав, що йому робити - радники і командувачі фронтами пропонували йому відректися від престолу, щоб заспокоїти народ. Монархічні ідеали говорили ні в якому разі цього не робити. Але врешті-решт Микола вирішив, що благо Росії важливіше особистих переконань, і відрікся - за себе і спадкоємця. Наївно думаючи, що імператором стане його брат Михайло і криза якось розрулять.

Изображение

А Михайло небезпідставно злякався вулиці і відрікся слідом - чим вкрай здивував і підставив всю «помірно-ліберальну» частина імперської еліти. Всіх тих, хто бажав не глибоку соціальну революцію, а просто конституційну монархію з більш популярним і податливим царем або, на худий кінець, буржуазну республіку.

Изображение

Але Михайло вчинив по-іншому - долю країни вирішу НЕ я (адже тоді мене розірвуть), а обрані Установчі збори. Що вийшли на вулицю натовпи ще самі толком не знали, чого хотіли, тому основним мотиватором були чисто анархістські почуття - щоб «по-старому» вже точно не було, а вчорашні мучителі заплатили сповна. Ну і щоб в незрозумілій війні не брати участь, а сидіти вдома - збирати врожаї або працювати на заводі, але з гуманним розпорядком.

Події Лютневої Революції

Лютневі події змели з шахової дошки багатовікову російську монархію. І в столиці залишилися дві серйозних сили. Злегка шокована тим, як все обернулося, еліта - вона організувала Тимчасовий уряд, щоб поступово вирішити виниклу ситуацію без великих потрясінь. На іншій чаші ваг була багатоголова, багатоголоса і розлючена вулиця - з її точки зору, без цих самих потрясінь вся подія була б даремно.

І роздирається цими силами, позбавлена блиску старих міфів і традицій, країна вже б не змогла залишитися незмінною при будь-якому розвитку подій. І не залишилася.


Електронна адреса: yuriy.malashevich78@ukr.net

тел (вайбер) 0982257110

офіційна публічна сторінка у фейсбуці: https://www.facebook.com/YuriMalashevich

акаунт у фб: https://www.facebook.com/Malashevich.Yuriy/

офіційний телеграм-канал https://t.me/YuriyMalashevich