28 March 2024, 19:35 Житомир: °C
Валерій Івановський
Головний редатор газети "Сільське життя", магістр державного управління, політолог, письменник, голова Житомирської громадської організації "Влада - народу!"

"Реформи" села: куди не ступи - скрізь "граблі"…

 Нещодавно у Житомирській райраді відбулася нарада, на якій обговорювалася ситуація, що склалася з медичним обслуговуванням населення у зв'язку з появою "ракової пухлини" на тілі Житомирського району у вигляді Тетерівської сільської об'єднаної територіальної громади, що створена місцевими "шоколадниками" з грубим порушенням існуючого законодавства.

У своєму виступі начальник цілого відділу охорони здоров'я цієї громади С.Ватраль, почав "за здравіє", а закінчив - "за упокой". Перерахувавши переваги від об'єднання, які ще невідомо коли можливо настануть, він сказав, що медичній амбулаторії у Тетерівці ще потрібно отримати на свою діяльність ліцензію та пройти акредитацію. І цей процес, згідно досвіду, займе не один рік.

 
Тобто ситуація така. До цього тетерівська амбулаторія та ФАПи в Корчаку, Денишах, Буках та інших селах раніше входили до структури Житомирської райлікарні, яка має ліцензію та акредитацію, а зараз, у зв'язку зі створенням "резервації" з центром у Тетерівці, мають отримувати ліцензію та пройти акредитацію. Ще, нібито, три місяці після створення Тетерівської громади вони мали працювати, а далі надавати послуги з медичного обслуговування населення права не мають. А якщо й працюватимуть - то незаконно з усіма негативними наслідками для медпрацівників (яким без ліцензії та акредитації закладу стаж на пільгову пенсію йти не буде), для місцевої ради, яка не має вже права фінансувати діяльність неакредитованого медичного закладу, а, відповідно, й для населення, яке тепер невідомо де отримуватиме медичні послуги. А щоб підготувати документи для отримання ліцензій та акредитацій потрібно зібрати величезну кількість паперів з дозволами, перевірками, висновками, відповідною проплатою за це, а також пройти з ними важкий і довгий процедурний шлях.
 
Ось вона, одна з сотень проблем непідготовленості "реформи" села з "добровільно-примусового" об'єднання громад, про що газета "Сільське життя" вже рік говорить громаді та деяким сільським головам, які ніяк не можуть заспокоїтися, поки не запхнуть на догоду владі свою громаду до "резервації" на зразок тетерівської.
Щоб якось вирішити цю патову ситуацію, в.о. головного лікаря Житомирської ЦРЛ В.Шуляк пропонує створити Центр надання первинної медичної  допомоги.
Але це також шлях довгий. Потрібно прийняти рішення райрадою на його створення, а потім, знову ж, чекати роками, поки він отримає ліцензію та пройде акредитацію. А люди на цей час хворіти не перестануть.
 
На тій нараді, на якій в принципі підтримано створення Центру надання первинної медичної допомоги,  В.Шуляк сказав, що питання медичного обслуговування у об'єднаних громадах розглядатиметься на колегії управління охорони здоров'я ОДА.
 
Пішов я й туди послухати, що скаже обласне "начальство" з цього приводу.
 
Спочатку там 45 хвилин йшла "тріпотня" про те, як правильно заповнювати декларації про доходи і гадали, чи потрібно заповнювати їх сестрам-господаркам?
Потім начальник управління охорони здоров'я О.Торбас, з яким ми колись жили в одній кімнаті під час навчання у Національній академії державного управління при Президентові України, і який відвертає голову при зустрічі після того, як став опонентом всіх існуючих мерзотних влад в Україні, оголосив про розгляд питання обслуговування населення під час децентралізації громад. І надав слово якомусь поважному пану з Києва - завідувачу (чи доценту) кафедри медичного вузу.
 
Той вальяжно, самозакохано розповідав як він добре знає медицину Житомирщини, як наука розвиває медицину - про що завгодно, але про вирішення питання з ліцензуванням та акредитацією у новостворених громадах - ні слова. 
 
О.Торбас йому щиро й довго дякував за "пустопорожній" виступ, від якого мій сусід навіть заснув, та навіть обіцяв використовувати його під час поїздок "агітбригади" облдержадміністрації по агітації по об'єднанню громад, до складу якої він входить.
 
До речі, що то за колегія, де члени колегії ні за що не голосують - я второпати не можу, бо, як колишній член колегії Державного комітету телебачення, радіомовлення та інформаційної політики України, добре розумію, як вона має проходити. 
 
До речі, там також без будь-якого обговорення довели наказ міністра охорони здоров'я грузина-штрейкбрехера про скорочення кількості ліжок у лікарнях  - з 76 на 10 000 населення, як це зараз є, до 60-ти. Якогось обгрунтування, окрім "європейських норм", я не почув. Чи відповідає при цьому  тим "європейським нормам" й  рівень захворюваності нашого населення та медичного обслуговування - промовець не сказав. То ж найближчим часом  з наших лікарень винесуть ще 1400 ліжок - бо йдемо до Європи.
 
А якщо більш детально на цю тему, то нещодавно чув по радіоприймачу цікавий факт - в Європі найменше ліжок у лікарнях у двох країнах - Швеції (чому я вірю, знаючи, як шведи прискіпливо ставляться до свого здоров'я) та … ви не повірите - Грузія, де рівень обслуговування та захворюваності населення близький до нашого! 
 
І всю цю "реформу" провів той самий міністр Квіташвілі, якому Порошенко за одну ніч надав громадянство України і найняв "реформувати" нашу медицину. І він "реформує". І як це відбувається у новостворених "резерваціях" на прикладі тетерівської громади ми бачимо. А наскільки виросте ціна хабаря у лікарні після зменшення ліжко-місць втричі - побачимо. 
 
Ось такі у нас "реформи" проводять "шоколадники" та їхні підлабузники.
 
До речі, днями зустрів голову Тетерівської ради В.Ільницьку. Вона, наприклад, знову підтвердила, що питання "оптимізації" закладів культури у них так і стоїть на плані. І підтвердила, що виникає проблема з медичним обслуговуванням населення, причому навіть заплатити кошти райлікарні за медичне обслуговування сіл громади рада також не може - немає відповідної методики. Як бачимо - одна проблема породжує десятки інших. І у цьому процесі краю не видно. 
 
То ж, поки не пізно, жителям 11 сіл, яких по-шахрайськи, незаконно запхнули до Тетерівської "резервації" потрібно піднімати голову, звертатися до правоохоронних органів для притягнення до відповідальності посадових осіб, які, грубо порушивши законодавство, знищили їхні сільські ради у Тетерівці, Корчаку, Денишах та Буках і поставили під загрозу не лише  здоров'я людей, й поставили хрест на майбутньому їхніх сіл. 
 
А мешканцям тих сільрад, статус яких завдяки несамовитим зусиллям редакції газети "Сільське життя" вдалося зберегти, потрібно гнати всіх "реформаторів" у три шиї, і слідкувати, щоб очільник громади не "крутив хвостом", а захищав інтереси людей і українського села в цілому. 
 
А іншим добре думати - щоб не наступати на ті ж "граблі".
 
Валерій ІВАНОВСЬКИЙ
 
P.S.  28 березня  до редакції зателефонували сільські голови: знову збирають їх з «децентралізації». Приїхав послухати й я.
 
Під дверима великої зали райради  ще за годину до початку засідання сиділо кілька голів з найвіддаленіших сільрад, бо добиралися маршрутками, які ходять по одному-два рази на день.
 
Але сидять, чекають. Один з них каже, що будуть обговорювати питання переходу обслуговування у міське казначейство. Що ж, питання кардинальне, потрібно послухати.
Почалося засідання. У президії - голова райради, заступник голови РДА, начальник обласного казначейства П.Чорний, який і почав свій довгий виступ.
 
Петра Івановича знаю вже років двадцять. Він професіонал високого гатунку: розбудова всієї системи казначейства в області та підтримання її в належному стані - його справа. 
 
А тому він може говорити на цю тему годинами. Цього разу він обмежився лише однією з них. Почав він з цікавого факту: місцеві бюджети зараз наповнюються краще, хоча в державі економічний занепад продовжується. Він виразив своє ставлення до цього парадоксу.
 
Потім він перейшов на тему «децентралізації». І почалася пряма агітація за створення «добровільно» об'єднаних громад.
 
Коли мені вже стало ясно, що Петро Чорний приїхав тут розповідати не про роботу держказначейства, а про «світле майбутнє» примусово об'єднаних сільських громад, то згадав слова Торбаса про «агітбригади» з обласної адміністрації. Тому привселюдно й запитав гостя - яка взагалі тема тієї зустрічі і чи є він членом тієї обласної агітбригади? Петро Іванович віднікувався. 
 
Колись у 2004 році на президентських виборах ми разом з ним від обласної адміністрації були закріплені за Любарським районом. Їздили ми по селах, зустрічалися з людьми,  тому я знаю його виконавчу дисципліну та вміння переконувати співрозмовників. От і зараз, як він сам сказав, вже провів десятки зустрічей по області. Тепер зрозуміло про що він там говорив.
 
Одне лише прохання до першого казначея області - дайте пояснення людям стосовно однієї важливої речі.
 
Наприклад, у Житомирському районі, щоб фінансово підтримати новоутворену Тетерівську раду з дутими штатами, держава обдерла інші 27 сільрад, забравши у них ПДФО. А якщо ваша, Петре Івановичу, агітація вдасться і завтра всі громади об'єднаються, то ДЕ ЦЯ ЗБАНКРУТІЛА держава візьме кошти на всіх?