22 February 2024, 04:32 Житомир: °C
Тамара Коваль
Редактор Житомир.info

Як зробити «авторський» матеріал на чужому сюжеті

Пропоную увазі колег-журналістів рецепт від сайту Gazeta.ua – як за півгодини зробити «авторський матеріал» на чужому сюжеті.

Рецепт дуже простий: берете авторський сюжет, на який інші журналісти витратили достатньо часу (поспілкуватися з людьми, записати їх коментарі, зробити офіційний запит, отримати на нього відповідь, відзняти, змонтувати і вмістити все це в три хвилини), розшифровуєте його і викладаєте у текстовому вигляді. Опля! Матеріал готовий. Залишилося лише поставити під ним свій підпис і прикрасити його чужими фото з обрізаним копірайтом.

Саме такий рецепт використала журналістка Gazeta.ua Валентина Мураховська при підготовці матеріалу «Прокуратура Житомирщини забудовує технічний поверх квартирами, мешканці – проти»

21 жовтня о 18:10 на сайті Житомир.info був опублікований матеріал під заголовком «Прокуратура Житомирської області будує квартири на технічному поверсі 10-поверхівки, мешканці проти». Відеосюжет до матеріалу ідентичний статті Валентини Мураховської, яка розміщена 22 жовтня, але в її матеріалі є маленька неточність – ім’я директора департаменту власності та ринкового регулювання пані Краснопір Вікторія, а не Тетяна, та хто звертатиме увагу на такі дрібниці…

Не пошкодуйте три хвилини свого часу, щоб подивитися сюжет і звірити з опублікованим на Gazeta.ua.

http://www.youtube.com/watch?v=vrEGexC6dRE

Наші журналісти звернулися до редактора сайту з наполегливим проханням поставити в матеріалі гіперпосилання на Житомир.info, отримали відповідь: «Дякую за відгук. Зверну увагу журналістів на лінкування».

Після цього на фото з’явився підпис «фото zhitomir.info» і все. Авторство не змінилося, гіперпосилання не з’явилось.

До речі, це вже не перша історія з сайтом Gazeta.ua: майже місяць тому зверталися з приводу наших фото з обрізаним копірайтом, розміщених на цьому сайті в матеріалі тієї ж таки Валентини Мураховської «У Житомирі "Nissan" від удару вантажівки в'їхав у приватний будинок». Підпис «фото надані Житомирським управлінням державтоінспекції» не відповідає дійсності – світлини були зроблені нашим журналістом, який був на місці події. Ми звернулися до редактора сайту і отримали відповідь від Сергія Мікульского: «Дякуємо за відгук. Спробуємо розібратись, та усунути помилку». Видно й досі розбираються…

Цікаво, що на сайті є  попередження: «Всі права на матеріали, які містить цей сайт, охороняються у відповідності із законодавством України, в тому числі, про авторське право і суміжні права. Використання матерiалiв Gazeta.ua для друкованих видань дозволяється лише з письмової згоди редакції сайту. Для iнтернет-видань обов'язковим є гiперпосилання на Gazeta.ua, відкрите для пошукових систем. Посилання та гіперпосилання повинні міститися виключно в першому чи в другому абзаці тексту».

Виходить, що ці правила не для внутрішнього користування і принцип «стався до інших так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе» на цьому сайті не діє…