25 April 2024, 15:40 Житомир: °C
Андрій Лактіонов
журналіст, політолог, громадський діяч

Бізнес владі – не чекати, а працювати!

Після буремних подій революційного майдану триває процес становлення української влади – як центральної, так і місцевої. Ретельно, сумлінно, складно… 

На Житомирщині вже виконує свої обов’язки новопризначений голова обласної державної адміністрації, обрано нового голову обласної ради. Призначаються керівники районних адміністрацій, зазнають суттєвих змін депутатські об’єднання і групи в обласній, районних сільських та селищних радах. 

Перед оновленою владою стоять надзвичайно складні і термінові завдання.  Адже в умовах, в яких сьогодні знаходиться країна, потрібно діяти швидко та рішуче. Коли загроза зовнішньої агресії ще не знята з порядку денного та в жорстких умовах постачання російських енергоносіїв держава змушена застосовувати непопулярні заходи для отримання зовнішніх кредитів та стабілізації соціально-економічної ситуації.  

Саме тому сьогодні в Україні заговорили про реформи. Не ті, навколо яких здебільшого триває багато дискусій та безпредметних розмов і декларацій. А щодо конкретних дій, які дозволять українській економіці  реально запрацювати. Адже ситуація в Україні змушує вдаватися до, перш за все, негайного відродження виробництва. Аби здолати той колапс, у якому опинилася Україна. 

Звісно, серйозне реформування економіки та широке залучення інвестицій вимагає принципово нових підходів, нових принципів, нового законодавства - спрощення системи оподаткування, ліцензування, отримання дозволів, погоджень, тощо… Однак сама процедура оновлення законодавчої бази потребує часу - у найшвидшому варіанті реформування законодавства вимагає щонайменше кількох місяців і , навіть, років. 

Чекати на реформи зі столиці, сподіватися на гарні і потрібні закони парламенту – це довгий і тривалий шлях. Тому просто сидіти і  чекати на появу нового і досконалого законодавства на місцях вже не можуть. Та й не хочуть.  І тут важливу роль може відіграти ініціатива та відповідальність влади на місцях, помножена на готовність  підприємців та бізнесу працювати по-новому. Без корупції, хабарництва, зайвої і тривалої бюрократичної тяганини. Сприятливе законодавство - основа основ, але воно ніщо, якщо його виконання обкладено корупційними схемами. Тому необхідно прибрати штучні (корупційні) перепони на шляху до створення нових підприємств, нових робочих місць. 

Потенціал розвитку України в цілому та Житомирської області зокрема - великий. Та залучення зовнішніх інвестицій безпосередньо залежить від бізнес-клімату. Іноземні інвестори, компанії або фонди - в першу чергу дивляться, в яких умовах працює вітчизняний бізнес. І якщо їм буде комфортно, якщо легко буде відкрити нове підприємство та організувати і забезпечити його роботу, то вже через короткий час в Україну підуть інвестори, підуть інвестиції. Підуть вони і на Житомирщину… 

Що можуть очікувати мешканці та підприємці Житомирської області від оновленої влади? Чи нової, справді нової влади? Чи виправдаються їхні надії на поліпшення життя, добробуту  та умов діяльності?

Багато хто вважає, що після революції і з відходом зі сцени президента, його міністрів, його представників на місцях, привідний ремінь корупційного механізму, цього плюща-паразита, що присмоктався до суспільного організму, вирваний. Але, на жаль, цей процес, початок якого покладено на майдані ціною життя кращих громадян країни, не є таким швидким, як того хочеться. Адже коріння цього пущені глибоко і потрібні неймовірні зусилля, аби все це подолати. Як з боку влади, так і з боку суспільства. 

Небезпека велика і якщо не продовжувати процес оздоровлення сьогодні, то час буде згаяно і інерція старих схем може знову утвердитися і виявитися непереборною. Тому вже сьогодні, упродовж кількох днів, максимум – тижнів, місцева влада та бізнесові і підприємницькі структури, спілки і громадські об’єднання мають підписати змістовний меморандум, головним змістом якого стануть антикорупційні заходи, що сприятимуть діяльності та розвитку господарського комплексу області у діючому на сьогодні правовому полі. 

Адже корупція – це  головний виклик, з яким потрібно боротися і робити це потрібно разом. Там, де є корупція, там немає інвестицій.  Інвестиції - це гроші, це - розвиток, це – добробут. Української держави. Українського народу… 

Вже сьогодні влада та бізнес повинні домовитися про те, що влада не буде брати хабарів, а бізнес їх не буде давати. Що інвестиції на Житомирщину повинні не тільки заходити, а й ефективно працювати . Що влада буде максимально сприяти та допомагати бізнесу, а бізнес буде працювати, створювати робочі місця та сплачувати податки. 

І головним критерієм ефективності  співпраці влади та бізнесу мають стати, перш за все,  залучені інвестиційні кошти та новостворені робочі місця. 

Показово, що на сьогодні на Житомирщині і влада, і бізнес демонструють свою готовність до спільної роботи. Новопризначений губернатор Сидір Кізін під час зустрічей із представниками бізнесу заявив про серйозні плани влади щодо роботи із покращення умов ведення бізнесу та інвестиційного клімату в регіоні. Зменшення перевірок сприятиме у створенні нових рентабельних підприємств та залученні додаткових коштів до бюджету. А це – пенсії, зарплати бюджетникам та інше. 

Бізнес також готовий надавати сприяння та всіляку підтримку. Серед підприємств області було підтримано ідею щодо надання матеріальної підтримки місцевій владі по організації допомоги українській армії і тим, хто сьогодні змушений покинути Крим та переїхати на материкову Україну. 

Тому є надія, що саме така співпраця може покласти початок новим взаємовідносинам між бізнесом і владою та стати партнерами, а не ворогами. 

А як на тлі виконавчої влади виглядає представницька влада? Новий (старий) голова обласної ради бютівець Віталій Француз покликаний змінити «традиції» роботи ради, об'єднати фракції щодо створення нових правил «гри». Адже за  колишнього керівництва ради підприємства місяцями й роками не могли отримати погодження на ведення бізнесу і відкриття нових виробництв. Не могли отримати погодження на відкриття нових виробництв навіть не пройшовши 2-3 і більше  сесій. І це незважаючи на те, що з документами у них було все в порядку і були пройдені всі профільні комісії. Причому, часто якісь фракції не голосували навіть у повному складі із нез'ясовних причин.

А про деякі компанії  взагалі ходять легенди – наприклад, ТОВ «Астрастоун» протягом 4-х сесій депутати так і не спромоглися узгодити відкриття нового виробництва. І це при тому, що саме ТОВ «Астрастоун» залучає до роботи в Україні чималий американський інвестиційний фонд Quorum, який оцінює свій проект з Астрастоун як перший і показовий крок в Україні, яка вже підписала першу частину пакету про асоційоване членство в ЄС.

До речі, Quorum, будучи спочатку орієнтованим на роботу у всіх країнах СНД, після останніх політичних подій поміняв свій підхід і готовий відмовитися від своєї активності на території Росії на користь України. І не тільки через недолугу політику Росії, але і в силу очікувань поліпшення бізнес-клімату

На жаль, за колишньої влади прикладів дивної, якщо не сказати підозрілої, поведінки деяких депутатів обласної ради було чимало. Та чи зможе новий голова переформатувати роботу обласної ради на діловий лад – це буде видно вже на найближчій сесії 10 квітня. І саме це може стати лакмусовим папірцем того, що прості люди та підприємці можуть очікувати від цієї гілки влади.

Будемо відслідковувати ситуацію щодо ефективності діяльності депутатів та фракцій обласної ради.  Адже зрозуміло, що обидві гілки влади повинні діяти в одному напрямку. Аби розірвати старі традиції, в тому числі  й корупційні, і побудувати нові - європейські. Аби сприяти створенню привабливого та зрозумілого інвестиційного клімату на Житомирщині та залученню нових інвестицій в економіку області.