Політика

Обмінний курс спікера Литвина: російська мова - за 95 мільйонів на округ?

9 June 2012, 11:50

Українці могли би ніколи не здогадатися про одну цинічну технологію, завдяки якій був ухвалений закон Колесніченка-Ківалова. Справжній антигерой цього дійства залишився за лаштунками - з чистими манжетами та полум'яним поглядом, - пише Сергій Лещенко на "Українській правді".

Як відомо, опозиція збиралася зірвати ухвалення мовного закону вириванням з гнізд для голосування карток тих депутатів, які відсутні на засіданні.

Під їхнім прицілом була група Рибакова "Реформи заради майбутнього" та позафракційні. Власне, сектор цих депутатів межує з БЮТівським, що полегшувало опозиції задачу.

Формально за скандальний закон проголосували тільки два депутати фракції Литвина з двадцяти – Гриневецький та Гривковський. І спікер начебто зберіг обличчя. Але при детальній реконструкції подій стає очевидною подвійна гра Литвина в цьому питанні.

Отже, український парламент працює за системою "Рада". Всі знають, що суть цієї системи полягає в поіменному голосуванні депутатів картками.

Але мало хто звертає увагу, що голосування депутатів можна бачити в режимі реального часу – ще до того, як цифри "за" і "проти" будуть відображені на сайті парламенту. Річ у тім, що безпосередньо в момент волевиявлення депутатів на табло в сесійній залі виводиться графічна інформація, які сектори як голосують. Якщо фракція голосує "за", закріплений за нею сектор стає суцільно зеленим. "Проти" - червоним.

Напередодні мовних баталій фракція Литвина відмовилася голосувати за проект Колесніченка-Ківалова. Це протипоказано для спікера, адже на нових виборах він балотуватиметься за округом в Житомирській області - на кордоні з Рівненською, де настрої явно не на користь російської мови.

Але коли "Українська правда" знайшла відео, на якому зафіксовано табло Верховної Ради в момент голосування, стала зрозумілою хитрість голови парламенту.

На стоп-кадрі можна побачити, що сектор, де сидить блок Литвина, дружно голосував за закон Колесніченка-Ківалова. Водночас у результаті вказано, що фракція спікера дала лише два голоси.

 

 

Висновок? Депутати блоку Литвина надали свої термінали для карток депутатів-тушок, які й стали вирішальними голосами за закон.

Зроблено це було з метою гарантувати результативний розгляд проект Ківалова-Колесніченка. Адже регіоналам стало відомо, що опозиція атакуватиме сектор, де сидять тушки. Власне, саме це намагався робити Андрій Парубій. Тому задачею сценаристів було зробити так, щоб голосування картками тушок відбувалося з сектору, який не межує з опозиційним. Цим сектором і був литвинівський.

Самі депутати Литвина коментують цю подвійну гру без особливого бажання. Олег Зарубинський на питання, чому табло Верховної Ради засвідчило голосування за мовний закон з сектору фракції Литвина, відповів: "Я за табло не слідкував. Чи голосували з наших місць? Я не знаю, про себе я такого сказати не можу".

При чому показово, що, забезпечивши потрібний Партії регіонів результат, на публіці Литвин продовжував грати роль "над бійкою". У коментарі журналістам спікер заявив, що "особисто виступає проти цього законопроекту, оскільки він не буде виконуватись, навіть якщо буде прийнятий".

Насправді Литвин не мав іншого простору для маневру. Ідеться про його політичне виживання. І він мусив віддячити регіоналам за послугу, яку вони зробили Литвину два місяці тому. Ціна питання - збереження Литвина як політика. Депутатство для нього критично важливе і з огляду на роль, яку він відіграв у долі Георгія Гонгадзе. Приклад Леоніда Кучми мав переконати Литвина, що постанова про відмову у відкритті кримінальної справи може бути скасована в будь-який момент. І гарантувати спокійну старість здатен тільки імунітет.

Отже, чому Литвин був винен регіоналам? Бо вони фактично погодилися профінансувати його виборчу кампанію державним коштом.

12 квітня 2012 парламент непомітно для всіх проголосував зміни до бюджету на 2012 рік.

Верховна Рада виділила 295 мільйонів додаткових субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на заходи соціально-економічного розвитку. 20 мільйонів з цих грошей - тобто кожна п'ятнадцята гривня - пішли на Новоград-Волинський виборчий округ Володимира Литвина у Житомирській області.

Враховуючи, що парламент має 225 мажоритарників, за таку ексклюзивну послугу Литвин і мав віддячити. Вливши 12 квітня цього року додаткові 20 мільйонів у округ Литвина, парламент довів розмір щорічних субвенцій у округ Литвина до безпрецедентного розміру - 95 мільйонів гривень! Це рішення підтримали 271 депутат, серед яких 188 регіоналів.

Район округу Литвина

Вливання від 12 квітня 2012

Загалом

Баранівський

3 мільйони

18 мільйонів

Ємільчинський

3 мільйони

18 мільйонів

Новоград-Волинський

3 мільйони

18 мільйонів

Червоноармійський райони

3 мільйони

18 мільйонів

місто Новоград-Волинський

8 мільйонів

23 мільйони

Загалом

20 мільйонів

95 мільйонів

Таким чином, грошима бюджету Литвину значно спростили боротьбу за депутатство.

"Українська правда" вже писала про те, як спікер не лінується їздити у свій округ за кошти казни з так званими "робочими поїздками".

Протягом липня 2011 - травня 2012, тобто за одинадцять останніх місяців сентиментальний спікер здійснив щонайменше 17 (!) "робочих поїздок" на цей округ, спалюючи державний бензин і залучаючи чиновників на цілі агітаційної кампанії.

При чому, як з’ясувалося, Литвин може і далі безкарно використовувати державні кошти для свого турне в округ. Як ідеться у відповіді апарату Верховної Ради, його вояжі не вважаються відрядженнями. "Тому, відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон (...), розпорядчі документи з цих питань не видаються"...

Повний текст статті читайте тут

Сергій Лещенко, "Українська правда"

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі