Культура

Житомирська область – в «середняках» по дотриманню мовних квот на радіо. Інфографіка

21 September 2017, 11:45

19 вересня Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення представила результати дотримання радіостанціями запроваджених торік квот пісень та ведення передач українською мовою.

Про це повідомляє сайт Національної ради.

«Проведені Національною радою у період із січня по липень цього року шість хвиль моніторингів засвідчили, що фактично всі радіостанції – загальнонаціональні, регіональні та місцеві – виконують закон про квоти української мови», - йдеться у повідомленні.

За словами голови Національної ради Юрія Артеменка, виконання вимог закону мовниками є результатом жорсткої принципової позиції регулятора щодо кожного порушення.

«Незважаючи на обмежені ресурси, в тому числі в регіонах, Національна рада здійснює ефективний нагляд за дотриманням закону. Ми не йдемо на компроміси в жодному випадку правопорушення, навіть коли йдеться про недовиконання квоти на 0,1%. Саме це і дозволило нам забезпечити виконання закону всіма ліцензіатами. Кожне порушення – це, скоріше, виняток із правила, який обумовлений здебільшого технічними причинами», – сказав Юрій Артеменко.

Голова Національної ради підкреслив, що суми штрафів за невиконання квот є суттєвими, що змушує радіомовників перевиконувати вимоги закону.

«За останні півроку ми зафіксували лише 15 порушень закону, через що нарахували штрафів на загальну суму 634 тис. грн. З огляду на те, що штраф за невиконання квот становить 5% суми ліцензійного збору, радіостанції намагаються перевиконувати квоти, щоб випадково не порушити закон», – пояснив Юрій Артеменко.

За інформацією члена Національної ради Сергія Костинського, в середньому загальнонаціональні радіостанції перевищують квоту щодо трансляції україномовних пісень на 7%, а щодо ведення передач державною мовою – на 30%.

 

Регіональні та місцеві мовники більш потужно перевиконують вимоги закону, ніж загальнонаціональні радіостанції. Квота українських пісень більша за встановлений мінімум на 20%, частка ведення передач державною мовою – на 38%.

«Можемо очікувати, що 8 листопада, коли квота пісень українською мовою згідно із законом збільшиться до 30%, середній показник на загальнонаціональних радіостанціях щодо українських пісень фактично зросте до 35 – 40%. Також прогнозуємо, що на обласному рівні середні показники стосовно пісень і мови ведення передач, які на разі становлять відповідно 45% і 88%, також зростуть, перш за все, завдяки місцевим і регіональним радіостанціям, що працюють на півдні, сході та в центрі України. Ми очікуємо, що наступного року вони вийдуть у середньому на 45% пісень українською мовою», - розповів Сергій Костинський.

За результатами моніторингу, обсяг пісень українською мовою в ефірі семи FM-радіо в Житомирській області становить 41%: найбільше – житомирське «Крок-Радіо» (60%), найменше – житомирське «Z-радіо» (30%). Обсяг ведення передач українською мовою по області становить в середньому 92%, стовідсотково україномовні чотири радіостанції, найменше (64%) – у житомирського «Авторадіо».

Зазначається, що у період з 8 листопада 2016 року по 30 серпня 2017 року Національна рада застосувала санкцію за невиконання мовних квот до 15 ліцензіатів, з яких 2 мовники – загальнонаціональні. Штраф у розмірі 5% суми ліцензійного збору, який передбачено відповідними законодавчими нормами, регуляторний орган наклав на загальну суму 633 998, 31 грн. Радіомовників з Житомирської області серед оштрафованих немає.

Як повідомляв Житомир.info, Закон України, який встановлює 25% квоти для пісень українською мовою в радіоефірі, набув чинності 8 листопада. З цього приводу в соцмережі Facebook організували флешмоб, до якого приєдналися президент України Петро Порошенко, прем’єр-міністр Володимир Гройсман, віце-прем'єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва, ЖКГ України, житомирянин Геннадій Зубко.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі