Місто

Без традиційних ритуалів прощання: у комунальному підприємстві розповіли, як у Житомирі хоронять померлих від коронавірусу

19 листопада 2020, 13:01

Людей, які померли від коронавірусної хвороби, у Житомирі хоронять за чітко визначеним алгоритмом, дотримуючись заходів епідемічної безпеки. Тіло покійного поміщають у целофан, плівкою обмотується і труна. Обряд проводить спеціалізована бригада у захисних костюмах.

Про те, як здійснюється ритуал поховання померлих від COVID-19, Житомир.info 19 листопада розповів директор комунального підприємства «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Житомирської міської ради Василь Ганченко.

«У нас є спеціалізована бригада, люди одягають спецкостюми, покійного забирають з моргу, його тіло вкладене у целофан, труну закривають і також обмотують плівкою. І ця ж бригада ховає померлого на Корбутівці. Там, на кладовищі, працюють і землекопи – вони одягнені у плащі, адже контакту з померлими у них немає», – розповідає Василь Ганченко.

З моргу до кладовища труна транспортується виключно автомобілями, що належать «Спеціалізованому комбінату». Труну з померлим відкривати категорично заборонено. А на похованні можуть бути присутніми лише 10 родичів.

«Не дозволяємо везти своїм автомобілем. У нас є три машини: УАЗ, ГАЗель та Volkswagen, які ми залучаємо для перевезення померлих від коронавірусу. Біля покійного може бути 10 осіб, родичі дають нам списки, де зазначено, хто присутній на похованні», – каже керівник «Спецкомбінату».

Додаткових витрат рідні померлих від COVID-19 не несуть: все за звичайними розцінками, оплачують лише собівартість захисних спецкостюмів – трохи більше 200 гривень.

Василь Ганченко акцентує, що процедура поховання у Житомирі чітко контролюється.

«Поки що ми справляємося. Хоча, дійсно, кількість поховань людей, які померли від коронавірусу, збільшується. Учора, скажімо, хоронили 5 таких покійних. Окрім того, у нас ще укладені договори з найближчими територіальними бригадами, то ми і їм допомагаємо. Зараз хвилююся, аби люди, що у нас працюють, не хворіли та не звільнялися, бо тоді може бути проблема. Адже знайти охочих на таку роботу непросто», – резюмує керівник КП «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Василь Ганченко.

У КП «Лікарня №1» в коментарі Житомир.info уточнили, що пацієнтів, померлих від COVID-19, передають у морг, а звідти – прямо на поховання. Тобто, звичний ритуал, коли покійного забирають додому, не допускається.

«Пацієнтів, які померли від коронавірусу, ми відправляємо в патанатомічне відділення в чорному мішку. Морг – не наш структурний підрозділ, а окрема установа, однак, наскільки мені відомо, їхні правила не дозволяють переміщення трупу померлого додому, адже він становить епідемічну небезпеку. Тому стандартна процедура – це в чорному мішку з моргу забирають зразу на поховання», – поінформував медичний директор КП «Лікарня №1» Андрій Волков.

Зазначимо, що 4 серпня 2020 року в Міністерстві охорони здоров’я України прийняли постанову «Про внесення змін до Тимчасових рекомендацій щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

У постанові, зокрема, сказано, що «потенційний ризик передачі SARS-CoV-2 через контакт з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженим випадком коронавірусної хвороби (COVID-19) вважається низьким і може бути пов’язаний:
• з прямим контактом із тілом померлої особи або фізіологічними рідинами, в яких присутній вірус SARS-CoV-2;
• з прямим контактом із забрудненими об’єктами».

У постанові описана процедура підготовки тіла померлої особи до поховання чи кремації.

Скріншот з постанови МОЗ

Повний текст постанови – тут

Нагадаємо, у квітні 2020 року під час брифінгу в Житомирській облдержадміністрації начальник управління охорони здоров’я Микола Суслик розповідав, що поховання померлих від коронавірусу здійснюється за розробленим алгоритмом: в герметичному мішку, в закритій труні, з дезінфекцією і при обмеженій кількості людей.

Як повідомляв Житомир.info, станом на ранок 19 листопада 2020 року в Житомирській області зареєстровано 419 летальних випадків, спричинених ускладненнями коронавірусної хвороби. Зокрема, за минулу добу, 18 листопада, зафіксували 9 летальних випадків, 4 з них – у Житомирі.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: коронавірус COVID-19 летальний випадок смерть поховання кладовище  
Матеріали по темі