Місто

У середмісті Житомира господині готували старовинну страву «крупки» та збирали гроші на потреби ЗСУ

19 August 2022, 15:47

У Житомирі презентували старовинну страву «крупки», яка увійшла до реєстру нематеріальної культурної спадщини України. Традиція приготування обрядової страви збереглася у селі Мостове, що на Житомирщині. Головними носіями є тамтешні господині з фольклорного ансамблю «Затишок». Як і у давнину, приготування «крупок» господині супроводжують піснями та діляться рецептом страви, якому щонайменше 300 років.

«Кажуть, що там проходив козацький шлях, через наше село, козаки і це козацька страва. Береться чарка пшона, 10 яєць і береться стільки муки, скільки вберуть ці 10 яєць. Яйця потрібно збити, пшоно висипається в ночви. Змочується потрошку яйцем і качається. Посипається мукою», - розповідає господиня Наталія Стеценко.


Щоб крупки сформувалися в однакові за розміром і формою горошинки, їх катають в одному напрямку, в спеціальній дерев’яній посудині - ночвах. На підготовку головного компоненту потрібно не менше 2 годин. А от варять крупки на чистому курячому бульйоні, на тихому вогні.

«Приблизно треба варити чотири години, якщо ми почнемо варити курку. Тоді засиплемо крупки, щоб воно зварилося, а крупки вийшли м’якими. Ви їх, як зварите, вони іще збільшаться удвоє», - додає Наталія Стеценко.

Кожен охочий міг долучитись до приготування, незалежно від віку.

«Мені дуже було лоскотно», - ділиться Євгенія.

Частуючи «крупками» відвідувачі майстер-класу лише присмаковують.

«Я їм його вперше, мені ні з чим поки не схоже. Ніби кльоцка, але і не кльоцка. Смачно, цікаво, незвично», - зізнається Наталія Хомчук.

«Мене здивувала ця страва, я такої не чула, бо я сама із західної України. Дивилась повністю приготування, дуже цікаво і на смак чудово», - каже Марія Рябокляч.

Окрім майстер-класу, господині припрошають до сусіднього столу покуштувати смаколики, аби підтримати акцію «Крупки качаємо - ЗСУ допомагаємо». За наїдки організатори просять віддячити посильною сумою до благодійної скриньки. Зібрані гроші, згодом, обіцяють передати на потреби військових.

«Все, що ми можемо робити на місцях - співати і триматися в обороні на нашій, культурній стороні. Це все заради перемоги, заради наших захисників», - сказала начальник відділу культури Андрушівської міської ради Наталія Рудницька.

Нагадаєм, 10 серпня музейники в Житомирській області влаштували гастро-батл з приготування борщу.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: крупки Мостове культурна спадщина благодійність 
Матеріали по темі