Культура

В Житомирській області музейники влаштували гастро-батл з приготування борщу

10 August 2022, 19:04

На базі Кмитівського музею, що на Житомирщині, 10 серпня провели борщ-батл між музейниками і представниками територіальної громади. Борщ червоний класичний, борщ білий, навіть космічний.

«Бачимо шматочки курячого м’яса, квасоля, бурячок, картопля, морква, цибуля, кріп, часник, томат і сіль. Це і є справжній борщ, виготовлений за технологією сублімації. Саме такі сублімовані продукти у космосі їдять космонавти», - каже наукова співробітниця музею космонавтики ім. С. П. Корольова Лідія Кулик.

«Абсолютно всі мікроелементи, вітаміни, які містяться у буряку, зберігаються у сублімованих продуктах. Його спочатку готують у звичайному казані, ми читали в технологіях. На землі приготовлений борщ, який потім висушений до стадії, яку ви бачили. Зберігається і запах, і концентрат, і смак», - додає наукова співробітниця музею космонавтики ім. С. П. Корольова Тетяна Гаврилова.

«Минулого року борщ відправили у космос. Баночка з борщем піднялася на 30 км і побувала у стратосфері», - зауважує Лідія Кулик.

Співаючи, готують свій особливий білий борщ господині з Гришковецької громади. Секретний інгредієнт якого - цукровий буряк.

«Основний інгредієнт звичайний цукровий буряк, але його потрібно заквасити. Його треба почистити, намочити, щоб він набрався водою. Почистити, закласти в банки, залити холодною водою. Він стоїть, закисає і може зберігатися більше року», - ділиться рецептом завідувачка сектору культури і туризму Гришковецької ОТГ Наталія Ященко.

Окрім головного інгредієнту в білий борщ жінки шинкують капусту, картоплю, моркву, цибулю та додають сушені гриби. Цьому рецепту понад дві сотні років, кажуть господині, і передається він із покоління у покоління.

«Рецепт, який передавався у нас в родині, і не тільки у моїй, від бабусі, прабабусі. У Гальчині дуже гарний маєток, де жив українсько-польсько-турецький політичний діяч Міхал Чайковський. Цьому маєтку більше 200 років. Ми коли заглибилися в історію, зрозуміли, що Міхал Чайковський теж їв цей білий борщ. Тому, що у Польщі є схожий борщ, який готується на квашених червоних буряках. А чому цукровий буряк стали заквашувати, бо у тому маєтку жила родина Терещенків. Вони після Чайковських викупили цей маєток і на землях вирощували саме цукровий буряк», - розповідає Наталія Ященко.

Класичний червоний борщ готують у казанах музейники, які, власне, і зорганізували свято. Кажуть: таким чином святкують рішення ЮНЕСКО, яка внесла борщ до списку нематеріальної культурної спадщини України.

«Одразу вони запустили борщ-челендж, виставляти фото з борщем. Я запостив цю фотографію. Ярослав відгукнувся і запитав: то що, будемо змагатися. Я відповів: мабуть, будемо змагатися. І от із публікації у фейсбуці зародилася ця ідея, так званого, музейного борщу - батлу. Кулінарія свого роду теж один з ідентифікаторів нації. Український борщ говорить - це Україна. Тим паче він дуже часто згадується у фольклорі, борщ також є обрядовою стравою», - говорить директор Житомирського обласного краєзнавчого музею Роман Насонов.

«Ця ідея ніколи не стояла, щоб це робити для керівництва, а для себе. Зараз у нас, на жаль, позитивних новин не так багато, а людям потрібно розслаблятися», - зауважує т.в.о. директора Кмитівського музею образотворчого мистецтва ім. Й.Д. Буханчука Ярослав Хитрий.

Одним із найактивніших дегустаторів національної страви виявився 12-річний Адрійко. Хлопець не просто куштував борщ, а ще й міркував, яким має бути ідеальний.

«Треба м’яско, продукти, водичка гаряча, щоб борщ зварився до визначеної смачності і визначеного кольору», - розмірковує Андрій.

І от вердикт: «Всі борщі смачні».

Отже, переможець у батлі – борщ, який традиційно подавали з пиріжками, пампушками та салом.

Фоторепортаж про майстер-класи, виставку та гастробатл дивіться тут

Нагадаємо, 1 липня 2022 року на 5-ому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерство культури та інформаційної політики України було внесено елемент «Культура приготування українського борщу» до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони

Як повідомляв Житомир.info, на початку квітня 2022 року мер Житомира вибачався перед українським борщем, показуючи «борщ» у трилітровій скляній банці, який російській окупанти залишили в смт Іванків Київської області.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: борщ музей. Насонов Гришковецька ОТГ Хитрий  
Матеріали по темі