Економіка

​Приватизація державної та комунальної нерухомості на Житомирщині. Як це працює та чому вигідно

22 June 2023, 10:50

Процес приватизації державного чи комунального майна в Україні став вже звичним явищем. Зараз можливість приватизації таких об'єктів доступна широкому колу потенційних інвесторів – достатньо взяти участь в державних онлайн-аукціонах.

Завдяки приватизації державне чи комунальне майно не простоює і не знецінюється, а використовується раціонально, приносячи дохід у бюджети. А нові власники нерухомості – реалізовують свої проєкти.

«З початку відновлення малої приватизації з осені минулого року ФДМУ вдалось залучити в держбюджет більше 2,5 млрд грн інвестицій. Те, що на збиткові об’єкти державного майна є попит серед українських підприємців — це дуже позитивний сигнал. Це відновлення чи створення нового бізнесу на базі проблемного активу. Це погашення накопичених боргів. Це нові робочі місця і збільшення податків до державного та місцевого бюджетів. Це створення допоміжної інфраструктури. Так працюють механізми ринкової економіки, і саме вони допоможуть нам у відбудові країни», — говорить Рустем Умєров, Голова ФДМУ.

Якщо говорити про переваги участі у приватизації держмайна, то основними є:

- можливість придбати об'єкти за нижчою стартовою ціною, ніж комерційні обʼєкти;

- пріоритетне право викупу земельної ділянки під об'єктом;

- соціальна відповідальність та патріотизм — кошти від продажу держмайна спрямовуються на підтримку Сил оборони.

Всі продажі об’єктів малої приватизації відбуваються на прозорих аукціонах.

Прозорро.Продажі – це своєрідна база унікальних об'єктів. На сайті можна знайти всі доступні позиції з приватизації державного і комунального майна, за які можна торгуватись. Крім надійності угоди, ринкової вартості та швидкого процесу приватизації об’єкта, є ряд інших переваг Прозорро.Продажі:

- унікальність обʼєктів. Тільки держава може виставити на приватизацію порт або спиртзавод і тільки громада, наприклад – приміщення в адмінбудівлі у центрі Житомира;

- прозорість. Після завершення аукціону кожен в системі може побачити, хто та з якими сумами змагався і в результаті приватизував обʼєкт;

- фахова допомога персонального менеджера. Після реєстрації на одному з понад 40 акредитованих майданчиків, кожен учасник аукціону отримає супровід;

На сайтах Прозорро.Продажі та ФДМУ постійно оновлюється список державних активів, доступних для приватизації з повною інформацією про них: опис, фото, документи, дата аукціону і стартова ціна. Нагадаємо, що комунальною власністю розпоряджаються органи місцевого самоврядування, а державною – держава. Відповідно, вони і створюють умови та вимоги щодо користування своїм майном та отримують доходи – у державний чи місцевий бюджети.

Процедура така:

- потрібно зареєструватися на одному з майданчиків електронної торговельної системи Прозорро.Продажі;

- підготувати необхідний пакет документів;

- подати заявку на участь і запропонувати свою ціну;

- оплатити гарантійний (20% від стартової ціни лота) і реєстраційний (1200 грн) внески.

Приватизація державного майна через електронну торгову систему Прозорро.Продажі допомагає під час війни заробляти гроші до державної казни. А кошти від приватизації комунальної власності наповнюють місцеві бюджети. До прикладу, від початку повномасштабного вторгнення таким чином місцеві бюджети Житомирщини заробили майже 5 мільйонів гривень.

«Від початку повномасштабного вторгнення органи місцевого самоврядування Житомирської області успішно провели майже два десятки е-аукціонів з приватизації комунального майна в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі. А це два десятки обʼєктів — нежитлові приміщення, недобудови, гаражі та інші активи, що простоювали й не приносили надходжень, і які після успішних торгів знайшли нових ефективних власників», — пояснює Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі.

Для держави та органів місцевого самоврядування, приватизація – це можливість збільшити надходження до бюджетів і залучити інвестиції. А для сформованого бізнесу чи підприємців-початківців – реальний шанс втілити у життя свою бізнес-ідею. За оновленнями на ринку об’єктів приватизації можна стежити у телеграм-каналі ФДМУ та на сторінці Прозорро.Продажі у Facebook.

*Цю статтю створено за підтримки американського народу для проєкту "Діяльність у рамках реформи державних підприємств України" (SOERA), який фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Погляди авторів, висловлені у цих публікаціях не обов’язково відображають погляди Агентства США, проєкту "Діяльність у рамках реформи державних підприємств України" (SOERA) або уряду.


Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: приватизація нерухомість  
Матеріали по темі