2 липня 2020, 17:52 Житомир: °C
Анастасія Нікітіна
Лікар, гінеколог-репродуктолог, лікар УЗД діагностики, завідувач філією медичного центру "Мати та дитина", м. Житомир

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ ВИЛІКОВНИЙ!

 Щорічно діагноз «рак молочної залози» отримують близько 16 тисяч українок.  І це одна із ТОП-10 причин смертності жінок в Україні. Мабуть, немає жінки, яка б не чула про важливість ранньої діагностики раку молочної залози. Попри те, що цей вид раку дуже добре піддається лікуванню, процент смертності залишається досить високим. До речі, в Європі кількість діагностованих випадків більша, ніж в Україні, проте, смертність у них набагато менша. І саме через ранню діагностику європейські жінки мають вищий процент виживання у цій боротьбі.

Дуже важливо для кожної жінки не боятися пройти обстеження. Краще виявити проблему на початковій стадії і вжити відповідні заходи, зберігши тим самим собі життя. За статистикою, 95% жінок мають шанс на повне одужання, якщо хворобу виявити у зародку.

З метою профілактики важливо проходити постійне самообстеження та регулярне обстеження у сімейного лікаря, хірурга, гінеколога або маммолога за місцем проживання. УЗД або мамографію молочних залоз потрібно робити раз на рік.

На жаль, ніхто не застрахований від раку - він вражає не тільки жінок, але й чоловіків. Діагностика на ранній стадії – це вже значне збільшення шансу на перемогу. Особливо це стосується жінок після 35-40 років, а також чоловіків з надмірною кількістю естрогену в організмі.

Вас мають насторожити:

- будь-які утворення – м’які, тверді, великі чи маленькі,

- щільні вузли в районі молочної залози або навколо неї,

- подразнення чи висип невідомого походження, не пов’язані з алергічними проявами,

- набряки грудей,

- больові відчуття перед місячними або незалежно від них, при натисканні на груди, на соски, виділення із сосків,

- асиметрія молочних залоз.

Велика частина всіх змін грудей ніяк не пов'язана з раком. І все ж краще про них повідомити вашого лікаря. Він може призначити обстеження - УЗД, мамографію, МРТ або біопсію.

Діагностика раку не закінчується на виявленні пухлини. Її наявність - це ще не найважливіший фактор протікання захворювання. Для правильного вирішення набагато важливіше зрозуміти динаміку зростання пухлини, її агресивність, визначити наявність або відсутність метастазів. Щоб отримати повну картинку, потрібно пройти аналіз крові, комп'ютерну томографію, мамографію або УЗД другий молочної залози, сканування кісткової тканини, прицільну пункційну біопсію або трипан-біопсію. Також можуть бути призначені додаткові аналізи чи обстеження на розсуд лікаря.

На жаль, при пізній діагностиці, великому розмірі новоутворення або ж великій кількості метастазів, доведеться видалити всю молочну залозу, а також всі навколишні її лімфатичні вузли. Мастектомія (так називається ця операція) є крайнім методом лікування, проте, часто без неї просто неможливо обійтися. У особливо запущених випадках можуть рекомендувати видалити обидві молочні залози.

Після операції зазвичай призначають променеву терапію. Вона дозволить переконатися, що в організмі не залишиться ракових клітин, навіть якщо під час хірургічного втручання не вдалося повністю їх усунути. З цією ж метою можуть застосовувати хіміотерапію. Іноді її проводять ще до операції, тим самим зменшуючи пухлину.

Також існують неоперабельні пухлини, які неможливо повністю видалити з молочної залози. В цьому випадку залишається лише спостерігати за їх ростом і розвитком, намагаючись максимально зменшити згубний вплив на організм. Цього можна домогтися за допомогою гормональної або таргетної терапії.

Найчастіше рак грудей діагностують у пацієнток, які народили першу дитину після 30 років, або ж взагалі не народжували до цього віку, які не годували груддю. Також збільшується ризик захворювання після 50 років у всіх жінок без винятку. Рак молочної залози не передається у спадок, проте, якщо у вашій родині хтось переніс подібну недугу, то ваші шанси, на жаль, також збільшуються.

Крім вікових та спадкових факторів причинами раку грудей можуть бути:

Травма молочної залози;

-  Застосування гормональних препаратів;

-  ожиріння;

-  куріння;

-  зловживання алкогольними напоями;

-  ранній початок менструації;

-  пізній початок менопаузи;

-  неправильно підібрана некомфортна білизна;

-  нездоровий спосіб життя;

-  незбалансоване нераціональне харчування;

-  вплив на організм радіації.

Я раджу у будь-якому випадку не панікувати, а пройти обстеження. І чим швидше ви це зробите, тим вищі шанси на повне одужання. Я звертаюся до всіх жінок – ви у себе одна, бережіть себе та піклуйтеся про своє жіноче здоров’я. Це найкраще, що ви можете зробити для себе, своїх дітей та своєї родини.