6 серпня 2020, 22:47 Житомир: °C
Роман Мусійчук
Депутат Житомирської районної ради, керівник ГО " Захист прав споживачів громадського транспорту".

Що таке воєнний стан в Україні.

 Хто і коли запроваджує?

Закон про правовий режим воєнного стану, ухвалений ще 2000 року, говорить, що воєнний стан вводиться у разі збройної агресії проти України чи нападу на неї, небезпеки незалежності та територіальній цілісності держави.Спочатку відповідну пропозицію Президентові держави подає Рада національної безпеки та оборони. Розглянувши цю пропозицію, Президент видає указ про введення воєнного стану. Його протягом двох днів затверджує Верховна Рада, яка з цією метою збирається без скликання.Затверджений парламентом указ негайно оголошується через засоби масової інформації. Крім того, Україна негайно через Генсека ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.


Де і на скільки?


Воєнний стан може бути введено як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях – це повинно бути чітко зазначено у президентському указі.На відміну від надзвичайного стану, який, за українським законодавством, не може тривати довше 60 днів, закон не встановлює максимальної планки тривалості воєнного стану. Однак в указі про його введення повинно бути зазначено, на який саме час цей стан вводиться. Крім того, в указі Президента має міститися вичерпний перелік прав і свобод людини і громадянина, який протягом дії воєнного стану буде обмежено.


Усі сили – на оборону


На території, на якій введено воєнний стан, військове командування разом з іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт.Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їхніх наслідків. Громадян можна залучати, наприклад, до розбору завалів, вантажних та сільськогосподарських робіт чи підтримання громадського порядку. При цьому тривалість виконання таких робіт та їхня оплата встановлюються відповідно до трудового законодавства України.Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств та організацій усіх форм, а також окремих громадян.

Пред’явіть документи


Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година – заборона перебування на вулицях у певний час доби без спеціальних дозволів.Вводиться особливий режим в’їзду та виїзду з території, на якій запроваджено воєнний стан, може бути обмежено рух транспортних засобів та свобода пересування як громадян України, так і іноземців.Призовникам та військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.Військове командування отримує право перевіряти у людей документи, а також оглядати їхні речі та автомобілі.Людей, а також підприємства та матеріальні цінності можуть евакуйовувати.

Тимчасові обмеження


В умовах воєнного стану повністю забороняється проведення страйків. Військове командування отримує право порушувати питання про заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо «вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності та територіальній цілісності, життю громадян».У той же час не можна говорити, що під час воєнного стану права людини стають чистою умовністю: закон передбачає цілий список прав, обмежувати які навіть у таких скрутних обставинах забороняється.Ідеться, зокрема, про заборону тортур і принизливого поводження або покарання. Громадяни зберігають право на справедливий суд і правову допомогу. Їх не можна змушувати свідчити проти себе та своїх рідних і близьких.

Інформація під контролем


На час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, видавництв, телерадіоорганізацій та навіть театрів. Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення. Військові можуть заборонити роботу аматорським радіостанціям та передачу інформації через комп’ютерні мережі.Якщо ж якась організація чи окремий громадянин порушить ці вимоги, у нього можуть вилучити радіопередавальне обладнання, теле-, відео- та аудіоапаратуру, комп’ютери або ж інші засоби зв’язку.

Що з парламентом?


Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях вводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі. Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна. Не можуть бути припинені повноваження омбудсмена, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів та прокуратур.Протягом воєнного стану не можна змінювати Конституцію України , проводити вибори Президента та парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Також забороняється проводити всеукраїнський і місцевий референдуми.

Як скасовується?

Воєнний стан скасовується указом Президента у разі «усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності». З такою пропозицією до президента може звернутися РНБО або парламент. Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через засоби масової інформації.