30 липня 2021, 14:37 Житомир: °C
Наталія Слободянюк
Членкиня ГО "Демократичний Альянс Жінок"

Хто і як обиратиме директорів шкіл найближчим часом?

Директора школи, за результатами конкурсного відбору, прозоро, відкрито, незалежно, об'єктивно обирає конкурсна комісія. Комісію формує міська рада з числа законних представників громади (депутатів, громадських об'єднань) та фахівців (державних службовців).

1. Чи створені умови для прозорого проведення конкурсів та врахування думки колективів шкіл?

Нагадаємо: 28 вересня 2020 року Житомирська міська рада затвердила “Положення про конкурс”, яке створює умови саме для НЕпрозорого проведення конкурсів. Головні ризики:

1) порядок формування конкурсної комісії, визначення якого вимагає ст. 39 Закону, відсутній в принципі. "Міський голова формує і затверджує конкурсну комісію" з депутатів, державних службовців і представників громадськості (п. 10.1 Положення). Просто сідає і пише список?

За статтею 26 Закону рішення про утворення комісії приймає сесія (а не міський голова);

2) конкурсній комісії надано право обмежувати присутність вільних слухачів на її засіданнях, що порушує не тільки законні засади роботи комісії (недискримінація, відкритість, прозорість), а й конституційне право громадян на обробку інформації (підпункти 10.3.1, 10.3.2 Положення);

3) міському голові надано право обмежувати законне право органів учнівського, вчительського, батьківського самоврядування шкіл брати участь в роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу (пп. 10.2 Положення).

Тут треба дещо уточнити. Якщо пам'ятаєте, до складу комісій в попередніх конкурсах входили представники вчителів та батьків школи, у якій проходив конкурс. Тепер склад змінився: вчителі і батьки можуть долучатись тільки з правом дорадчого голосу. Отже, обмеження такого права взагалі позбавляє представників колективу школи можливості впливати на вибір особи директора;

4) як представника громадськості до складу конкурсної комісії на постійній основі введено посадову особу департаменту освіти. What? "Вовк в овечій шкурі"? (пп. 10.1.3 Положення);

5) відсутність критеріїв оцінювання презентацій кандидатів, визначення переможця не за результатами кандидатів, а з “урахуванням” таких результатів, відсутність чіткої заборони колегіального обговорення, введення норми округлення кінцевих результатів кандидатів (пп. 13.4.3, 13.4.5, 13.4.5.1 Положення) створюють умови для викривлення об'єктивних результатів конкурсного відбору.

Ми направили до міської ради звернення з порівняльною таблицею, в яких викладено пропозиції щодо покращення чинного Положення про конкурс.

Крім того ми передали на розгляд юридичного департаменту та депутатів проєкт альтернативного Положення. Документ має наступні переваги:

1) збережено відповідність законним вимогам;

2) враховано безліч організаційних деталей щодо проведення конкурсу, за результатами попередньо проведених конкурсів (в Ліцеї # 25, ЗОШ # 7, Гімназії # 23, СЗОШ # 12), у тому числі детально розписано порядок формування конкурсної комісії та наведено критерії оцінювання презентацій кандидатів;

3) документ має зручну структуру: ним зможе легко користуватись людина, яка вперше братиме участь в роботі комісії.

Отже, для проведення прозорих, відкритих конкурсів необхідно терміново змінити або навіть замінити Положення про їх проведення. Але це ще не все... )))

2. Час іде - конкурсів не видно?

Станом на 1 липня 2020 року департамент освіти уклав з директорами пенсійного віку контракти на один рік. Серед них директори ЗОШ # 1, 17, 20, 27, 28, 30, 33, 35, Гімназії # 3, Ліцеїв # 1, 2, 24, Житомирського міського колегіуму, Житомирської початкової школи # 11. Термін дії строкових контрактів спливе до кінця червня 2021. У ЗОШ # 22 директора немає з осені 2019 року.

Отже, 15 міських комунальних шкіл (з 33-х) стоять у черзі на проведення конкурсу. Очевидно, вже мали б бути оголошені конкурси. Чому тиша?

Від 03.02.2021 року виконком міської ради прийняв рішення зупинити проведення конкурсів на період дії карантину… з наданням департаменту освіти дозволу продовжувати дію контрактів з директорами за результатами співбесіди. Таке рішення має ознаки незаконного з декількох причин:

1) прийняття рішень щодо перебігу конкурсів належить до повноважень сесії, а не виконкому;

2) призначати директора на посаду можна тільки за результатом конкурсу. Згідно з ч. 12 ст. 39 Закону наразі існує єдине виключення: продовження контракту без конкурсу, за умов належного виконання обов'язків, на наступні 4 роки можливе з директором, який був призначений на посаду вперше та за результатами конкурсу (тобто ця опція відкрита для директорів ЗОШ # 7, СЗОШ # 12, Ліцею # 25, Гімназії # 23);

3) законні підстави для призупинення конкурсів мені невідомі (пп. 2.6 Постанови КМУ, п. 2 Постанови КМУ).

Тепер уявіть, які "теплі" стосунки можуть утворитись між департаментом освіти та директорами пенсійного віку. Ймовірно зародження цих відносин ми спостерігали, коли директори декількох шкіл "виступили проти" депутатських оглядових виїздів у січні 2021 року.

То хто, як і ДЛЯ КОГО "обиратиме" директорів шкіл найближчим часом?

З повагою Наталія Слободянюк,

членкиня ГО "Демократичний Альянс Жінок"

та Спілки "Освіту - в законне русло"