19 січня 2020, 17:43 Житомир: °C
Ірина Костюшко
Депутат Житомирської обласної ради

Повернемо льон – відродимо село. Верховна Рада почула звернення депутатів Житомирської облради

 Нас депутатів та аграріїв дослухалися у Верховній Раді. Депутатське звернення від 19 травня про скасування 10% мита на експорт льону не потрапило(ура!) до пильних поличок.

В профільному комітеті вже розглянули стратегічний для нашої області законопроект про відродження льоногалузі. Є усі шанси, що буде скасовано 10% мито на льон, який йтиме на продаж закордон. Впровадження дозволить збільшити обсяги виробництва і експорту льону в Україні, й навіть подвоїти його до 2018 року.

По-перше, як на мене, це і є показник праці депутатів обласної ради.

Протягом двох років на цю тему я провела зустрічі з багатьма стейкхолдерами, а також опублікувала в ЗМІ біля 100 матеріалів. Паралельно зі мною також працювало багато аграріїв, льонарів.

Зараз Законопроект вноситься народними депутатами Валерієм Карпунцовим і Романом Романюком, за що їм щиро вдячна.

Депутати обласної ради підтримали звернення до народних обранців, і тепер крайнє голосування має відбутися на пленарному засіданні Верховної ради.

По-друге, вважаю, що наша місія - повернути колишні масштаби виробництва традиційної для Полісся культури – льону. Я відчуваю радість від того, що ми разом з агрокомісією в Житомирській обласній раді докладаємо до цього зусиль.

Нинішні реалії такі, що усі виробники олійних культур, до яких входить і льон, мають сплачувати 10% вивізне мито.

Це вкрай тяжка ноша для багатьох аграріїв, котрі ризикнули почати відроджувати те, чим колись славилась Житомирщина.

Для статистики наведу кілька цифр. В 90-ті роки Житомирська та Чернігівська області були лідерами з зібраних площ льону - 6 тис. га та 11 тис. га відповідно. У 2010 році ж показники були на рівні 0 та 0,3. У 2014 ситуація почала покращуватись, і наша область засіяла вже 0,3 тис. га, а Чернігівська – 0,5.

Тож нині вкрай важливо створити усі необхідні умови аграріям для відродження льонарства. Льон має великий потенціал: насамперед, може бути гідною альтернативою соняшнику та ріпаку, добрим попередником для озимих та ярих культур, він не виснажує землю та використовується у автомобільній, суднобудівній, медичній галузях.

Тому я й надалі працюватиму над налагодженням виробництва та переробки льону саме в нашому регіоні, й буду співпрацювати з Міністерством агрополітики та Верховною Радою, аби й в інших областях відроджувати забуте, традиційне.

 

P.S. Відкрию трошки таємницю, і повідомлю, що в серпні на Житомирщині планується масштабний захід, який ще раз привертатиме увагу до відродження льону.