Економіка

Уряд пропонує частково повернути акцизи на дизель та бензин, експерти вважають, що на ціни це не вплине

16 August 2022, 10:14

Кабінет міністрів підтримав законопроект щодо змін до Податкового кодексу України, яким передбачається часткове повернення ставок акцизу на пальне, які діяли до повномасштабного вторгнення.

Про це 15 серпня повідомляє пресслужба Міністерства інфраструктури.

«У березні Верховна Рада України скасувала стягнення акцизів на пальне. Це рішення було зумовлено гострою кризою на ринку пального України, викликаною світовою паливною кризою та атаками росії на інфраструктуру для зберігання та транспортування енергоносіїв. З липня ситуація на ринку пального стабілізувалася. Для цього були запроваджені заходи для спрощення логістики пального, забезпечені умови для великих довгострокових контрактів як для бізнесу, так і для державного сектору. Міністерство інфраструктури ініціювало часткове повернення ставок акцизу на бензин та дизель на рівні 100 євро/1000 літрів. До повномасштабного вторгнення ставки на бензин та дизель складали 213,5 та 139,5 євро відповідно, тобто майже у два та півтора рази більше», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у Євросоюзі мінімальний рівень акцизу встановлюється Директивою 2003/96/ЄС і на сьогодні мінімальна ставка акцизу на бензин за нею становить 359 євро за 1000 літрів, наприклад, у Німеччині ставка акцизу на бензин – 654,5 євро, Польщі – 276,8 євро, Румунії – 373,3 євро, а у Словаччині – 555 євро.

При цьому пільговий податок на додану вартість на пальне на рівні 7% зберігається. До березня цього року діяла ставка 20% ПДВ на пальне.

«Скасування акцизу було вимушеним та своєчасним рішенням, яке серед іншого допомогло стабілізувати ситуацію на ринку пального. Наразі гравці ринку адаптувалися, і ми можемо повернутися до нормального функціонування фіскальних інструментів. За нашою пропозицією, ставки акцизу суттєво менші тих, які діяли до повномасштабного вторгнення. Окрім цього, зберігається діюча зменшена з 20% до 7% ставка ПДВ. Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за щомісячну підтримку державного бюджету – завдяки цьому виплачуються заробітні плати та пенсії. Разом з тим утримання та швидке відновлення зруйнованої інфраструктури залишається прямим обовʼязком держави. Акциз, хоч і в урізаному вигляді, дозволить провести мінімальні ремонти насамперед мостів, та покращить ліквідність усієї фінансової системи держави», – прокоментував міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

За розрахунками Міністерства інфраструктури часткове повернення акцизів на дизель та бензин на фоні зниження цін на нафтопродукти на світових ринках матиме мінімальний вплив на роздрібну вартість.

Водночас експерти прогнозують, що після повернення акцизу пальне на АЗС не здорожчає.

Таку думку на своїй сторінці у Facebook 15 серпня висловив директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

Згідно з його розрахунками, у гривні акциз на всі марки пального складе 4 грн/л (з ПДВ). Це 8% від роздрібної ціни на бензин і ДП й трохи більше за 10% від ціни на автогаз.

«Здорожчання бензину й дизпального НЕ БУДЕ! Світові ціни за останній час відчутно просіли, це створює потенціал для зниження цін в Україні на 3-4 грн/л. Акциз перекриє це зниження, внаслідок чого ціни стабілізуються біля поточних позначок: бензин А-95 – 50-52 грн/л, дизпальне – 51-53 грн/л», - вважає Куюн.

Крім того, з його слів, стабілізується на поточних значеннях і ціна на скраплений газ – 27-28 грн/л.

«Цінова пропорція газ-бензин становитиме біля 60%, тобто ефективність використання автогазу повністю зберігається. При цьому, як свідчать розрахунки, бюджетні надходження від скрапленого газу дещо перевищать надходження від бензину», - пише експерт.

Разом з тим Куюн зазначив, що після повернення акцизів бюджет може розраховувати на 3,39 млрд грн на місяць (3,6 млрд грн з ПДВ).

Зауважимо, що Еnkorr з посиланням на дані щоденного моніторингу роздрібного ринку Консалтингової групи «А-95» 12 серпня інформувало, що пальне продовжує дешевшати: за тиждень (5–12 серпня) середня ціна в країні бензину А-95 знизилася на 7 коп./л і склала 49,88 грн/л, бензин А-95 преміум здешевшав на 36 коп./л — до 50,90 грн/л, а дизельне пальне – на 0,78 грн/л, до 53,52 грн/л.


Нагадаємо, в травні цього року оперативний штаб при Кабінеті міністрів вирішив тимчасово відмовитися від держрегулювання цін на пальне: в уряді очікували, що після цього граничні ціни на дизпаливо будуть не вищими за 58 грн, на бензин – не вищими за 52 грн.

Як повідомляв Житомир.info, 9 червня 2022 року в Житомирі лише на деяких заправках було паливо: вартість 1 л бензину коливалася від 49 до 52 грн, а ціна 1 л дизпалива сягала 56 грн. 10 червня департамент агропромислового розвитку та економічної політики Житомирської ОВА заявив, що ціни на пальне в області стабілізувалися: дизпаливо – 57 грн/л, бензин – 51 грн/л. 18 липня ажіотажу на АЗС Житомира не було, більшість мали і бензин, і дизельне пальне, і газ: бензин коштував від 43 до 50 грн за літр, дизель – від 52 до 56 грн.

За прогнозами Нацбанку, ціни на пальне зростатимуть в 2023 році: прогнозоване поступове зниження світових цін на нафту ймовірно нівелюється потребою повернення системи оподаткування пального на довоєнний рівень.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: паливо пальне Мінінфраструктури бензин АЗС ціна  
Матеріали по темі