Житомирська обласна філармонія Святослава Ріхтера – місце, де перед глядачами оживають відомі українські та світові музичні композиції.
Житомир.info пропонує читачам відеоекскурсію, щоб дізнатися про історію цього місця.
Сама будівля зведена за проєктом архітектора Івана Штрома у стилі неокласицизму, спочатку слугувала театром.
«Коли згорів старий житомирський театр у 1843 році, який знаходився на площі Корольова, житомиряни почали їздити й домагатися того, щоб їм побудували новий театр. І ось зробив проєкт архітектор Іван Штром, один із найвідоміших європейських архітекторів, і почали будувати у 1853 році й за два роки побудували. 6 жовтня 1855 року – це була перша вистава, було відкриття театру. Цьогоріч ми святкуватимемо 170 років. Житомирська обласна філармонія перейшла сюди у 1967 році», – розповідає заслужена артистка України Катерина Стрельцова.
У стінах філармонії можна побачити рояль, на якому Святослав Ріхтер у 1965 році зіграв для житомирян востаннє.
«У 2012 році Міністерство культури України присвоїли нам ім’я нашого земляка Святослава Ріхтера. Я хочу, щоб ви побачили рояль, який відчував на собі руки великого маестро Святослава Ріхтера у 1965 році. Це саме той рояль, який Святослав Ріхтер шукав по всьому Житомирі, а знайшов у музичному училищі. І саме на ньому він зіграв свій останній концерт, своє прощання з Житомиром», – говорить заслужена артистка України Катерина Стрельцова.
У залі, де проводять концерти, стеля вкрита зображеннями муз, купідонів, херувимів. За словами Катерини Стрельцової, ці зображення не є розписом, це репринт виконаний на шпалерах.
«Із самого початку цих розписів не було, вони з’явилися тільки у 1896 році, коли у нас провели електрику. Розписи на той час були натуральні, їх робили італійські майстри. А зараз це вже не розписи, це вже репринти. Звичайно, зміст на них той сам, що і був», – каже заслужена артистка України Катерина Стрельцова.
Як розповідають у філармонії, існує легенда, що у будівлі гарна акустика через горщик із золотим, який захований під сценою. Також відвідувачі можуть зустріти привида, який пов’язаний з історією кохання чоловіка до італійської прими-балерини, яка померла від хвороби у стінах філармонії.
Разом з Катериною Стрельцовою журналісти Житомир.info завітали до музею історії ансамблю «Льонок», який знаходиться у приміщенні філармонії. Тут нам розповіли історію створення Поліського академічного ансамблю пісні і танцю «Льонок» імені Івана Сльоти, показали стародавні інструменти, а солістки хору заспівали уривок з пісні «Ой, на горі калина».
Щоб детальніше познайомитися з історією Житомирської обласної філармонії Святослава Ріхтера запрошуємо переглянути відеоекскурсію.
Відеоекскурсію житомирським підземеллям під костелом Святого Йоана з Дуклі – дивіться тут.
Нагадаємо, в інтерв’ю Житомир.info Олександр Вацек розповідав, як змінилася хорова капела «Орея» за останні роки.
Як повідомляв Житомир.info, 28 квітня 2025 року народна артистка України Оксана Пекун разом з колективом обласної філармонії імені Святослава Ріхтера підтримала військових, які перебувають на лікуванні.