Політика

Мер Житомира хоче, щоб Муніципальний кодекс ухвалили перед внесенням змін у Конституцію щодо децентралізації

19 лютого 2020, 11:50

Слід опрацювати і прийняти Муніципальний кодекс, який би чітко встановлював відповідальність, права й обов’язки центральних органів влади та органів місцевого самоврядування. До питання ж внесення змін до Конституції України слід підходити зважено та без поспіху. Так вважає міський голова Сергій Сухомлин, висловлюючи свої погляди на те, чи потрібні наразі конституційні зміни в контексті реформи децентралізації.

Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради в інформації про круглий стіл «Децентралізація. Погляд місцевої влади», який 18 лютого відбувся в Інституті Горшеніна. У засіданні взяли участь: виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Житомирський міський голова Сергій Сухомлин, Славутський міський голова Василь Сидор, Бучанський міський голова Анатолій Федорук, Новокаховський міський голова Володимир Коваленко, Баранівський міський голова Анатолій Душко.

«Децентралізація несе низку проблем. У першу чергу – відсутність відповідальності центральних органів влади за ті рішення, які вони продукують або приймають. Простий приклад: якщо освітня субвенція недостатня і неправильно порахована, то закривати недостачу має місто. Минулого року ми за рахунок міста закрили близько 50 млн грн зарплати вчителям за освітньою субвенцією. Якщо я як мер не виплатив зарплату, на мене чекає кримінальна відповідальність. Якщо міністерство неправильно порахувало і не надало кошти, ніякої відповідальності немає і ніхто ці гроші не поверне. Тому, якщо ми говоримо про зміни до Конституції, то перед цим слід було б опрацювати і прийняти Муніципальний кодекс…Чесні паритетні умови, згідно з якими, якщо парламент встановлює пільги, то повинен дати фінансовий компенсатор для цих пільг. Якщо місто приймає політичне рішення, яке виходить за межі його повноважень, воно теж повинен нести за це відповідальність», - відзначив Сергій Сухомлин.

Серед позитивних аспектів децентралізації, відмічених мером Житомира, - зростання місцевих бюджетів і можливість конкурувати за людей.

«Уряд весь час говорить про зростання місцевих бюджетів, і це правда. Але варто подивитися на витрати за державними повноваженнями, які місцеві бюджети щороку збільшують. Якщо взяти Житомир, то в 2015 році ми витрачали за цими статтями 54 млн грн, а в 2019-му ця сума становила приблизно 519 млн грн. Так, за ці роки нам завдяки бюджетній децентралізації вдалося зробити в місті багато. Децентралізація в першу чергу дає можливості і, що також дуже важливо, включає конкуренцію між містами. Конкуренція йде за людей, сьогодні це головний ресурс. І децентралізація дозволяє створювати умови, за яких люди не виїжджатимуть з твого міста або будуть приїжджати в нього. За нашими прогнозами, якщо Верховна Рада прийме закон про продаж землі, частина сільського населення виїде в міста, що теж прискорить процес урбанізації», - сказав Сергій Сухомлин.

Нагадаємо, ОДА анонсувала громадське обговорення проєкту закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади): 20 лютого 2020 року об 11.30 в сесійній залі.

Як повідомляв Житомир.info, в інтерв’ю в січні 2020 року Сергій Сухомлин наголошував, що внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади вплине на його рішення щодо балотування на другий мерський строк.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: децентралізація Сухомлин  
Матеріали по темі