Культура

Як працює житомирський театр ляльок під час війни та чи є проблеми з фінансуванням театрів

31 January 2023, 15:28

Попри повномасштабну війну, розв’язану росією проти України, житомирські актори продовжують тримати культурний фронт та зцілювати глядачів мистецтвом.

«Театр працює і буде працювати», - стверджує директор Житомирського обласного театру ляльок Сергій Мисечко.

Про залаштунки театрального життя в умовах воєнного стану та виклики, з якими довелося справлятися, говоримо з директором Житомирського обласного театру ляльок Сергієм Мисечко.

«На початок війни виїхало 10 працівників, троє повернулись, дехто звільнився, дехто пішов на пенсію, через те, що не було належного фінансування. Наш актор один мобілізувався до ЗСУ, зараз служить. Знову ж таки, він основний актор, він задіяний в декількох виставах, вводимо інших акторів, але, якщо один випадає, вже коригується вся робота театру».

З більш як пів сотні працівників, нині у театрі ледь налічується сорок. Однак і їх утримати було складно. Позаяк, пів року театр був у простої і грошей на його утримання не вистачало.

«Не працювали, коштів не було елементарно на те, щоб заправити автомобіль і його полагодити. Десь трішки за свої лагодили, хтось десь допоміг, своїми силами стали відремонтували, що могли»

В порівнянні з довоєнним періодом, у 2022 році кількість показаних вистав скоротилась чи не утричі. Втім, попри все, зізнається Сергій Мисечко, без діла не сиділи.

«Позаминулий рік у нас було 650 вистав на рік, цього року у нас вийшло 180 вистав. Війна внесла корективи. Дуже багато було благодійних вистав. Працювали ми і для переселенців, і для дітей захисників».

Від жовтня минулого року театр ляльок відчинив свої двері для відвідувачів і реакція глядачів не забарилась.

«Реакція дітей неймовірна, вони вже всі скучили за театром», - ділиться директор Житомирського обласного театру ляльок Сергій Мисечко.

Саме це і єдність колективу підбадьорює та надихає актрису театру Катерину, яка працює тут 15 років.

«Ми всі намагаємось триматися разом, ми велика одна команда. Якщо опускаються руки, то коли ти приїжджаєш у садочок, або коли глядачі приходять до нас, до театру, ти бачиш, як вони тебе дійсно чекають. Ми не маємо права взагалі думати про щось погане. Тільки вперед і заради нашого майбутнього», - говорить акторка Житомирського обласного театру ляльок Катерина Іванова.

Відтак, актори театру ляльок активно увірвалися у сезон, ба навіть готують прем’єрну виставу, за мотивами п’єси Марка Кропивницького «По щучому велінню».

«Не думайте - це не російська казка, як у нас каже Господиня у самій виставі. Ця казка українська. Марко Кропивницький ставив виставу для селянських дітей», - розповідає режисер-постановник Житомирського обласного театру ляльок Руслана Новикова.

В першу чергу, каже режисерка, вистава про любов до України, але розкриватимуть тему в жанрі музичної комедії. Бо ж зараз, як ніколи, важливо заряджати дітей позитивними емоціями.

«Дуже хочеться, щоб діти трішки розгрузилися, отримали задоволення і посміялися разом з акторами. Посміялися з недолугих персонажів, посміялися над тими недоліками, які вони бачать також в житті», - пояснює Руслана Новикова.

Аби життя у театрі вирувало й надалі, крім творчої складової, важливе фінансове забезпечення. На зараз питання по заробітній платі вирішено, ділиться директор і сподівається, що вдасться триматися і надалі.

«На сьогоднішній день заборгованостей по заробітним платам немає. Всі планові виплати, які потрібно було здійснити, ми здійснили. Знаємо, що зараз важко, але сподіваємось тільки на краще», - коментує директор Житомирського обласного театру ляльок Сергій Мисечко.

Усвідомлюють проблему недофінансування закладів культури на Житомирщині й в профільному управлінні обласної адміністрації.

«В минулому році, до прикладу, Житомирський академічний український музично-драматичний театр імені Івана Кочерги з обласного бюджету було недофінансовано 6 млн грн, при потребі 28 млн грн. Тому підприємство вживало заходів, вони ходили на дві третини ставки, економили, як могли, бо була доведена цифра, далі якої вони не могли б рухатись. У цьому році, вже з урахуванням минулорічного бюджету, зробили помісячний розпис і план асигнувань на січень такий, з урахуванням особливостей доходів, що сьогодні у театрі не вистачає на заробітну плату. У театрі ляльок така сама ситуація, тільки десь бюджет більший, більша кількість людей, воно усе пропорційно. Така сама проблема, просто я називаю на прикладі музично-драматичного театру»

Зараз вирішується питання наближення коштів з серпня на квітень, щоб люди отримали заробітну плату і могли відчувати себе забезпеченими», - розповідає начальник управління культури та туризму Житомирської ОВА Анатолій Душко.

Аналогічна ситуація чи не у всіх обласних закладах культури, - зазначає Анатолій Душко. Навздогін запевняючи: робитимуть усе задля того, щоб творчі колективи вчасно отримували зарплатню, не їхали шукати кращої долі за кордоном та гідно тримали культурний фронт області.

«Якщо ми не будемо гастролювати, вчасно платити зарплату людям, якщо ми не створимо умови, де люди будуть розкриватися і радіти, ми будемо цих людей втрачати. Питання збереження наших колективів - це дуже важливе питання. Тому, будемо робити все для цього і створювати такі умови, щоб наші артисти були щасливими і щоб пісня лилась з їхніх душ та сердець», - підсумовує начальник управління культури та туризму Житомирської ОВА.

Як повідомляв Житомир.info, 22 вересня 2023 року Житомирський обласний академічний музично-драматичний театр анонсував відкриття 79 театрального сезону, 1 жовтня о 19:00 він розпочався драмою «Украдене щастя».

Фоторепортаж про те, як у Житомирському академічному українському музично-драматичному театрі імені Івана Кочерги працювали над новою святковою виставою для юних глядачів «Ніч чудасії» дивіться тут.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: тетр ляльок театр актор Душко Мисечко Іванова 
Матеріали по темі