Україна

Давос-2008: підсумки для України

28 січня 2008, 09:06
 
 
Минулого тижня в Давосі відбувся черговий щорічний Всесвітній економічний форум, на якому була присутня і українська делегація, очолювана Президентом Віктором Ющенком. "Реальна політика" вже публікувала фотозвіти з цієї події, тепер же настала черга підбивати її підсумки. Які ж результати для України матиме Давоський саміт 2008 року? Чи вдалося нашій країні гарно представити себе на міжнародній арені? В пошуках відповіді на ці питання ми звернулися до Олени Вітер, експерта Ради з енергетичної політики.

Цьогорічний Давоський форум можна назвати одним з найкращих за останні три роки. По-перше тому, що Україна могла там представити свої політичні досягнення 2007 року: створення коаліції, демократично проведений процес виборів, заявку, яку Президент, прем’єр і спікер підписали з приводу НАТО. Окрім того, моніторинговий комітет ПАРЄ, котрий працював в Україні, також подав досить непогані результати. Тобто, коли українська делегація їхала на форум, то в неї за спиною була непогана база і були гарні результати, завдяки чому вона змогла гарно представити себе на форумі.

Щодо досягнень України на Давоському форумі, то можна говорити про три напрямки. Перший напрямок – це політичний. Віктор Ющенко зустрівся в Давосі з трьома, на мою думку, ключовими фігурами – із держсекретарем США Кондолізою Райс, із лідером Консервативної партії Великобританії Девідом Камероном та генеральним директором СОТ Паскалем Ламі. Ці три зустрічі забезпечать цього року політичну підтримку України в її геополітичних проектах: йдеться про вступ до СОТ, можливо, про якусь підтримку у питаннях НАТО та про проекти, які Україна готова запропонувати в енергетичній сфері – Вільнюський саміт та створення енерготранзитного простору. Тобто, у 2008 році ми можемо сподіватися на політичну підтримку Великобританії, Сполучених Штатів і, в питаннях вступу до СОТ, власне керівництва СОТ.

Другий напрямок – економічний. Той факт, що Україна отримала запрошення на участь в засіданні СОТ, є дуже позитивним сигналом для інвесторів. У Давосі завжди присутні багато великих інвесторів з різних країн і позитивні характеристики України – гарний сигнал для них. Окрім того, звертаючись до інвесторів, Президент досить чітко охарактеризував і можливі напрямки інвестицій, і програми приватизації, і основні напрямки роботи з інвесторами. Тому можна сподіватися, що результатом Давоського саміту стане зростання інтересу великих інвесторів до України і відновлення динаміки 2005 року, коли відразу ж після Помаранчевої революції до нас просто хлинули і великі, і середні, і малі інвестори. Також серед економічних результатів можна назвати й успіхи в енергетичному напрямку – зустріч Віктора Ющенка з президентом Азербайджану і готовність Азербайджану брати участь у спільних з Україною енергетичних проектах. Це також серйозний сигнал для Європи, він нівелює заяви багатьох політиків, які стверджували, що Україна не має можливостей виходу до каспійської нафти, це сигнал і для України, нарешті це сигнал до тих країн, які готові долучатися до участі в нафтопроводі Одеса-Броди, зокрема до Польщі. Ще один наслідок в енергетичній сфері – анонсування ідеї енерготранзитного простору та саміту на цю тему в Києві, якій відбудеться в травні цього року. Це сильно вплине на рівень саміту і стимулюватиме приїзд сюди президентів не тільки з країн – потенційних учасників цього енерготранзитного простору.

Третій напрямок можна назвати проектним. Українська делегація змогла окреслити декілька цікавих і унікальний речей: це Євро-2012, знову ж таки травневий саміт, ідеї стосовно приватизації. Це свого роду родзинки, які Україна змогла запустити в середовище потенційних партнерів. Якщо це було зроблено правильно, то дуже швидко ми зможемо побачити результати.

Загалом в Давосі вдалося, приїхавши з позитивним багажем, маючи гарну програму і непогані ідеї на 2008-2012 роки, максимально використати ситуацію. Я думаю, що цей форум дасть кращі результати, ніж минулого чи позаминулого року. Можна говорити, що цього року відбулося повернення до позитивного сприйняття України на Давоському форумі
Матеріали по темі