
Згідно переліку Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України по Житомирській області, які займаються гральним бізнесом, на території Житомирщини офіційно діє 63 гральних заклади. А саме – у містах обласного підпорядкування Бердичеві, Коростені, Коростишеві, Новограді-Волинському та в самому обласному центрі. Для їх функціонування підприємцям в обов’язковому порядку необхідно мати ліцензію Міністерства фінансів України, а також торгівельний патент на право здійснення подібної діяльності.
У березні на території області правоохоронцями розпочато спільне відпрацювання точок грального бізнесу, направлене на виявлення та припинення порушень у цій сфері. Наразі, за словами старшого уповноваженого сектору боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та комп’ютерних технологій Івана Осінського, виявлено 266 гральних автоматів, що функціонували без дозвільних документів. Загалом складено 51 протокол за ст.164 (Порушення порядку провадження господарської діяльності) КУпАП, 17 з них вже розглянуто в суді, на правопорушників накладено штраф на загальну суму близько 5 тисяч гривень.
Проте справедливим буде вказати на наступний казус. Під час виявлення грубих порушень у діяльності того чи іншого грального залу, підприємець, звичайно, притягується до адміністративної відповідальності. Згідно із законодавством, він має сплатити штраф у розмірі близько 340 гривень. А от щодо самих ігрових автоматів, то їх нібито й вилучають, але рішення про їх конфіскацію приймаються далеко не завжди. Таким чином, в результаті підприємці, сплативши визначений судом штраф, повертають назад вилучені ігрові автомати. Чергова перевірка гральних закладів, що проводиться правоохоронцями, знову ж таки засвідчує їх функціонування у тому самому закладі і без належної документації. Але повторно притягнути того ж таки підприємця до відповідальності вже не вдається, оскільки діяльність закладу оформлена на іншу особу, яка цього разу і сплачує передбачений законом штраф. Зазначимо, що у поточному році тільки 2 з вилучених гральних автомати, що функціонували незаконно у Ружинському районі, за рішенням суду були конфісковані.
У наведенні порядку у гральному бізнесі обласного центру бере участь і міська влада. В листопаді минулого року рішенням міськвиконкому було затверджено Положення про порядок розміщення гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем на території м. Житомира, відповідно до якого забороняється розміщувати та експлуатувати гральні автомати у місцях, не передбачених для проведення азартних ігор. До таких, зокрема, відносяться заклади охорони здоров’я, освіти, навчальні заклади, культові будівлі, місця поза межами приміщень або будівель, а також торгівельні зали підприємств торгівлі та приміщення комунальної власності. У разі виявлення подібних порушень міськвиконком зобов’язав Інспекцію з благоустрою м.Житомира із залученням Богунського та Корольовського райвідділів УМВС демонтувати незаконно встановлені гральні автомати.
До речі, 13 березня у районі ринку „Хмільники” в обласному центрі вже було демонтовано автомат, встановлений у грубій невідповідності до прийнятого рішення. Отже, відпрацювання у цьому напрямку тривають. Врешті-решт, спільними зусиллями порядок таки має бути наведений. А от громадянам, що полюбляють випробовувати власний талан або ж тільки-но збираються це зробити, відчувши всю силу азарту, переконливо радимо контролювати свої почуття та емоції. Адже, як влучно підмічено, азарт – це стан, у який ми входимо, виходячи із самого себе.
Ольга НОМЕРЧУК, ВЗГ УМВС України в Житомирській області