Суспільство

Громадські організації побачили у законопроекті власника телеканалу загрозу журналістським розслідуванням

7 September 2016, 15:04

Громадські організації висловлюють занепокоєння зареєстрованим народним депутатом Євгенієм Мураєвим законопроектом №5034 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо уточнення відповідальності за вчинення злочинів проти волі, честі та гідності особи)», який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп та образу, та вважають його таким, що загрожує свободі слова в Україні.

Про це йдеться у зверненні громадських організацій до Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики з приводу законопроекту №5034.

У зверненні зазначається, що проект пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями, що встановлюють кримінальну відповідальність за наклеп та образу. Зокрема, наклепом, за законопроектом вважатиметься умисне або через несумлінне ставлення до перевірки інформації поширення завідомо неправдивих відомостей, що принижують честь і гідність іншої фізичної особи або ділову репутацію фізичної чи юридичної особи, або наклеп на публічну особу, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що принижують честь і гідність або ділову репутацію публічної особи, а образою – приниження честі та гідності іншої особи, виражене в непристойній формі.

За обидва «злочини» пропонується карати винних штрафами, виправними та громадськими роботами, арештом та, навіть, обмеженням волі. Наклеп та образа, що публічно демонструється в засобах масової інформації або в мережі Інтернет, до прикладу, можуть супроводжуватись для журналістів покараннями від штрафу 1700 - 8500 грн. до обмеження волі на строк до 2 років.

Кримінальна відповідальність за наклеп та образу була скасована в Україні ще у 2001 році, хоча окремі народні обранці неодноразово намагались повернути цей інструмент тиску на ЗМІ. Подібні законодавчі пропозиції суперечать міжнародним стандартам свободи вираження поглядів та позиціям ключових міжнародних інституцій – Ради Європи, ОБСЄ, Комітету ООН з прав людини.

«Ми переконані, що запровадження кримінальної відповідальності за «наклеп» чи «образу», як передбачено законопроектом, автоматично ставить під загрозу будь-яке журналістське розслідування чи статтю  і створює  презумпцію імунітету чиновників від публічної критики. Подібні ініціативи, особливо в країнах з дуже низькою довірою суспільства до судових та правоохоронних органів, ризикують створити серйозний «охолоджувальний ефект» для ЗМІ і розвитку демократії в цілому, адже остання неможлива без вільної політичної дискусії. Зважаючи на це, закликаємо членів Комітету розглянути та рекомендувати профільному комітету відхилити Законопроект № 5034 як такий, що загрожує свободі слова в Україні», - йдеться у зверненні.

Звернення підписали: Медіа група Реанімаційного пакету реформ; Центр демократії та верховенства права; Детектор Медіа; Інститут масової інформації; Інститут розвитку регіональної преси; Інтерньюз-Україна; Центр UA.

Проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо уточнення відповідальності за вчинення злочинів проти волі, честі та гідності особи) народний депутат Євгеній Мураєв зареєстрував 19 серпня 2016 року. Мураєв є власником телеканалу NewsOne, з 17.06.2015р. по 14.06.2016 р. був членом парламентської фракції Опозиційного блоку, зараз – позафракційний.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі