Місто

«Житомирводоканал» пояснив, навіщо двічі на рік промиває мережі

26 червня 2018, 12:14

«Промивка та дезінфекція водопровідних мереж – це обов’язок підприємства, яке постачає питну воду», - інформаційний матеріал з таким заголовком 26 червня на своєму сайті опублікувало КП «Житомирводоканал».

У публікації пояснюється, як відбувається процес промивки водопровідних мереж і навіщо це потрібно.

«Підприємство, яке постачає питну воду, має робити дезінфекцію мереж водопостачання. Дезінфекція потрібна для попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води та для забезпечення надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж.

Що таке промивка мереж й навіщо водоканал робить її двічі на рік?

Промивка – це знезараження та дезінфекція (водопровідних) мереж міста. Протягом року в них накопичується осади та залишки експлуатації технічних вузлів (іржа тощо), тому для профілактики і покращення якості води потрібно проводити промивку. ЇЇ основна мета — попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води. Водночас, для забезпечення протягом року надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж, відбудеться виконання великої кількості ремонтних робіт та заміна запірної арматури. Такі ремонтні роботи неможливо виконати без зупинки водопостачання на місто.

Часто виникає питання, чому промивку мереж проводять саме в вихідні дні? Вихідні дні вибрані для того, щоб не паралізувати роботу підприємств та соціальних об’єктів.

Як відбувається процес промивки?

Перед тим як почати промивку відключаються насоси, які подають воду на місто. Після цього відкриваються випуски по місту, де стоять засувки для випуску води у каналізацію, щоб звільнити трубопроводи від води. Потім з водоочисних споруд подається хлорована вода у центральні мережі. Тобто, випустивши чисту воду з мереж, їх заповнюють хлорованою водою. У міських трубах вона стоїть протягом 5-6 годин. В цей час відбувається дезінфекція водопровідних мереж: дезінфікуючий розчин роз’їдає осад, який накопичився у водоводі, та знищує збудників інфекційних захворювань. Далі по черзі починають відкривати засувки для спуску води в каналізацію. Спочатку в одному районі… Від цього вода починає колихатися і текти протягом години в ту частину міста, де відкрили випуски. Після цього спуск закривається і відкривається інший. Відповідно вода змінює напрям і тече вже в іншу частину міста. Таким чином, переганяючи воду по водопроводах, прочищаються мережі. Поступово хлор починає виходити з труб. Коли залишається незначна його концентрація, у міський трубопровід подається вже чиста вода. Хлорована вода, якою здійснювалася очистка, зливається лише в каналізацію, звідки вона потрапляє на каналізаційні очисні споруди. Там вона проходить всі етапи очистки і вже безпечною скидається у річку. Такий процес займає 1-2 доби.

Іноді споживачі скаржаться на погіршення якості води після промивки. В чому може бути причина?

1.Потрапляння в воду іржі. На мережах перед будинками стоять різні технічні засоби: пожежні гідранти, засувки, які з часом ржавіють. Вода під час промивки може їх збурити, а відповідно іржа піде у мережі. Щоб позбутися цієї проблеми необхідно просто спустити воду.

2.Старі внутрішні мережі в будинках. Аналогічна ситуація. Мережі ржавіють і засмічуються. Під час промивки відбувається очищення наслідків ржавіння. Їх потрапляння у крани споживачів можливе, якщо недостатньо спущено воду.

3.Так звані тупикові мережі. Більшість мереж по місту є закільцьовані, тобто вода постійно рухається. Проте, за Радянською союзу до деяких будинків проводили відгалуження, які не мають кільцевого з’єднання з основними мережами. Відповідно, в таких місцях вода не циркулює. В таких ситуаціях воду теж необхідно просто спустити, проте, в більших кількостях.

4.Пориви на мережах. Така причина можлива, проте, таких проблем майже не виникає. Підприємство намагається реагувати превентивно, тобто заздалегідь здійснювати ремонти на критичних мережах.

Зараз більшість споживачів мають лічильники, і з метою економії ніхто не зливає воду. Саме тому виникають подібні ситуації. Бригади максимально намагаються зменшити їх кількість, спускаючи воду через випуски. Але, навіть попри це, певний процент забруднень залишиться у внутрішніх мереж споживача. Цього неможливо уникнути.

Згідно правил технічної експлуатації систем водопостачання, дезінфекція і промивка водопровідних мереж проводиться до зовнішнього зрізу будинків, але у більшості будинків заміна труб не проводилась із моменту будівництва (за обслуговування внутрішньобудинкових мереж відповідає управитель – ЖЕК або ОСББ), тому для поліпшення якості води після закінчення промивки водопровідних мереж міста та для промивки внутрішньобудинкових мереж необхідно почергово відкривати крани у мийках, раковинах і ваннах», - пише водоканал.

Як повідомляв Житомир.info, у Житомирі з 5 по 7 липня відбудеться зупинка водопостачання, а 8 та 9 липня – хлорування води.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: вода водопостачання  
Матеріали по темі