Місто

В Житомирі виявили «схему» в гаражних кооперативах, яка дозволить приватизувати землю

11 березня 2020, 14:32

У Житомирі діє «схема», за допомогою якої в гаражних кооперативах оформлюють право власності на нерухоме майно і потім можуть приватизувати землю.

Про це Житомир.info розповів депутат міської ради, заступник голови постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Олександр Рибак.

«В наших гаражних кооперативах земля є лише умовно, бо в кадастровій карті майже всі ці ділянки відсутні. У кооперативах вона або в користуванні, або в оренді. Для прикладу, гаражному кооперативу «Хмільники» за рішенням міської ради майже 20 років тому рішенням міської ради було надано 75 соток землі для будівництва підземних гаражів. У 2012 році вони подали заяву на розроблення проєкту землеустрою і міська рада їм надала дозвіл вже на 1,2 га. А по факту ми взагалі не знаємо, скільки у них землі. Там зараз набудували триповерхові «гаражі», майстерні працюють, ведеться бізнес. Чи для прикладу гаражі на вулиці Космонавтів, які виходять до залізниці – там вже й лазні є, які здаються в оренду: в гаражі побудували лазню на два поверхи – внизу парна, зверху – кімната відпочинку, люди туди ходять відпочивати. І ніхто не знає, скільки в тих чагарниках біля старих гаражів вже добудували», - сказав Олександр Рибак.

Він зазначив, що на засідання депутатської комісії 10 березня викликали державного реєстратора, який розповів про реалізацію «схеми».

«Приходить людина до голови гаражного кооперативу й каже: там поряд є земельна ділянка, я там побудую гараж. І, умовно, за 500 доларів він отримує такий дозвіл. Щоб оформити право власності на об’єкт нерухомості треба небагато: довідку від голови гаражного кооперативу, що немає заборгованості по оплаті за гараж; довідку від голови гаражного кооперативу, що дана людина є членом кооперативу і має гараж з таким-то номером; паспорт на гараж від приватного БТІ. Приносиш ці три папірці й державний реєстратор тобі реєструє право власності на об’єкт нерухомості. І в тебе вже є витяг з реєстру майнових прав, що в тебе є зареєстроване майно. По суті, цей гараж може бути навіть не в межах кооперативу гаражного, бо ніхто ж цих меж не знає, бо на папері може бути написане 5,4 га, а може там фактично 7,8 га чи 5,9 га, ніхто ж ці межі не вимірював GPS. Ще приклад – в гаражному кооперативі «Тетерів», коли його створювали, було 340 гаражів, а зараз їх там нараховується 550. І от людина зареєструвала гараж як нерухомість і має право оформити (у власність) земельну ділянку під своїм нерухомим майном», - пояснив Олександр Рибак.

Він зауважив, що в гаражному кооперативі «Хмільники» на Маликова щомісяця добудовуються гаражі на полі, яке знаходиться поряд.

«З’явилися «розумні люди», юристи, які розтлумачили, що так можна робити. Наші юристи кажуть, що це правовий колапс, бо земля виділялася на гаражний кооператив, а не конкретному члену гаражного кооперативу, і тоді гараж – це має бути не приватна власність, а спільна, суміжна. З іншого боку – більшість гаражів належать людям похилого віку, і коли людина помирає, то родичі не можуть успадкувати цей гараж, бо немає права власності. Й керівники кооперативів такі гаражі продають, або виключають людей з членів кооперативу й забирають їхні гаражі, бо немає ж права власності», - зазначив депутат міської ради.

Олександр Рибак зауважив, що схему побачили юристи, які попередили, що міську владу очікує масова реєстрація земельних ділянок під приватизованими гаражами.

«Ми зараз дали рекомендацію юридичному департаменту, департаментам реєстрації та земельних відносин щоб вони разом із заступницею мера Світланою Ольшанською вивчили це питання і якщо там дійсно є проблема, то треба подумати, як її вирішити, бо законних підстав відмовити у реєстрації майнових прав реєстратори не мають», - повідомив заступник голови земельної комісії.

Він також розповів, що ще в 2013 році дозволили реєструвати гаражі та дачі, які знаходяться в кооперативах, як об’єкти нерухомості, але масові звернення щодо реєстрації почалися півроку-рік тому. За словами реєстраторів, в Житомирі вже зареєстровані майнові права на майже 300 гаражів.

Нижче – кілька оголошень про продаж гаражів в гаражних кооперативах Житомира


Нагадаємо, в лютому 2017 року на сайті міської ради оприлюднили проєкт рішення сесії про передачу у власність трьом гаражним кооперативам («Богунія», «Кам’янка», «Маяк») земельних ділянок, які вони орендували. В результаті рішенням сесії від 28 вересня 2017 року землю передали у власність п’яти гаражним кооперативам: «Богунія» - 1,5025 га на проспекті Миру, 33; «Кам’янка» - 0,2271 га та 0,0522 га на проспекті Миру, 100; «Маяк» - 3,4861 га та 0,1239 га у 1-му проїзді майдану Польового,2; «Світанок» - 2,4426 га по провулку 4-му Вільському, 5; «Залізничник» - 0,4250 га на вул.Корольова, 73-а.

Як повідомляв Житомир.info, в травні 2010 року прокуратура Житомира порушила кримінальну справу за фактом перевищення службових повноважень, самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва службовими особами одного з гаражних кооперативів Житомира:

самовільно зайняли земельну ділянку площею 3,14 га, на якій самовільно провели планування території, чим порушили багаторічний рослинний покрив, самовільно знесли зелені насадження та засипали штучно створені копанки і в порушення вимог чинного законодавства щодо отримання відповідних дозволів від органів місцевого самоврядування та контролю, самовільно розпочали будівельні роботи, внаслідок чого загальний розмір завданої шкоди становить близько 242 тис. грн.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: гараж земля гаражний кооператив Рибак міськрада  
Матеріали по темі