Влада

Верховна рада ухвалила закон про електронну реєстрацію місця проживання

5 November 2021, 14:41

Верховна рада прийняла закон «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні».

Про це 5 листопада 2021 року повідомляє пресслужба парламенту.

«Законом врегульовано відносини у сфері публічних і електронних публічних послуг з реєстрації та декларування місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, порядок їх надання та обмін даними в електронних реєстрах, базах даних, порядок їх обробки у обсязі, необхідному для надання таких послуг. Законом запроваджується декларування місця проживання – повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання в електронній формі за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади. Законом передбачено запровадження міжвідомчої електронної взаємодії – обмін інформацією, що здійснюється між реєстрами територіальних громад, відомчою інформаційною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, державним демографічним реєстром, Єдиною інформаційною системою Міністерства внутрішніх справ України та іншими інформаційно-комунікаційними системами», - йдеться у повідомленні.

За проєкт закону №5463 у другому читанні та в цілому проголосували 238 депутатів.

Закон набирає чинності з 1 грудня 2021 року, крім частини четвертої статті 25 (Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб забезпечує можливість здійснення перевірки органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності відомостей щодо адреси місця проживання (перебування) особи за їхнім запитом та за бажанням особи, адреса місця проживання (перебування) якої перевіряється, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України) та частини сьомої статті 27 (Інформація, передбачена частинами четвертою – шостою цієї статті, передається виключно у порядку міжвідомчої електронної взаємодії) цього Закону, які набирають чинності з 1 березня 2022 року, та частини сьомої статті 26 (Особа має право на отримання інформації про суб’єктів, які отримали або запитували відомості про неї. Порядок надання такої інформації встановлюється Кабінетом Міністрів України) цього Закону, яка набирає чинності з 1 червня 2022 року.

«Зовсім скоро українці зможуть оцінити всі переваги зміни місця реєстрації онлайн та забути про черги, довідки та спілкування з чиновниками. Чоловікам також не доведеться ходити у військкомати для цього», - так прокоментувало прийняття закону Міністерство цифрової трансформації.

Зазначається, що зміна місця реєстрації – одна з найпопулярніших та найскладніших в отриманні держпослуг. Кожен третій українець живе не за місцем реєстрації, а більше мільйона людей живуть без реєстрації взагалі. Щоб повідомити державі, де ви живете зараз, необхідно відстояти кілька черг та зібрати чимало паперових документів.

«Цей законопроєкт змінює філософію реєстрації місця проживання. Вона буде декларативною – людина просто у застосунку або на порталі Дія зможе вказати адресу, за якою фактично проживає, і отримати підтвердження від власника житла. Жодних папірців чи походів у ЦНАП. Для того, щоб держава розуміла, де людина зареєстрована, існують електронні реєстри, а не ксерокопії. У 21 столітті люди можуть вільно переміщатися країною і не повинні залежати від штампів у паспорті», - зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Такий складний процес пов’язаний із відсутністю взаємодії між реєстрами громад. Тому отримання фінального результату значно розтягувалося в часі. Завдяки законопроєкту, територіальні громади будуть вести реєстри виключно в електронному форматі. А спеціально розроблений модуль на базі ДМС створить єдину інформаційну систему, де можна буде швидко перевірити необхідні дані.

«Замість штампу в паспорті чи довідки до ID-картки – вільні кишені та відсутність страху загубити важливий документ. Замість трьох установ, 30 днів очікування та купи довідок, які і так є у держави, – одна заява, яку розглянуть та оброблять за 24 години. Замість того, щоб йти у ЦНАП із документами або власником житла для реєстрації місця проживання – лише підтвердити згоду онлайн. Місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло, а лише повідомлятиме державу, де ви проживаєте», - йдеться у повідомленні Мінцифри.

Також реєстрація тепер не впливатиме на отримання послуг – оформлювати пенсію, документи чи отримувати медичну допомогу можна буде, не прив’язуючись до місця реєстрації.

Зараз зміна місця реєстрації онлайн працює в 7 містах в експериментальному форматі. Прийняття законопроєкту масштабує послугу на всю Україну. «Скористатися послугою буде дуже легко. На порталі Дія виберіть пункт «Реєстрація місця проживання» й заповніть заяву. Власник житла, де ви мешкаєте, зможе підтвердити запит та дозволити зареєструватися в житлі, яке внесено до реєстру нерухомого майна. Дані про нове місце проживання автоматично з'являться в реєстрі, а зняття з попереднього місця також відбудеться автоматично», - роз’яснює міністерство.

Нагадаємо, в жовтні 2020 року перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб презентував у Житомирі сервіс «єМалятко», який, зокрема, дозволяє онлайн зареєструвати місце проживання дитини.

Як повідомляв Житомир.info, в липні 2019 року у відділі реєстрації місця проживання фізичних осіб управління ведення реєстру територіальної громади Житомирської міської ради з самісінького ранку вишиковувалися черги людей, які хотіли прописатися, виписатися чи отримати довідку. Сподівалися, що електронна черга в майбутньому ЦНАПі «Прозорий офіс» вирішить проблему, але цього не сталося: в липні 2021 року житомиряни скаржилися, що на прийом до фахівця можна записатися лише за місяць або ж прийти до центру надання адмінпослуг о 6-ій ранку і вистояти чергу.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: ВР закон прописка реєстрація Мінцифри  
Матеріали по темі