Культура

Палаци, садиби, церкви: у Житомирській області 13 пам’яток культурної спадщини внесуть до Держреєстру нерухомих пам’яток України

26 July 2022, 11:00

Органи прокуратури Житомирської області систематично і послідовно вживають заходів до захисту культурної спадщини краю, що є невід’ємною складовою національної та регіональної культури. Лише упродовж останнього часу завдяки вжитим заходам прокуратури 13 пам’яток культурної спадщини Житомирської області буде внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Це забезпечить їх належний захист, догляд та збереження відповідними територіальними громадами.

Про це 26 липня повідомила пресслужба Житомирської обласної прокуратури.

Палац Терещенків ХІХ століття. Бердичівською окружною прокуратурою ініційовано позов в інтересах держави в особі територіального відділення ФДМ України, Міністерства освіти та науки України до Червоненської селищної ради, Релігійної організації про витребування пам’ятки культурної спадщини місцевого значення – маєтку Терещенка площею майже 4 тис. м2 з чужого незаконного володіння. Наразі справа перебуває у суді апеляційної інстанції.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Палац Будзинських. За позовом Чуднівської окружної прокуратури Житомирський окружний адміністративний суд зобов’язав місцеву владу вжити заходів до визнання пам’ятки архітектури ХХ століття – палацу Будзинських, який розташований у с. Вигнанка Житомирського (раніше Любарський) району, безхазяйним майном та прийняти до комунальної власності.

Палац був зведений за часів Будзинських на початку ХІХ століття. Свого часу у ньому розміщалася школа. Будинок занесений до державного реєстру пам’яток України та потребує реставраційних робіт, пов’язаних із збереженням та схоронністю об’єкта культурної спадщини, аби припинити руйнацію пам’ятки.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Будинок Гроссмана В.С., будинок міської думи. Бердичівська окружна прокуратура в судовому порядку вимагає укласти охоронні договори з метою збереження пам’яток архітектури – трьох будинків у Бердичеві. Будівлі мають статус пам’яток архітектури місцевого значення. Проте власники будинків дотепер не оформили охоронні договори, якими встановлюється режим використання пам’ятки та відповідальність за його порушення, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних або ремонтних робіт. Задля запобігання можливому руйнуванню чи пошкодженню пам’яток архітектури прокуратура звернулась до адміністративного суду з позовами до власників про зобов’язання укласти охоронні договори.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Садиба Олізара. Коростишівська окружна прокуратура домоглася від міської ради вчинити усі необхідні дії задля збереження об’єктів культурної спадщини, а саме, купальні та господарських споруд садиби українського шляхетського роду графів Олізарів (1820 р, 1830-1840 рр), шляхом внесення їх до Державного реєстру нерухомих пам`яток України з метою належного захисту, догляду та збереження.Келії єзуїтського монастиря. Житомирська окружна прокуратура звернулась до адміністративного суду з позовом до власника найстарішої архітектурної споруди у Житомирі, яка має статус пам’ятки національного значення - Келій єзуїтського монастиря. Вимоги позову - зобов’язати власника укласти з уповноваженим органом охорони культурної спадщини охоронний договір на об’єкт культурної спадщини, що забезпечить йому передбачені законодавством гарантії захисту з боку держави. Монастир був заснований у 1724 році ченцями-єзуїтами.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Церква Різдва Богородиці. Бердичівська окружна прокуратура домоглася внесення найстарішої релігійної споруди району - церкви Різдва Богородиці, що у с. Озадівка (1755 р), до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Так, незважаючи на спроби радянського режиму перетворити унікальну споруду на господарські приміщення, церква вціліла і зберегла свою автентичність. На сьогодні вона має не лише культове значення, а й історичну, архітектурну та культурну цінність.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Церква Святого Воскресіння Христового. Чуднівською окружною прокуратурою вжито заходів представницького характеру щодо набуття права комунальної власності на безхазяйну пам'ятку архітектури місцевого значення - Церкву Святого Воскресіння Христового у с. П’ятка (1881 р). Так, визначення власника будівлі сприятиме належному утриманню пам’ятки та забезпеченню охорони культурної спадщини.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Церква Марії Магдалини. За результатами вжитих Коростишівською окружною прокуратурою представницьких заходів церква Марії Магдалини, що у с. Харитонівка Коростишівського району, яка споруджена на початку ХХ століття (1918 р), буде внесена до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.


Фото Житомирської обласної прокуратури

Робота органів прокуратури з цього напряму продовжується.

Нагадаємо, розпорядженнями голови ОДА від 24 грудня 2021 об’єктами культурної спадщини було визнано дві будівлі, що знаходяться у Житомирі: «Прибутковий будинок Готтесмана», «Будинок поштамту», а також пам’ятний знак, який встановлений у селі Більківці (колишній Коростишівський район) Житомирської області.

Як повідомляв Житомир.info, розпорядженнями голови ОДА від 8 листопада 2021 об’єктами культурної спадщини було визнано пам’ятник Ольжичу, що розташований у однойменному сквері в Житомирі; підвісний пішохідний міст через р. Тетерів; архітектурно-художню композицію «Герої не вмирають», що розташована на майдані Корольова; пам’ятний знак «Захисникам України у війні з російським агресором», який знаходиться у сквері на вулиці Перемоги, 2. 27 серпня 2021 року голова ОДА Віталій Бунечко підписав розпорядження про визнання об’єктом культурної спадщини будівлі музею космонавтики імені С.П.Корольова.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: культурна спадщина прокуратура реєстр нерухомих пам’яток України 
Матеріали по темі