Суспільство

Жителька Житомирської області у 102 роки допомагає плести «кікімори» для військовослужбовців

18 August 2022, 11:57

У 102 роки жителька села Ходорків Житомирської області допомагає плести «кікімори» для наших захисників. За плечима Любові Ярош більш ніж століття живої, нефільтрованої, нелакованої історії України.

Про це йдеться в матеріалі Укрінформ, опублікованому 16 серпня 2022 року.

Уздовж вулиці Низької в селі Ходорків на Житомирщині – одразу три лелечі гнізда. Одна з буслячих домівок – біля хати Любові Ярош. Разом з директоркою Ходорківського ліцею Тетяною Рябенькою ми завітали до нашої героїні у переддень її 102-річчя. До нас вийшла усміхнена, охайно вбрана жінка з ясними очима.

Потім відзначили про себе хорошу пам'ять і світлий розум.

За плечима Любові Ярош (у дівоцтві – Лисенко) більш ніж століття живої, нефільтрованої, нелакованої історії України.

Голодомор, наймитування, німецька окупація, вимушена важка праця на Донбасі, а потім – у місцевому колгоспі. А нині от – знову війна.«Ми їй спочатку не повідомляли, що почалася велика війна. Почула по радіо. Тоді каже нам: «Чого ж це ви мені не говорите? Там же вже війна почалася», - розповідає донька Галина.

Розпитуємо, як сталося, що Любов Григорівна почала допомагати ходорківським дівчатам плести «кікімори» для воїнів?

«Ой, я не можу спати, - у кожному слові жінки вчувається душевний біль. - Лежу-лежу, все думаю, як там наші хлопці на фронті. Господи, де ви, бідненькі, не спите – ні день, ні ніч. А вороги стріляють... Радіо трошки включу, послухаю…

Мені головне, щоб наших людей не вбивали. То я вже кажу: краще б наплести тих маскувальних костюмів, та щоб наші синочки закінчили цю війну. Та щоб була вже тиша. Доньки плетуть, а я розплітаю мішковину. П’ять жмутиків роблю за день».

«Мати називає кікімори «тімурками». Коли починаєш плести маскувальні костюми, то поступово втягуєшся у справу, - далі розповідає Галина. - День мине і вже хочеться знову плести. Спершу, як починали, манекеном нам слугували граблі, а потім уже надягали й на відро, і гачками плели…»

Донька Валентина долучається до розмови: «Старшого братового сина мобілізували до війська, то він одразу повідомив бабусі. Син Галини - Роман служить в теробороні.

Мій молодший син Віктор також в теробороні, а старший Володимир - у резерві . Ще один мамин онук Олександр - також в теробороні».

«На весь Ходорків я найстарша, - розмірковує про свій вік Любов Григорівна. - Хто це думав, що два віка житиму, та ще й на третій іде!

У моєї мами була сестра, яка теж більш як 103 роки прожила. І мені Бог дав жити. Я ж два рази була «під ножами», пережила операції, а ще залишилася і живу.

Народилася я в селі Пустельники Попільнянського району, - неспішно веде оповідь Любов Григорівна. - Село невеличке, складалося лише з однієї вулиці. Моя хата - крайня. Там народилися й мої брати Михалко та Микола, тоді я, тоді Антон, тоді Василь і Оля. Нас було шестеро у мами. Троє померли: двоє в голодовку, одна ще маленькою. А троє – Микола, Василь і я – вижили. Вони теж уже покійні. Їдна я осталась…Випало мені у тринадцять років голодовку пережити. Колоски збирали. Вже була опухла. Батьки вже й не сподівалися, що виживу. А через рік, у мої 14 років, я вже випасала по триста курей на колгоспному полі (у той час так боролися з довгоносиками).

Згодом пішла у Київ, наймитувала в одного чоловіка, доглядала за його дітьми, бо дружина померла. Він навіть сватався, але я не зважилася. І був мені 21 рік, коли почалася війна з фашистами. Пішки дісталася до вже окупованого Ходоркова. Працювала на залізниці. Чимало нас із Ходоркова та Яроповичів тоді були там: доводилося перелаштовувати колії на німецький штиб, бо у них вони вужчі й німці хотіли перевозити свої вантажі. Вже як ми зробили одну колію, то пропускали паротяга. Один проїхав спокійно. Як їхав другий, з танками, то тоді вже партизани «розшили путь», і ці танки поперекидалися. Але німці сиділи в першому вагоні, який проскочив, а задні вагони зійшли з рейок. То наших хлопців-залізничників після цього дуже били. Кажуть: « Ти тут працюєш – отже партизан». А дівчат не били.

Коли забирали українську молодь до Німеччини, то я втікала. Мастила руки сіллю, щоб здавалося, ніби то екзема. І був німець тут, на залізниці, де я працювала. Він казав: «Люба, говори по-українськи. Я тобі дам адресу, їдь до мене додому, там тебе зустрінуть і буде тобі там добре. А я кажу: «Ні. У мене мама немічна. Не можна покинути маму». Він погоджувався з моєю думкою. А брата молодшого у 16 років забрали на роботу до Німеччини…»Оскільки Любов Григорівна перебувала на окупованій нацистами території, то після звільнення, коли прийшли комуністи, її силоміць (в наказовому порядку) відправили на Донбас. Там працювала поруч з шахтою на пилорамі: різала колодки. Поривалася до рідних країв. І вже з 1948 року фактично на все подальше життя оселилася в Ходоркові. Тоді ж народила першу дитину. Працювала у колгоспі. Буряки копали на полі - по десять-тринадцять душ у ланці.

«Побралися з Володимиром Ярошем у 1948 році, - згадує про особисте. - Два дні зустрічалися і почав свататися. Мені було 28, а йому - 29 років. Мав твердий характер. Я співала, а чоловік любив танцювати. 49 років разом прожили. Корову тримали, часом не одну, телята, поросята. 1997 року помер, проживши 78 років.

У мене четверо дітей : двоє хлопців та двоє дівчат. Хлопець старший і хлопець менший, а посередині – дівчата : Валя й Галя, Вітя і Льоня… Вітя поїхав у Чехію. Там недовго попрацював, та й привезли мені його… Загинув…

А внуків у мене семеро – шестеро хлопчиків та онука. І правнуків також семеро: дівчат із них п’ятеро».

До речі, жінка знає напам’ять номери мобільних телефонів своїх дітей та онуків.

А ще Любов Григорівна дуже гарно співає, хвалить іменинницю Тетяна Рябенька.

«Є молоді дівчата у Ходоркові, які співають. Їм років по п’ятдесят, - каже на те Любов Григорівна. - А я вже як хтось співає, то підспівую.

Коли сама, то муркочу собі, як щось роблю. Моя улюблена пісня - «Чом ти не прийшов». Поїду до сина Леоніда в Житомир, та й там, доки родина на роботі, сиджу у дворі, мугикаю.

Дуже хочеться, щоб ця війна швидше закінчилася. Ті вороги людей стільки убивають, палять хати і хліб. Я на їх не кажу інакше як «собаки». Та навіть пси кращі за тих нелюдів. Мрію дожити до Перемоги. Щоранку встану і думаю: може вже закінчилася війна…»

За матеріалами Укрінформ.

Фоторозповідь про вчителя із Житомира, який розробляє технологію вирощування «живих кікімор», дивіться тут.

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: кікімори маскування бабуся Любов Ярош 
Матеріали по темі