Влада

Держекоінспекція оприлюднила заяву щодо спуску Тетерева у Житомирі та вирубки дерев уздовж річки: жодних дозволів не надавали

29 October 2022, 09:49

Наприкінці робочого дня 28 жовтня пресслужба Державної екологічної інспекції Поліського округу у Facebook оприлюднила допис, у якому виклала хронологію події, що стосуються спуску річки Тетерів навесні 2022 року, а також вирубки дерев уздовж річки (відповідний текст був надісланий і на електронну адресу Житомир.info). У публікації, зокрема, зазначено, що Екологічна інспекція не була повідомлена про спуск Тетерева. Інші державні установи також не надавали дозволів на відповідні роботи.

«На запит інспекторів представити будь-яке документальне підтвердження правомірності спуску або дозволів проводити даний спуск, представники комунального підприємства документів не надали (…) Незрозумілим залишається те, чому комісія (ТЕБ та НС) прийшла до висновку аварійності гідроспоруди, не отримавши заключення профільних фахівців. І чому ж замість пониження води до безпечного рівня, відбувся скид води до нульової відмітки, а роботи з відновлення гідроспоруди до цього часу так і не розпочались, що викликає сумніви в її аварійності», – зазначають у Державній екологічній інспекції.

Обурені в Екоінспекції і самовільною вирубкою дерев.

«…ні Житомирська міська рада, ні жодне з підпорядкованих їй комунальних підприємств не зверталось до Інспекції щодо участі у проведенні обстеження зелених насаджень на даній ділянці», – пише пресслужба.

Зазначається, що нині правоохоронні органи проводяться слідчі дії.

Далі – текст пресслужби Державної екологічної інспекції (до абзацу, що розпочинається зі слова "Нагадаємо"; орфографію та пунктуацію збережено; ключові тези виділені жиром редакцією):

«Державна екологічна інспекція Поліського округу відповідально заявляє!

Державна екологічна інспекція Поліського округу з початку повномасштабної агресії російської федерації на території України, не на день не припиняла виконувати покладені на неї функції та завдання не зважаючи на те, що багато працівників Інспекції вступили до лав ЗСУ, ТРО та ДФТГ.

Так, 20 березня поточного року із засобів масової інформації фахівцям Інспекції стало відомо, що в місті Житомир, на річці Тетерів відбувається зниження рівня води з руслового ставу між двома дамбами за адресами: II провулок Кривий та вулиця Жуйка.

Державна екологічна інспекція Поліського округу одразу відреагувала на даний факт здійснивши виїзд на місце, але невідомі особи зі зброєю перешкоджали роботі державних інспекторів та не допускали уповноважених представників Інспекції до проведення обстеження та фіксації фактів скиду в районі вулиці Жуйка. Державними інспекторами на місце скиду було викликано правоохоронні органи, і тільки після цього інспекторів було допущено до огляду місця події.

На момент обстеження, факт спуску води з руслового ставу підтвердився, про що Інспектори склали відповідний Акт. В той же час на місце події приїхали працівники одного з комунальних підприємств Житомирської міської ради. На запит інспекторів представити будь-яке документальне підтвердження правомірності спуску або дозволів проводити даний спуск, представники комунального підприємства документів не надали.

В той же день, Інспекцією направлено запити щодо надання інформації, дозвільних документів на підставі яких проводився спуск води до Житомирської міської ради, Житомирської обласної військової адміністрації, Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять, Житомирського рибоохоронного патруля, а також про дану подію проінформовано правоохоронні органи.

Невдовзі надійшли відповіді, в яких зазначено, що ніхто з вищеперерахованих державних установ, структур не надавали дозволів на спуск руслового ставу і про даний факт теж дізнались з ЗМІ.

Згідно інформації отриманої від Басейнового управління річки Прип՛ять загальний об’єм скинутої зі ставу води може становити 527000 м3(згідно даних паспорту водного об’єкту).

Тільки 26 березня Житомирська міська рада повідомила Інспекцію, що нібито 10 березня 2022 року була проведена Комісія ТЕБ та НС. Зауважимо, що вона відбулась без запрошення фахівців Інспекції, державних установ та структур.

Протоколом позачергового засідання Комісії було вирішено «терміново вжити заходів щодо організації контрольованого, поступового пониження до безпечного рівня води у річці Тетерів в районі водопідйомної греблі по вулиці Жуйка. Проте, незрозумілим залишається те, чому комісія прийшла до висновку аварійності гідроспоруди, не отримавши заключення профільних фахівців. І чому ж замість пониження води до безпечного рівня, відбувся скид води до нульової відмітки, а роботи з відновлення гідроспоруди до цього часу так і не розпочались, що викликає сумніви в її аварійності. Одним із рішень засідання комісії було проінформувати відповідні державні та контролюючі органи, чого, на жаль, Житомирською міською радою вчасно зроблено не було. До цього часу Житомирська міська рада інших рішень щодо спуску води з руслового ставу Державній екологічній інспекції Поліського округу не надавала.

14 квітня на телефон «Гарячої лінії» Державної екологічної інспекції Поліського округу звернувся громадянин, який повідомив про зрізання дерев вздовж річки Тетерів. На час виїзду державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу працівниками КП «Експлуатація штучних споруд» Житомирської міської ради проводилось зрізання та вивіз дерев. По факту обстеження було виявлено незаконну порубку 161 сироростучих дерев різних порід та діаметрів. З відібраних пояснень майстра виробничої дільниці КП «Експлуатація штучних споруд» стало відомо, що він отримав завдання на розрізання та вивезення раніше зрізаних дерев КП «Зеленбуд» на прибережній зоні річки Тетерів поблизу гідроспоруди по вулиці Жуйка.

Але зауважимо, що ні Житомирська міська рада, ні жодне з підпорядкованих їй комунальних підприємств не зверталось до Інспекції щодо участі у проведенні обстеження зелених насаджень на даній ділянці, як того вимагає ПКМУ №1045. Фахівцями Інспекції за незаконну порубку дерев було розраховано шкоду в сумі 203 тисячі 776 гривень. Інспекція про даний факт повідомила правоохоронців, так як в даних діях вбачались ознаки кримінального правопорушення.

Невдовзі, правоохоронцями були внесені відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 ККУ.

На даний час правоохоронними органами проводяться слідчі дії».

Нагадаємо, 20 березня 2022 року міський голова Сергій Сухомлин повідомив, що у Житомирі спустили воду з річки Тетерів, бо була загроза підриву греблі. Також, користуючись нагодою, вирішили поглибити та почистити русло. (Наприкінці травня мер пояснював представникам ЗМІ, що річку Тетерів спустили, оскільки це було завдання військових. «Всі ми добре пам’ятаємо, що під Іванковом на той час була велика переправа, через яку перекидали під Київ російські війська. І тоді потрібно було спустити воду. Було спущено приблизно сім мільйонів кубів води для того, щоб біля Іванкова розірвати цю переправу і затопити техніку ворога. Що і було зроблено нашим водоканалом. Зрозуміло, що про це тоді не знав ніхто. Навіть директор водоканалу не знав, для чого спускається вода. Операція пройшла успішно», – розповідав мер в інтерв’ю «Суспільному»)

Який вигляд 22 березня мала річка Тетерів, з якої спустили воду, дивіться тут.

На початку квітня у Житомирі почали чистити русло річки Тетерів, зокрема, 19 квітня комунальники прибирали старі та аварійні дерева вздовж берегів річки: за словами начальника управління комунального господарства Олександра Марцуна, на березі зрізали близько ста дерев, які були аварійними та заважали роботі.

27 квітня Державна екологічна інспекція Поліського округу інформувала, що до них на «гарячу лінію» звернувся громадянин, який повідомив, що в місті Житомир, в межах прибережної захисної смуги річки Тетерів відбувається порубка дерев: на місці екологи виявили вирубку 161 дерева, нарахували 203 тис. 776 грн збитків.

12 травня під час розгляду проєкту рішення про заходи щодо відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану русла річки Тетерів в м. Житомирі зазначалося, що роботи з очищення річища тривають. Також мер Сергій Сухомлин зазначав, що водіїв екскаваторів та іншої техніки викликають на допити через зрубані дерева.

12 липня начальник управління комунального господарства Олександр Марцун зазначав, що роботи з очищення русла річки Тетерів виконані майже на 60%, проте триватимуть до осені. Паралельно з тим, як чистять русло річки, міська рада планувала встигнути до жовтня відремонтувати дамбу на вулиці Жуйка, 12. Однак влада шукала можливість виконати роботи з капітального ремонту дамби.

Станом на 24 жовтня у Житомирі тривали роботи з очищення русла річки Тетерів. На вказану дату на реалізацію проєкту з міського бюджету витратили понад 4 млн грн. Втім цього недостатньо, щоб його завершити. Тож 24 жовтня питання стосовно дофінансування проєкту розглядали на позачерговій сесії міської ради. Депутати виділили 1,6 млн на завершення проєкту очистки русла річки Тетерів. Зазначалося, що скористатися коштами можна буде після згоди бюджетної комісії.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: Тетерів річка русло дно ДЕІ екологічна інспекція еколог екологія дерево дерева вирубка  
Матеріали по темі