Культура

Верховний суд скасував рішення судів, якими прокуратурі відмовили у позові щодо повернення у держвласність маєтку Терещенків у Житомирській області

2 December 2022, 13:39

Верховний суд підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі пам’ятки архітектури, палацу Терещенків, у власність Житомирської єпархії УПЦ МП.

Про це 2 грудня повідомила пресслужба Житомирської обласної прокуратури.

«Верховним Судом 30.11.2022 задоволено касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури про скасування рішень суду першої та апеляційної інстанцій, якими відмовлено прокуратурі у задоволенні позовних вимог щодо повернення до державної власності колишнього маєтку Терещенка, що у с. Червоне Житомирського (раніше Андрушівський) району.Наразі справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду та прийняття законного рішення на захист державних інтересів», – йдеться у повідомленні.

У пресслужбі прокуратури нагадують, що Бердичівською окружною прокуратурою встановлено факт протиправного вибуття майна державної форми власності – садиби Терещенків. Зокрема, будівлю палацу та частину прилеглої території відкрите акціонерне товариство, на балансі якого перебувала нерухомість, безкоштовно передало у користування, а згодом у приватну власність.

Потім, поза волею держави, без погодження уповноваженого державного органу (Міністерства освіти та науки України) та органу культурної спадщини, право власності на архітектурну пам’ятку площею понад 4,4 тис. м2 набула релігійна установа Житомирської єпархії УПЦ МП.

Тоді, у серпні минулого року (https://zhit.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications...), Бердичівська окружна прокуратура звернулася до суду з відповідними позовними вимогами, зокрема, про повернення втраченої нерухомості державі. Усі судові рішення про відмову прокуратура поетапно оскаржувала, дійшовши до Верховного Суду.

Додатково: маєток-садиба, побудований у 1851 році, є цікавим об’єктом культурної спадщини нашого краю, викликає значний туристичний інтерес та офіційно перебуває на обліку і під охороною як пам’ятка архітектури місцевого значення.

Зауважимо, що у Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднена постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 16 серпня 2022 року, якою апеляційну скаргу Житомирської обласної прокуратури на рішення господарського суду Житомирської області від 23.02.2022 залишено без задоволення.

У постанові викладено вимоги прокуратури.Скриншот з постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.08.2022 року

«Рішенням господарського суду Житомирської області від 23.02.2022 у справі №906/779/21 у задоволенні позову Прокурора відмовлено в повному обсязі. Ухвалюючи рішення господарсь-кий суд першої інстанції дійшов висновку, що органом, уповноваженим на управління спірним майном, яке має ознаки об`єкту культурної спадщини, є відповідний спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини Житомирська обласна державна адміністрація. Натомість, Регіональне Відділення Фонду Державного майна України по Рівненській та Житомирській облас-тях та Міністерство освіти і науки України, в інтересах яких звернувся прокурор, є неналежними позивачами в даній справі.(т.2, арк.справи 162-169). Не погоджуючись із рішенням, Прокурор подав скаргу до Північно-західного апеляційного господарського суду, в якій рішення господарського суду Житомирської області від 23.03.2022 у даній справі просить скасувати та ухвалити нове рішення, яким задоволити позов в повному обсязі (т.2, арк.справи 182-189)», – йдеться у постанові.

У матеріалах суду також описано, як палац потрапив у власність Житомирської єпархії УПЦ МП.


Скриншот з постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.08.2022 року

Нагадаємо, 26 липня 2022 року пресслужба обласної прокуратури повідомляла, що 13 пам’яток культурної спадщини Житомирської області буде внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Серед об’єктів називали й палац Терещенків.

Як повідомляв Житомир.info, 12 серпня 2021 року пресслужба Житомирської обласної прокуратури інформувала, що прокуратура заявила позов про повернення державі пам’ятки культурної спадщини – палацу Терещенків у селищі Червоне на Андрушівщині.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: палац Терещенків Червоне прокуратура позов приватна власність Верховний суд  
Матеріали по темі