Суспільство

Які види шахрайства розповсюджені на Житомирщині та як не стати жертвою кіберзлочинців

23 March 2023, 17:30

Начальник відділу протидії кіберзлочинам в Житомирській області Департаменту кіберполіції НП України Владислав Мотовилець розповів про найбільш розповсюджені види шахрайства та дав поради, як уберегтися від шахраїв.

- Як часто шахраї видурюють гроші через інтернет-покупки?

– Цей шахрайський сценарій також побудований на вірі українців у дива. За неймовірно вигідною пропозицією вам можуть запропонувати придбати усе: від одягу та побутової техніки – до пластикових вікон та цукру. Єдина спільна умова – передоплата. Аби стовідсотково уберегтися від шахраїв, потрібно діяти за схемою: отримав товар, перевірив якість і тільки після цього заплатив. Останніми роками з'явились перевірені платформи для купівлі-продажу через Інтернет із захистом покупця. І якщо продавець не надішле вам товар, то власники цієї платформи обіцяють повернути вам кошти. «Повівшись» на низьку вартість товару, пам'ятайте народну мудрість: скупий платить двічі. Причому усвідомлюйте, що шахраї, зазвичай, люди розумні й винахідливі. Позитивні відгуки на сайтах чи ж форумах - можуть бути справою їхніх же рук. А передоплата як обов'язкова умова - маркер, що із цим продавцем бажано справи не мати.

– Які зараз ви спостерігаєте типові види шахрайств?

– Одним з найпоширенішим видом шахрайства є псевдоблагодійність. Це такий вид шахрайства, коли у будь-яких соцмережах чи на сайтах розміщують оголошення про збір коштів на допомогу ЗСУ, на купівлю амуніції чи пального, допомогу хворим дітям та інше. І дуже багато людей на це ведуться, бо шахраї бʼють на жалість. Псевдоблагодійність можна одразу поєднати з іншим видом злочинів. Коли ви спілкуєтеся з шахраєм, бажаєте переказати гроші, то вам надсилають форму, де ви заповнюєте свої особисті і банківські дані, а насправді виявляється, що це фішингове посилання. Це унікальний вид шахрайства, що поширений між іншими видами шахрайства, він дуже популярний зараз. Фішинг створений для того, аби заволодіти вашими персональними даними та конфіденційною інформацією. Його підлаштовують під будь-яку тематику – від продажу одягу до виплати допомоги ВПО.

– Непоодинокими випадками є телефонне шахрайство, коли гроші видурюють за допомогою телефонних дзвінків. Що повинні знати наші слухачі про таке шахрайство? Як тут діють зловмисники і як не втрапити на їхній гачок? Як правильно діяти, якщо до них зателефонують і повідомлять, що хтось із родичів скоїв злочин?

«Мамо, я у біді» є вже давно відомим шахрайським сценарієм. Але кожного дня шахраї урізноманітнюють свої схеми й все більше людей стають жертвами аферистів. Бувають такі випадки, коли, переказавши кошти шахраям, людина може повернути їх назад. Як тільки вона надіслала кошти, терміново потрібно зателефонувати до свого банку й попросити заблокувати цю операцію, оскільки вона є шахрайською. Однак у багатьох випадках операції переказу коштів враховуються, як добровільні.

Як діяти у ситуації, коли до тебе дзвонять чи пишуть нібито працівники банку?

– Не реагувати на дзвінки від сторонніх осіб, які представляються співробітниками поліції і вимагають грошей за свої «послуги». Не довіряти незнайомцям, що дзвонять на мобільний чи ж стаціонарний телефони, на слово. Перед тим, як почати панікувати, поставте якомога більше запитань людині, що вам телефонує. Аналізуйте усе почуте. Іноді досить лише одного запитання - «У яке місто до вас телефонують?», аби співрозмовник по той бік слухавки завершив діалог. Не поспішайте перераховувати гроші на вказаний номер або віддавати їх особі, яка по них прийде - усе це різновиди вдало вибудованої схеми. Скажіть, що вам потрібен час на те, аби зібрати необхідну суму, хоча б кілька хвилин. Використайте цей час, аби зв'язатися зі своїми близькими та порадитись із кимось із знайомих, і розібратися у ситуації. Зазвичай шахраї давлять на психіку. Аби втримати емоції під контролем, приберіть слухавку від вуха і порахуйте до десяти. Після цього усе почуте сприйматиметься з більш холодною головою.

А що робити, коли приходить повідомлення про виграш автомобіля чи квартири, адже це теж шахрайство?

– Розігруючи цей сценарій, аферисти грають на вірі українців у дива і «халяву». Отримати знічев'я авто чи ж інший коштовний приз - мрія чи не кожного. Шахраї, як професійні психологи, переконують у надзвичайній вигідності пропозиції. І найголовніше - у тому, що скористатися нею можна лише у цю хвилину, не маючи часу на роздуми. Мовляв, з хвилини на хвилину Фортуна може обрати іншого. І люди, окрилені щастям і думкою «А раптом?», - ведуться. При цьому, «виграти» можна не тільки авто, а й побутову техніку, поїздку за кордон тощо. Та перш ніж виконувати умови «акції», переконайтеся у достовірності інформації. У таких випадках можна порадити тільки єдине: не бути надто довірливими і вмикати здоровий глузд. Перед тим, як перераховувати кошти, поставте самому собі питання - «як можна щось виграти, якщо не брав участь у акції?». Безкоштовний сир відомо, де можна знайти.

Хто найчастіше стає жертвами шахрайства?

– Зазвичай, жертвами такого виду шахрайства стають літні люди. «Ситуації», у які потрапляють їхні «псевдо близькі» можуть бути різні. Це і описане «затримання поліцією», і винуватість у ДТП, чи ж необхідність термінового лікування, внаслідок аварії... Шахраї, зазвичай, б'ють на емоції та переконують: діяти потрібно терміново, і кожна секунда затримки - може вартувати життя. Завдання афериста – викликати стрес і змусити людину, вимкнувши розум, керуватися емоціями.

Як зрозуміти, що став жертвою шахраїв і які перші дії постраждалих?

– Потрібно невідкладно звернутись до кіберполіції оскільки чим скоріше ви звернетеся із заявою про шахрайство тим у правоохоронців буде більше можливостей встановлення особи зловмисника та проведення повного комплексу заходів на повернення потерпілому його втрачених коштів.

– Дайте кілька порад з кібергігієни.

– Якщо ви будете памʼятати, що з вами у будь-який момент може статися шахрайство, будете критично мислити, будете дотримуватися простих правил інформаційної гігієни, то ви не станете потерпілими ніколи. Про це потрібно постійно нагадувати. І краще б замість безглуздих білбордів у нас розміщували нагадування про кібергігієну. Говоріть про це зі своїми батьками, зі своїми бабусями та дідусями, щоб вони не передавали банківські дані стороннім особам, щоб якщо їм дзвонять, і кажуть, що ваші рідні попали у біду – то нехай вони вам перетелефонують чи рідним. Найперше, потрібно обирати складні паролі та ставити двофакторну авторизацію на всіх своїх акаунтах. Не вводити свої паролі на невідомих сайтах. Не переходити за невідомим посиланнями. Перевіряти благодійні організації, яким пересилаєте гроші. Не повідомляти персональні дані у телефонних розмовах. Не вказувати реквізити своїх карток та CVV коди на невідомих сайтах.

– Як кіберполіція тут на місці якось бореться з російською агресією?

– Департамент кіберполіції до війни мав свій телеграм-канал, де ми блокували наркотичні телеграм-канали. Там було близько 150 000 підписників, зараз він вже має 300 000 користувачів. Як тільки почалася повномасштабна війна, то цей телеграм-канал змінив напрямок роботи на боротьбу з російською пропагандою в інтернеті — це якраз інформаційна війна. За допомогою цього інструменту та інших систем кіберполіція займається інформаційним спротивом. Можна сказати, що тепер в інтернеті вже дуже мала кількість російської пропаганди. Вона значно зменшилася.Це, тому що всі працюють.

«Stop Russia MRIYA» – назва цього проєкту. Інформацію про нього ви можете побачити на вулицях міста, у школах та ЗМІ. Телеграм-канал призначений блокувати проросійську риторику. Кожна людина може стати волонтером. Він був створений у співпраці зі Департаментом кіберполіції та великими волонтерськими організаціями України. Щоб у ньому працювати, потрібно на нього підписатися, а після цього знайдете опції, щоб подати скаргу – вставити посилання, де ви бачите щось проросійське на вашу думку. Потім воно йде у роботу та блокується. Ви можете як писати скарги, так і допомагати блокувати.

Якщо телеграм-канал має десь 1000 підписників, то потрібно написати десь 5 000 скарг на нього, а інколи і значно більше. І люди щодня заходять і пишуть скарги. Такий принцип дії. У цьому ж телеграм-каналі ви можете сфотографувати ворожу техніку та подати геолокацію, передати місце, де ракета впала, а ще є для дітей гра, де вони можуть бити орків.

– Розкажіть детальніше про волонтерів, які з вами співпрацюють.

– З кожним з волонтерів особисто спілкуємося, знайомимося. Це житомиряни. Будь-кому ставити завдання не будемо. Якщо у людини є бажання, то ми особисто з нею спілкуємося. Кожен може стати волонтером, якщо захоче. Ціль одна – побороти окупанта та пришвидшити перемогу над агресором. Адже на інформаційному фронті також ведуться активні дії та супротив.

Матеріал підготовлений відділом протидії кіберзлочинам в Житомирській області

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: шахрайство кіберполіція шахрай Мотовилець  
Матеріали по темі