Влада

Житомирська міська рада – в трійці лідерів по закупівлі дронів за бюджетні кошти у 2023 році

9 January 2024, 13:10

У 2023 році на Prozorro дрони купували 658 замовників, три міські ради замовили їх на понад 100 млн грн: Дніпровська, Криворізька, Житомирська.

Про це 8 січня повідомляє проєкт Dozorro Transparency International Ukraine.

«Також у топ-10 замовників ввійшли міськради Львова, Хмельницького, Луцька, Черкас, Полтави, Івано-Франківська та Тернополя. Військові частини ми у цей список не включали, адже не вся інформація про кількість і вартість придбаних ними дронів публічна. Якщо ж дивитися загалом по регіонах, за сумами закупівель першість тримають Дніпропетровська область – 638 млн грн, Київська – 227 млн грн та Львівська – 216 млн грн», - пишуть автори дослідження.

Загалом Житомирська міська рада минулого року закупила 797 дронів на 160 млн грн.

«Конкретна модель вказана в частині закупівель міськради. Приміром, по 100 DJI Mavic 3 Fly More Combo замовляли в липні, жовтні та листопаді. DJI Mavic та дрони від Autel купували й в інші місяці року. Також у липні виконавчий комітет міськради придбав 2 безпілотники RZ-100 по 1,65 млн грн. У грудні місто купило 10 БПАК «Мольфар v1.2» по 1 млн грн. Були і 17 комплексів «ВАЛК-1» («Валькірій»)», - йдеться у публікації.

Щодо загальних даних, то у 2023 році на Prozorro завершили закупівлі щонайменше 27 тисяч безпілотників на 2,6 млрд грн. Ще на 119 млн грн закупівлі тривали.

Важливо! Це не вся кількість дронів, яку придбали для військових торік. Міністерство цифрової трансформації централізовано купує безпілотники за бюджетні та спеціально призначені для таких потреб благодійні кошти й передає їх на військові частини. Ці дані за законом не оприлюднюють. Одночасно, військові частини також можуть купувати дрони, і інколи публікують звіти про такі закупівлі на Prozorro – однак інформація про кількість там здебільшого закрита. Тож у відкритому доступі немає інформації про кількість і вартість ударних дронів, лише частково – про дрони подвійного призначення, до яких і належать широковідомі мавіки та аутелі.

«Найчастіше дрони на Prozorro замовляли громади. Також місцеві ради мали можливість не купувати БПЛА самостійно, а передавати на них гроші військовим частинам: така практика існує, наприклад, у Чернігові, Львові та Києві. У цілому, кількість придбаних дронів постійно зростала. Якщо в січні-лютому сума закупівель не перевищувала 66 млн грн, то вже весною мінімум за місяць був 122 млн грн. У червні замовники законтрактували безпілотників на 217 млн грн. А в листопаді сума договорів на них майже сягнула пів мільярда», - йдеться у дослідженні.

Значну частину придбаних дронів становлять квадрокоптери китайського виробника DJI. Найпопулярнішими залишаються DJI Mavic 3 різних модифікацій, як-от Fly More Combo, Enterprise, Thermal. Досить часто зустрічаються безпілотники Autel, американської компанії Autel Robotics Co., Ltd. Із них найчастіше купували квадрокоптери Autel EVO – Max 4T та 640T.

Вітчизняні безпілотники на Prozorro також не рідкість. Тут і розвідувальні дрони літакового типу, і великі ударні безпілотники, і маленькі коптери-камікадзе. Найчастіше замовники купували:

«Лелека-100», створений українською компанією DeViRo. Його використовують для розвідки. Вартість такого комплексу суттєво варіюється залежно від комплектації, ціна самого БПЛА стартувала від 1 млн грн.

«Валькірія» («ВАЛК-1»), який теж використовують для розвідки й коригування вогню. Зараз його виробляє ТОВ «Бойові Птахи України». Ціна на такий комплекс у складі двох безпілотників та чотирьох наземних станцій становила 800 тис. грн.

«Фурія» – комплекс, розроблений ТОВ «НВП» Атлон Авіа». «Фурія» призначена для тактичної повітряної розвідки та коригування вогню артилерії. Ціна «Фурії» залежить від комплектації (кількості самих БПЛА та інших складових комплекту), але стартує від 3,3 млн грн.

Ударний дрон «Кажан Е620», обладнаний системою скидання боєприпасів будь-якого типу. Він коштує від 668 тис. грн.

PEGASUS ARMS 25, придатний для скидання будь-яких боєприпасів загальною вагою до 20 кг. Вартість такого комплексу становила 880 тис. грн.

Щонайменше 35% від загальної кількості придбаних безпілотників – FPV дрони. Це квадрокоптери, керовані оператором за допомогою спеціальної гарнітури (окулярів). Вони можуть нести корисне навантаження, при цьому у FPV-дронів немає автопілота і вони літають без GPS.

Нагадаємо, за перший тиждень нового 2024 року виконавчий комітет Житомирської міської ради оголосив три закупівлі для потреб Сил оборони загальною вартістю 15 млн грн: бронежилети, квадрокоптери та безпілотники.

Як повідомляв Житомир.info, в бюджеті Житомирської міської громади на 2024 рік заклали майже 310 млн грн видатків на оборону.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: дрон закупівля тендер БПЛА Прозорро 
Матеріали по темі