Культура

Палац Грохольських-Терещенків: у Житомирській області волонтер відновлює та популяризує пам’ятку архітектури

3 May 2024, 15:41

Україна – багата на архітектурні пам’ятки та історичні місця. Проте багато з них в занедбаному стані. У Житомирській області в селищі Червоне своєю неповторністю зачаровує палац Грохольських-Терещенків. Аби він і далі продовжував своє існування один із жителів селища робить все для того, щоб його відновити та зберегти частинку історії.

«Я місцевий житель, я тут народився, я тут виріс в Червоному. І в років 10 почав цікавитись цим маєтком, його історією. Я почав відповідно, вже більше в книжках шукати даний матеріал. По цьому маєтку загалом про рід Терещенків. Пізніше вже дізнався про рід Грохольських, вже про них почав досліджувати, читати. Ну, а потім інтернет з'явився і, відповідно, в інтернеті масово почав досліджувати»,- розповідає засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас Коновалов.

Тарас закінчив історичний факультет і стверджує. Чоловік є одним з засновників громадської організації «Червоне Туристичне». Метою заснування було збереження та відновлення палацу.

«Знаєте, я потім стою і думаю, а чи не цей маєток виховав в мені любов до історії? Але це саме цей маєток, розумієте? Ми зареєстрували громадську організацію «Червоне Туристичне», для того, щоб все було офіційно, що в нас є статут, вже в статуті конкретно прописані обов'язки, і так далі»,- каже засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Волонтер абсолютно безкоштовно проводить екскурсії палацом. Каже, що відгуки та враження туристів – його натхнення.

«Мені виникла ідея у 2018 році займатися тут туризмом. З 2019 року можна починати відлік часу, як я почав займатися тут туризмом, екскурсіями. Мені взагалі подобається ця будівля. Я думаю, що кожен із вас чув, що в кожної людини є своє місце сили. Ось це для мене – це місце сили. Тут я набираюся енергії позитивної, відповідно. А також мені подобається, коли туристу подобається, а в основному це так»,- розповідає Тарас Коновалов.

Потрапити на екскурсію може кожен охочий. Домовитись з Тарасом можна через соціальні мережі такі як: Instagram, Facebook, або зателефонувати за мобільним номером телефону.

«Так, абсолютно кожен. Мені навіть не принципово, чи це група людей, чи це одна людина. Ціни екскурсії немає, ці екскурсії є безкоштовними, розумієте. Хто бажає, той може зробити якийсь волонтерський внесок, але знову ж таки, це не є якимось обов'язком, розумієте. Я ніколи не ставлю гроші на перше місце. Перш за все, це щоб людин до людини донести інформацію про цей маєток. Це основне»,- каже засновник ГО «Червоне Туристичне».

Чоловік каже, що повномасштабне вторгнення посприяло більшому відвідуванню даної архітектурної пам’ятки. У відновленні Тарасу допомагають всі небайдужі, цьогоріч спільними зусиллями відремонтували частину даху.

«Спонсори та меценати. Я є на сайтах Patreon та BuyMeACoffee. Є цілий ряд спонсорів та меценатів, які нам допомагають. Також я можу відзначити одного козятинського підприємця, який нам привіз цих 73 квадрати металопрофілю. Жителі Червоного підтримують перш за все морально, є такі люди, які підтримують і фінансово. Багато хто вихідців з Червоного допомагають, долучаються до даної акції. Поремонтували дах над цим театром для того, щоб цей театр і загалом, щоб ця будівля дожила до відбудови. Ми перекрили 85 квадратів даху, 73 з яких – це суцільний металопрофіль»,- розказує засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Сам маєток має велику площу, і потребує ремонту в багатьох місцях. Тарас зазначає, що вони не втручаються в історичну частину палацу.

«Дивіться, маєток займає 4,5 тисячі квадратних метрів. Тут дах дуже великий. Щоб його весь перекрити, треба дуже багато коштів. Варто зауважити, що ми не втручаємося в історичну частину. Наприклад, тут, щоб щось таке чіпати, то я не бачу доцільності, тому що воно тут все автентичне, оригінальне, і його, в принципі, якось зачіпати не варто»,- каже засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Відновленням палацу займаються вже не перший рік.

«Минулого року восени для того, щоб підготувати будівлю до зими, ми поробили жерстяні водовідводи, внаслідок яких вода стікає далі від стін, бо раніше воно текло по стінах»,- розповідає засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Допомагає в цій справі і нащадок Грохольських.

«Пан Генрік Грохольський мені написав у квітні 2021 року про те, що хоче приїхати в Червоне. Це перший був його приїзд, він щороку приїжджає в гості. Це надзвичайно приємно, коли нащадки польської шляхти, коріння якої сягає 15 століття, герба Сирокомля. Це дуже приємно, коли такі люди їдуть, і коли таким людям це цікаво»,- розповідає засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Тарас хоче зберегти цю архітектурну пам’ятку, щоб популяризувати історію України.

«Я завжди це туристам кажу. Це популяризація даної пам'ятки, це розвиток туризму навкруг даної пам'ятки. І також це консервація найпроблемніших частин даної пам'ятки. Також це різні культурні проєкти. Культурні, ви бачили наш артпростір. Ми працюємо для того, щоб люди знали про даний палац»,- каже засновник ГО «Червоне Туристичне» Тарас.

Нагадаємо, в січні 2024 року Житомирська єпархія УПЦ програла суд по справі щодо палацу Терещенків у селищі Червоному і має повернути його державі. Начальник ОВА Віталій Бунечко заявляв, що поки об’єкт «законсервують», а після закінчення війни маєток Грохольських-Терещенків у смт Червоному планують відновити та зробити туристичним магнітом Житомирської області. Міністерство культури та інформаційної політики в квітні цього року оголосило про початок подання заявок для відбору проектів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини.

Як повідомляв Житомир.info, у серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура звернулася до суду з позовними вимогами, зокрема, про повернення втраченої нерухомості державі. Усі судові рішення про відмову прокуратура поетапно оскаржувала, дійшовши до Верховного Суду. Верховний суд 30 листопада 2022 року задовольнив касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури про скасування рішень суду першої та апеляційної інстанцій, якими відмовлено прокуратурі у задоволенні позовних вимог щодо повернення до державної власності колишнього маєтку Терещенка, що у с. Червоне Житомирського (раніше Андрушівський) району: справу було повторно направлено на розгляд до суду першої інстанції.

Господарський суд Житомирської області рішенням від 30 серпня 2023 року задовольнив позов Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області і повернув у державну власність пам’ятку місцевого значення – будинок-садибу Терещенка в смт Червоне Житомирської області: право власності на архітектурну пам’ятку площею понад 4,4 тис. кв.м набула релігійна установа Житомирської єпархії УПЦ МП, без погодження Міністерства освіти і науки. Житомирська єпархія УПЦ подала апеляцію на рішення Господарського суду, але постановою від 15 січня 2024 року Північно-західний апеляційний господарський суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: палац Терещенків Червоне палац Коновалов екскурсія туризм Терещенко 
Матеріали по темі